Što učiniti nakon pozitivnog testa na trudnoću?

Pozitivan test na trudnoću

Pozitivan test na trudnoću može izazvati širok spektar emocija, čak i kod onih koji su s nestrpljenjem čekali ovaj trenutak. Sasvim je normalno osjećati šok ili anksioznost kada vidite te dvije definirajuće linije. Iako trudnoća ne mora uvijek biti dobrodošla vijest, ovaj članak pružit će bitne informacije za one koji se odluče nastaviti s trudnoćom.

Testovi na trudnoću otkrivaju hormon nazvan humani horionski gonadotropin (hCG), koji se često naziva hormonom trudnoće.

Ovaj hormon počinje se nakupljati ubrzo nakon oplodnje, koja se obično događa 6 – 10 dana nakon začeća.

Pozitivan rezultat kućnog testa na trudnoću označava prisutnost hCG u vašem urinu. Krvni testovi također mogu identificirati razine hCG-a, a trudnoću se može potvrditi ultrazvukom.

Jesu li testovi na trudnoću pouzdani?

Moderni kućni testovi na trudnoću su prilično točni, iako može doći do lažno pozitivnih rezultata, posebno u slučajevima biokemijskih trudnoća ili vrlo ranih pobačaja, kada se oplođeno jajašce odvojilo od stjenke maternice ubrzo nakon implantacije. Određeni lijekovi za plodnost koji sadrže hCG također mogu dovesti do lažno pozitivnih rezultata.

Trebate li ponovno testirati?

Za dodatno uvjerenje, možete razmisliti o ponovnom testiranju – pažljivo slijedite upute i tumačite rezultate unutar preporučenog vremenskog okvira. Predugo čekanje može rezultirati isparavanjem linije koja se može činiti pozitivnom.

Ako je vaš drugi test također pozitivan, dogovorite sastanak s vašim liječnikom kako biste potvrdili trudnoću kroz klinički test ili ultrazvuk. Vaš liječnik će vas voditi u sljedećim koracima.

Kada se vijest slegne, vrijeme je da se upoznate s preporučenim promjenama životnog stila za ovo uzbudljivo putovanje.

Promjene u načinu života nakon pozitivnog testa na trudnoću

Prehrana je ključna tijekom trudnoće jer vaše tijelo zahtijeva povećane količine željeza, kalcija i folne kiseline. Ako ste planirali ovu trudnoću, možda već znate da je uzimanje folne kiseline bitno za prevenciju urođenih mana.

Ako niste započeli uzimati prenatalne vitamine s folnom kiselinom, sada je vrijeme da to učinite. Američki koledž opstetričara i ginekologa preporučuje dnevni prenatalni vitamin koji sadrži 400 μg folne kiseline za podršku razvoju neuralne cijevi kod bebe.

Težite uravnoteženoj prehrani bogatoj nutrijentima bez potrebe za “jedenjem za dvoje” tijekom prvog trimestra, jer dodatni unos kalorija još nije potreban. Umjesto toga, fokusirajte se na zdravu prehranu:

prenatalni vitamini
FOTO: Shutterstock

Hrana koju treba izbjegavati

Određene ribe s visokim udjelom žive treba izbjegavati zbog potencijalnih urođenih mana. Ako volite tunu, ograničite je na 170 g tjedno.

Kako biste smanjili rizik od komplikacija, izbjegavajte:

  • sirovo tijesto
  • nepasterizirano mlijeko
  • nedovoljno kuhano meso
  • salate i meso iz mesnica
  • sirova jaja
  • sirovu ribu.

Izbjegavanje štetnih tvari

Važno je suzdržati se od alkohola tijekom trudnoće jer se nijedna količina ne smtar sigurnom, a može dovesti do fetalnih alkoholnih poremećaja. Pušenje je također opasno jer povećava rizike i za majku i za bebu. Ako trebate pomoć u prestanku, konzultirajte svojeg zdravstvenog pružatelja – nikad nije kasno za prestanak.

Konzumaciju kofeina treba ograničiti na 200 mg dnevno, što je otprilike količina koja se nalazi u dvije šalice kave.

Održavanje aktivnosti

Tjelesna aktivnost se preporučuje za trudnoće niskog rizika jer može pružiti brojne zdravstvene koristi. Suprotno popularnom vjerovanju, aktivnost obično ne povećava rizik od pobačaja. Ako imate kronične bolesti ili zabrinutosti oko vježbanja, konzultirajte svojeg opstetričara prije nego što započnete ili nastavite s rutinom.

Upravljanje stresom

Pozitivan test na trudnoću može biti preplavljujući, stoga je važno brinuti se o sebi i smanjiti stres. Psihološki stres može dovesti do problema sa spavanjem i nezdravih prehrambenih navika, a može također povećati krvni tlak.

Razmotrite prakse svjesnosti, vježbe disanja ili pridruživanje grupama podrške kako biste podijelili svoje osjećaje s drugima u sličnim situacijama.

Obratite pažnju na spavanje

Hormoni trudnoće mogu poremetiti obrasce spavanja, što otežava i uspavljivanje i održavanje sna. Započnite s praksom dobrih higijenskih navika spavanja, što uključuje:

  • održavanje spavaće sobe hladnom, tamnom i namijenjenom za spavanje
  • održavanje dosljednog vremena spavanja
  • sudjelovanje u umirujućim aktivnostima prije spavanja
  • izbjegavanje ekrana barem sat vremena prije spavanja
  • smanjenje unosa tekućine uvečer kako biste smanjili odlaske u kupaonicu.

Priprema za prvi posjet liječniku

Iako se ne može učiniti mnogo unaprijed prije vašeg prvog prenatalnog pregleda, važno je olakšati učinkovitu komunikaciju s vašim liječnikom. Očekujte da će prikupiti vašu medicinsku povijest, razgovarati o faktorima načina života te obaviti krvni test i fizički pregled, zajedno s ultrazvukom.

Prije pregleda razmislite o bilo kojim medicinskim stanjima koja ste imali i lijekovima koje ste uzimali. Vaša povijest putovanja također može biti relevantna jer pomaže procijeniti potencijalne rizike za određene infektivne bolesti. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Kančaitė, R. (2024). What to Do After a Positive Pregnancy Test? Healthnews.
  2. Moroz Aplert, Y. (2024). I Got a Positive Pregnancy Test—Now What? The Bump.
  3. When you find out you’re pregnant. (2022). NHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu