Zašto su osvježivači zraka štetni za zdravlje? Evo na koje sastojke trebate pripaziti i koje su prirodne alternative
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Osvježivači zraka su proizvodi koji ispuštaju miris u prostor kako bi “osvježili zrak”. Ipak, osvježivači zraka mogu biti štetni za zdravlje te mogu proizvesti tegobe kao što su migrenske glavobolje i poteškoće s disanjem.
U nastavku saznajte utjecaj osvježivača zraka na zdravlje, na koje sastojke treba pripaziti i koje prirodne alternative možete pronaći i napraviti.
Utjecaj osvježivača zraka na zdravlje
Osvježivači zraka mogu biti itekako štetni za zdravlje. Članak objavljen 2017. godine u časopisu Building and Environment upozorava da i minimalno izlaganje osvježivačima zraka može uzrokovati:
- migrenske glavobolje
- poteškoće s disanjem
- napade astme
- dermatitis
- proljev u dojenčadi
- neurološke probleme.
Doticaj osvježivača zraka s kožom može pak izazvati svrbež i crvenilo.
Naravno, ovi učinci ovise o vrsti osvježivača zraka i prisutnosti štetnih sastojaka. O štetnim sastojcima koji se nalaze u osvježivačima zraka saznajte u nastavku.
Na koje sastojke treba pripaziti?
Proizvođači osvježivača zraka najčešće nisu dužni deklarirati sve sastojke u proizvodu. Ipak, obavezno pročitajte deklaraciju prije kupovine.
Ftalati se nalaze u različitim proizvodima, kao što su parfemi i osvježivači zraka. Smatra se da su neki povezani sa smanjenom proizvodnjom testosterona i reproduktivnim abnormalnostima.
Studija objavljena 2007. godine u časopisu Natural Resources Defense Council. Clearing the Air, NRDC Issue Paper testirala je udio ftalata u osvježivačima zraka. Rezultati su pokazali da je 86 % (12 od 14) testiranih osvježivača zraka sadržavalo male, umjerene ili velike količine ftalata.
Nadalje, Poison Control prenosi da osvježivači zraka često sadrže lako hlapljive organske spojeve koji se ispuštaju u zrak. Radi se o organskim spojevima koji prelaze u paru na sobnoj temperaturi. Smatra se da opetovano izlaganje ovim kemikalijama može izazvati zdravstvene probleme.
Prirodne alternative i recept za domaći osvježivač zraka
Ako želite osvježiti zrak i ispuniti prostor ugodnim mirisom, a ne želite koristiti komercijalne osvježivače zraka, postoji nekoliko alternativnih mirisa za prostor.
Raspršivač esencijalnih ulja jedna je od prirodnijih alternativa, kod koje možete svakodnevno mijenjati mirise. Najjednostavnija verzija raspršivača esencijalnih ulja je keramička zdjelica koja se napuni vodom i u koju se doda nekoliko kapi esencijalnog (eteričnog) ulja. Ispod zdjelice se nalazi svijeća koja pomaže raspršivanju mirisa.
Također, možete pronaći smjese esencijalnih ulja uz koje dolaze štapići trske. Štapići se stave u posudicu s mirisnom smjesom te lagano otpuštaju ugodan miris. Možete koristiti i svijeće, koje su često jeftinije.
Osušeno cvijeće, kao i svježe cvijeće, može dati ugodan miris vašem domu. Možete napraviti i buket različitog cvijeća pa ga objesiti naopako na zid kako bi se polako osušilo i proizvelo ugodan miris.
Kada ogulite naranču ili mandarinu u hladne zimske dane, koru možete staviti na toplu peć ili radijator. Time će se kora isušiti, ali i pružiti ugodan citrusni miris.
Ako želite napraviti svoj osvježivač zraka, nabavite bočicu s raspršivačem i u nju stavite smjesu koja se sastoji od:
- 3/4 šalice destilirane vode
- 2 jušne žlice medicinskog alkohola
- oko 15 kapi esencijalnog ulja po želji.
Možete kombinirati i nekoliko različitih esencijalnih ulja u ovom receptu, ali sveukupno u smjesu nemojte staviti više od 20 kapi esencijalnog ulja. Predlažemo da pomiješate esencijalno ulje lavande i kamilice ili esencijalno ulje divlje naranče i klinčića.
Ako želite napraviti veću količinu ovog raspršivača, samo dodajte veće količine sastojaka, ali držite se jednakog omjera.
Pročitajte i ove članke:
- Korisno i jednostavno: Napravite mirisni osvježivač zraka koji dezinficira prostor
- Najbolja eterična ulja za difuzer: Imamo popis 10 esencijalnih ulja koja trebaju biti sastavni dio kućne ljekarne
- Antivirusna eterična ulja: Ne podcjenjujte moć aromaterapije! Imamo popis 10 najboljih pomagača u borbi protiv virusnih infekcija.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Peltier, K. (2023). 8 All-Natural DIY Air Fresheners. The Spruce.
- Steinemann, A. (2017). Ten questions concerning air fresheners and indoor built environments. Building and Environment, 111: 279–284.
- Cohen, A. i sur. (2007). Hidden hazards of air fresheners. Natural Resources Defense Council. Clearing the Air, NRDC Issue Paper, 1–16.
- Dominguez, K. D. Air fresheners: Are they safe? Poison Control.