Hormonska terapija kod raka prostate: Vrste i nuspojave
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Hormonska terapija kod raka prostate je tretman koji zaustavlja stvaranje hormona testosterona ili njegovo dospijevanje u stanice raka prostate. Većina stanica raka prostate ovisi o testosteronu za rast. Hormonska terapija uzrokuje sporiji rast stanica raka prostate.
Hormonska terapija kod raka prostate može uključivati lijekove ili operaciju uklanjanja testisa.
Hormonska terapija kod raka prostate – vrste
Vrste hormonske terapije za rak prostate uključuju:
- lijekovi koji sprječavaju proizvodnju testosterona u testisima – određeni lijekovi sprječavaju stanice da dobiju signale koji im govore da stvaraju testosteron; ovi lijekovi se nazivaju agonisti i antagonisti hormona koji oslobađa luteinizirajući hormon (LHRH); drugi naziv za ove lijekove su agonisti i antagonisti hormona koji oslobađa gonadotropin
- lijekovi koji sprječavaju djelovanje testosterona na stanice raka – ovi lijekovi, poznati kao anti-androgeni, često se koriste s LHRH agonistima; to je zato što agonisti LHRH mogu izazvati kratki porast razine testosterona prije nego što se razina testosterona spusti
- operacija uklanjanja testisa (orhiektomija) – operacija uklanjanja oba testisa brzo smanjuje razinu testosterona u tijelu; verzija ovog postupka uklanja samo tkivo koje proizvodi testosteron, ne i testise; operacija uklanjanja testisa ne može se poništiti.
Hormonska terapija se može koristiti:
- za rak prostate koji se proširio, nazvan metastatski rak prostate, za smanjenje raka i usporavanje rasta tumora; liječenje također može ublažiti simptome
- nakon liječenja raka prostate ako razina prostata-specifičnog antigena (PSA) ostane visoka ili počne rasti
- kod lokalno uznapredovalog raka prostate, kako bi terapija vanjskim snopom zračenja bila bolja u smanjenju rizika od ponovnog pojavljivanja raka
- za smanjenje rizika da će se rak vratiti kod onih koji imaju visok rizik od recidiva raka.
Hormonalna terapija raka prostate – nuspojave
Ako se testosteron oduzme ili blokira hormonskom terapijom, stanice raka prostate najvjerojatnije će se smanjiti, gdje god se nalazile u tijelu, ali smanjenje ili blokiranje testosterona može uzrokovati i druge promjene u tijelu.
Testosteron kontrolira razvoj i rast spolnih organa, uključujući prostatu, te utječe na način na koji osoba razmišlja i osjeća. Također kontrolira druge muške karakteristike, poput erekcije i snage mišića. Dakle, kada se testosteron smanji ili ga ukloni hormonska terapija, sve se ove stvari mogu promijeniti.
Nuspojave će obično trajati sve dok je osoba na hormonskoj terapiji. Ako se prekine s hormonskom terapijom, razina testosterona postupno će ponovno rasti, a neke nuspojave će se smanjiti. Nuspojave neće prestati čim se završi s hormonskom terapijom – mogu potrajati nekoliko mjeseci.
Operacija uklanjanja testisa ne može se poništiti, tako da su nuspojave trajne, ali postoje tretmani koji mogu pomoći u smanjenju ili upravljanju nekim nuspojavama.
Nuspojave hormonske terapije raka prostate mogu uključivati:
- smanjena ili odsutna seksualna želja
- erektilna disfunkcija (impotencija)
- smanjenje testisa i penisa
- naleti vrućine koji se s vremenom mogu poboljšati ili nestati
- osjetljivost dojki i rast tkiva dojke (ginekomastija)
- osteoporoza (stanjivanje kostiju), što može dovesti do prijeloma kostiju
- anemija (nizak broj crvenih krvnih stanica)
- smanjena mentalna oštrina
- gubitak mišićne mase
- dobitak na težini
- umor
- povećana razina kolesterola
- depresija ili promjene raspoloženja.
Neka su istraživanja sugerirala da je rizik od visokog krvnog tlaka, dijabetesa, moždanog udara, srčanog udara, pa čak i smrti od bolesti srca veći kod muškaraca liječenih hormonskom terapijom, iako nisu sve studije to otkrile.
Mnoge nuspojave hormonske terapije mogu se spriječiti ili liječiti:
- valunzi se često mogu ublažiti liječenjem određenim antidepresivima ili drugim lijekovima
- kratkotrajno zračenje grudi može pomoći u sprječavanju njihovog povećanja, ali to nije učinkovito nakon što se grudi povećaju
- nekoliko lijekova može pomoći u prevenciji i liječenju osteoporoze
- depresija se može liječiti antidepresivima i savjetovanjem
- vježbanje može pomoći u smanjenju mnogih nuspojava, uključujući umor, debljanje i gubitak koštane i mišićne mase.
Movember – mjesec muškog zdravlja
Mjesec studeni se obilježava kao Movember – mjesec muškog zdravlja. Posebno se u fokus stavljaju suicid, rak testisa te rak prostate. Rak prostate je najčešći novodijagnosticirani rak muškaraca u Europi, a jedan je od tri najčešća zloćudna uzroka smrti u 2022. godini.
Od raka prostate u Hrvatskoj godišnje oboli gotovo 2.500 muškaraca. Rano otkrivanje raka prostate moguće je redovitim pregledima te sudjelovanjem u Nacionalnom programu ranog otkrivanja raka prostate.
Pročitajte i ove članke:
- Simptomi raka prostate koje trebate uočiti što prije
- Karcinom prostate s metastazama na kostima: Što trebate znati?
- Rak prostate: Iskustva onih koji su ga preživjeli.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Pet bolesti koje se često pogrešno dijagnosticiraju
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Movember – mjesec borbe protiv raka prostate. (2024). HZJZ.
- Hormone Therapy for Prostate Cancer. (2023). American Cancer Society.
- Hormone therapy for prostate cancer. (2023). Mayo Clinic.
- How hormone therapy affects you. (2022). Prostate Cancer UK.