Bakopa (brahmi) – ljekovita svojstva i upotreba
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Bakopa (lat. Bacopa monnieri) ili brahmi je višegodišnja puzava biljka koja najčešće raste u močvarnim, vlažnim i toplim područjima. Bakopa se koristila u tradicionalnoj indijskoj medicini (Ayurveda).
Stručnjaci smatraju da ova biljka pomaže kod Alzheimerove bolesti, poboljšanja pamćenja, smanjivanja anksioznosti, poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD), alergijskih bolesti, suzbijanja stresa itd.
Bakopa ili brahmi
Bakopa se često miješa s drugim prirodnim lijekovima koji se također nazivaju brahmi, ali glavna razlika je u njezinom latinskom nazivu Bacopa monnieri.
Također postoji i Bacopa Cabana, vrsta bakope kao balkonskog cvijeća s bijelim cvjetovima u obliku puzave i viseće ljetnice koja se spušta centimetrima niz cvjetnjake, te očarava svojom ljepotom. Za razliku od Bacope monnieri, ova vrsta bakope nema nikakva ljekovita svojstva.
Sanskrtski naziv bakope je brahmi, a u kineskoj medicini je poznata kao „fontana mladosti“ zbog njihovog vjerovanja u djelotvornost ove biljke kod pomlađivanja organizma i produživanja života.
Smatra se da je bakopa biljka stoljećima poznata u kineskoj i indijskoj medicini kao uspješno sredstvo za stimuliranje mozga iz razloga jer sadrži visoke razine bacosoida, tvari koja pomaže u prenošenju živčanih impulsa.
Bakopa – lijek za psihičke i fizičke tegobe
Bakopa djeluje kao lijek već stoljećima, a neki stručnjaci se slažu da su upravo njezine blagodati povezane s pozitivnim iskustvima korisnika. Pokazalo se da konzumiranje bakope utječe na:
- bolje kognitivne sposobnosti i mentalne funkcije,
- probleme sa spavanjem (smanjuje nesanicu),
- poboljšanje pamćenja i koncentracije,
- brže i efikasnije učenje,
- povećavanje budnosti i akademske učinkovitosti,
- porast šećera u krvi i suzbijanje hipoglikemije koja može uzrokovati umor, glavobolju i loše raspoloženje,
- poboljšanje artikulacije i ispravljanje poremećaja govora,
- poboljšanje probave,
- konverziju hrane u energiju zbog vitamina B-kompleksa,
- pomlađivanje organizma,
- smanjenje stresa, nervoze i anksioznosti,
- ublažavanje simptoma poremećaja hiperaktivnosti i deficita pažnje (ADHD-a),
- povećanje sposobnosti za efikasno rješavanje problema,
- jačanje kose,
- ublažavanje simptoma Alzheimerove bolesti i drugih demencija (zaboravljivost, senilnost),
- borbu protiv ovisnosti (smanjuje žudnju i smiruje emocije).
Iako poboljšava mnoge psihičke funkcije, mnogi ljudi bakopu koriste i za liječenje fizičkih tegoba kao što su:
- bolovi u leđima,
- promuklost i grlobolja,
- loša cirkulacija,,
- bolovi u zglobovima,
- seksualni problemi,
- poremećaji dišnih puteva.
Djelotvornost bakope
Bakopa utječe na povećanje određenih kemikalija u mozgu koje su važne za uspješno obavljanje kognitivnih funkcija kao što su razmišljanje, učenje i pamćenje. Istraživanja su pokazala brojne aktivne sastojke bakope, kao što su alkaloidi i saponini.
Nadalje, bakopa sadrži kvalitetne antioksidanse koji suzbijaju slobodne radikale i jačaju krvne žile. Kliničke studije su pokazale da bakopa može uspješno utjecati na zaštitu moždanih stanica od kemikalija uključenih u Alzheimerovu bolest.
Ova biljka djeluje stimulativno te izaziva ubrzanje protoka krvi. To rezultira boljom oksigenacijom tkiva i organa. Djelovanjem na lagani porast šećera u krvi, bakopa smanjuje umor, loše raspoloženje i ostale simptome hipoglikemije.
Bakopa – cijena, gdje ju kupiti i kako koristiti
Bakopa je trenutno dostupna na tržištu zapadnih zemalja. Moguće ju je kupiti i u Hrvatskoj putem nekih web shop trgovina. Cijena bočice s devedeset bakopa kapsula iznosi oko 150 kn.
Preporučuje se uzimati bakopu kroz duže vremensko razdoblje (od 8 do 12 tjedana). Standardna dnevna doza bakope iznosi oko 300 mg, a uzima se uz obrok.
Nadalje, postoji i brahmi prah koji djeluje na živčane stanice, optimalan rad mozga i poboljšanje probave. Možete ga dobiti u bočici, a 150 grama košta oko 60 kuna. Uzima se 2-5 grama praha na dan pomiješano s vodom ili sokom. Siguran je lijek, te ga mogu konzumirati i djeca.
Smatra se da su bakopa lijekovi sigurni za trudnice i djecu, te da ne izazivaju nikakve nuspojave. Međutim, zbog svojih intenzivnih i djelotvornih svojstava, obvezno je potražiti savjet liječnika prije uzimanja bilo kakvih bakopa ili brahmi lijekova pogotovo ako spadate u ove dvije skupine.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja