Zašto tjelovježba pomaže kod bolesti masne jetre?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Diane W., žena iz područja zaljeva San Francisco, suočila se s ozbiljnim zdravstvenim problemima zbog svoje težine, kako prenosi WebMD. Sa 163 cm visine i 100 kg čak ju je i blaga fizička aktivnost ostavljala bez daha.
Išla bi planinariti, ali bi uvijek zaostajala za drugima. Uspjela bi doći do vrha, ali to nije izgledalo lijepo, prisjeća se.
Nakon što joj je dijagnosticirana metabolička disfunkcija povezana sa steatotičnom bolešću jetre (MASLD), ranije poznata kao nealkoholna masna bolest jetre, Diane je znala da mora napraviti promjenu. Iako se trudila ostati aktivna, težina je narušila njezino samopouzdanje.
Uz stručne smjernice liječnika, započela je program koji je uključivao trening otpora s utezima, online treninge, satove zumbe i lijekove za mršavljenje. Kako je slijedila plan, primijetila je značajna poboljšanja – izdržljivost joj se povećala, a osjećala se sigurnije u svojoj rutini vježbanja.
Njezino se opće zdravstveno stanje toliko poboljšalo da joj je liječnik ukinuo statine za snižavanje kolesterola.
Utjecaj tjelovježbe na masnu jetru
Prema dr. Lydiji Alexander, predsjednici Udruge za medicinu pretilosti, poboljšanje zdravlja ne zahtijeva nužno intenzivne treninge. Čak i jednostavne aktivnosti – poput ustajanja i sjedenja nekoliko puta ili kratke šetnje – mogu imati pozitivan učinak.
Prekomjerna težina jedan je od glavnih čimbenika rizika za masnu jetru, bolest koja pogađa milijune odraslih osoba. Ipak, manje od 5 % oboljelih svjesno je svojeg stanja, dijelom zato što simptomi često ostaju neprimijećeni.
Jetra nakuplja masnoću kada višak nutrijenata – poput glukoze i masti – ostaje u krvotoku dulje vrijeme zbog loše prehrane, nedostatka tjelesne aktivnosti, stresa ili bolesti. Tijekom vremena ti se viškovi skladište u jetri kao mast.
Tjelovježba igra ključnu ulogu u obrnutom procesu. Mišići, koji koriste glukozu kao izvor energije, postaju učinkovitiji u njezinom iskorištavanju kada su aktivni. Osim toga, tjelovježba pomaže jetri da sagorijeva mast i poboljšava metabolizam, smanjujući rizik od daljnjeg nakupljanja masti.
Dr. John Thyfault s Medicinskog centra Sveučilišta Kansas uspoređuje funkciju mišića s motorom automobila
Ako motor ne radi, ne troši gorivo. Ako nastavljate dodavati gorivo u već pun spremnik, sustav postaje preopterećen.
Kada tijelo prestane učinkovito koristiti glukozu, može doći do inzulinske rezistencije, stanja u kojem razina šećera u krvi ostaje opasno visoka. To može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema, uključujući oštećenje živaca, dijabetes i bolest jetre.
Dr. Thyfault naglašava da čak i nekoliko dana redovite tjelovježbe može poboljšati osjetljivost na inzulin. Dr. Ray Kim, predsjednik Američke udruge za proučavanje bolesti jetre, slaže se te ističe da bi redovita tjelovježba mogla spriječiti da mnogi pacijenti uopće trebaju medicinsku intervenciju.

Uloga prehrane u zdravlju jetre
Iako je tjelovježba ključna, stručnjaci upozoravaju da prehrana igra jednako važnu ulogu. Prerađena hrana sadrži prekomjerne količine kalorija koje doprinose nakupljanju masti u jetri, objašnjava dr. Robert Lufkin.
U svojoj knjizi Lies I Taught in Medical School opisuje kako je moguće unijeti 500 kalorija iz muffina u samo nekoliko minuta, dok bi za sagorijevanje tih kalorija trčanjem bilo potrebno čak 40 minuta – što čini nemogućim “nadtrčavanje” loše prehrane.
Koji tip vježbanja je najbolji?
Kratak odgovor – bilo koji oblik kretanja je koristan. Aerobne vježbe, poput trčanja, pomažu tijelu da sagorijeva mast i sprječavaju njezino nakupljanje u jetri. Treninzi snage, poput dizanja utega, povećavaju mišićnu masu i poboljšavaju metabolizam.
Međutim, dokazano je da je dosljednost važnija od intenziteta. Studija Američke udruge za kliničku endokrinologiju je pokazala da ljudi koji su u svoju šetnju uključili lagano trčanje nisu smanjili masnoću u jetri više od onih koji su samo brzo hodali.
Prema dr. Anastasiji-Stefaniji Alexopoulos s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Duke, istraživanja su pokazala da tjelovježba 30 – 60 minuta, tri puta tjedno kroz 12 tjedana, značajno smanjuje masnoću u jetri. Ključno je izbjeći sjedilački način života, naglašava.
Dr. Thyfault dodaje da primarni cilj tjelovježbe nije nužno mršavljenje, već poboljšanje ukupnog zdravlja. Čak i ako broj na vagi ostane isti, vježbanje pomaže izgraditi mišiće, poboljšati metabolizam glukoze i smanjiti inzulinsku rezistenciju.
Kako bi se očuvala mišićna masa uz gubitak masnoće, preporučuje prehranu bogatu proteinima. Također, savjetuje vježbanje s prijateljima radi dodatne motivacije, jer društvena odgovornost može potaknuti dosljednost.
Promjena načina razmišljanja o tjelesnoj aktivnosti
Diane W. je izgubila 32 kg otkako je započela svoje fitness putovanje. Najveća promjena bila je stav prema tjelovježbi, kaže. Kao supruga, majka i zaposlena žena imala je sve manje vremena za aktivnost, no sada se kretanje nalazi visoko na njezinoj listi prioriteta:
Svaki dan ustanem i idem u teretanu. Čak i kad mi mozak govori da sam preumorna, ne dopuštam si da me to zaustavi. Jednostavno idem.
Pročitajte i ove članke:
- Masna jetra: Simptomi, liječenje, prehrana – sve je tu!
- Postoji li veza između bolesti masne jetre i raka?
- Napitak za masnu jetru: Pobijedite “tihog ubojicu” ovim prirodnim čistačima.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Simptomi apneje u snu koji se javljaju uz glasno hrkanje
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Tagami, T. (2024). Why Exercise Helps Fatty Liver Disease. WebMD.
- Cusi, K. i sur. (2022). American Association of Clinical Endocrinology Clinical Practice Guideline for the Diagnosis and Management of Nonalcoholic Fatty Liver Disease in Primary Care and Endocrinology Clinical Settings: Co-Sponsored by the American Association for the Study of Liver Diseases (AASLD). Endocr Pract., 28(5): 528–562.