Perimenopauza: Prirodni lijekovi koji ublažavaju simptome

Perimenopauza - prirodni lijekovi

Perimenopauza označava razdoblje prirodnog prijelaza ženskog tijela prema menopauzi, tijekom kojeg dolazi do postupnog smanjenja razine estrogena.

Ovo razdoblje može trajati od nekoliko mjeseci pa sve do nekoliko godina, a često ga prate neugodni simptomi poput suhoće rodnice, valova vrućine, poremećaja spavanja, usporavanja metabolizma i smanjenog libida.

Iako hormonska nadomjesna terapija (HRT) može ublažiti te simptome, sve više žena okreće se prirodnim metodama. Međutim, važno je imati na umu da prirodno ne znači automatski i sigurno, stoga se prije upotrebe bilo kojeg dodatka prehrani ili biljnih pripravaka preporučuje konzultacija s liječnikom.

Kada je u pitanju perimenopauza, prirodni lijekovi koji se koriste za ublažavanje simptoma nalaze se u nastavku.

Perimenopauza – prirodni lijekovi

Kada nastupi perimenopauza, prirodni lijekovi koji vam mogu pomoći uključuju sljedeće.

1. Ginseng – za bolji san

Ginseng (Panax L.) se često koristi u obliku čaja ili kapsula. Sadrži spojeve poznate kao ginsenozidi koji mogu pozitivno utjecati na kvalitetu sna. Istraživanje iz 2019. je pokazalo da ginseng može pomoći kod problema s nesanicom, što je čest simptom perimenopauze.

2. Crni kohoš – popularni biljni saveznik

Crni kohoš (Actaea racemosa) spada među najpoznatije biljne preparate. Neka istraživanja sugeriraju da može pomoći kod valova vrućine i noćnog znojenja, iako rezultati nisu uvijek jednoznačni.

Ipak, ne preporučuje se kao zamjena za hormonsku terapiju.

3. Soja – prirodni biljni estrogen

Uvođenjem soje u prehranu možete ublažiti simptome perimenopauze zahvaljujući izoflavonima – biljnim estrogenima koji mogu pomoći organizmu da se lakše nosi s padom vlastitih hormona.

Pregled iz 2021. je pokazao da je većina ispitanica bila zadovoljna djelovanjem soje na simptome poput valova vrućine. No, soja također može stupiti u interakciju s lijekovima, pa je važno posavjetovati se s liječnikom.

4. Vitamin D – za zdravlje kostiju

U perimenopauzi se povećava rizik od osteoporoze zbog manjka estrogena. Iako vitamin D ne utječe izravno na valove vrućine ili suhoću rodnice, pomaže u očuvanju gustoće kostiju i preporučuje se kao dio prevencije.

perimenopauza - biljni preparati
FOTO: Shutterstock

5. Divlji jam – potencijal, ali bez dokaza

Divlji jam (Dioscorea villosa) često se spominje kao biljni izvor estrogena, no dosadašnja istraživanja nisu pokazala značajne rezultate. Jedno od rijetkih istraživanja iz 2001. je pokazalo da kreme s divljim jamom nisu imale učinka na simptome menopauze.

6. Joga – prirodna pomoć za tijelo i um

Joga se pokazala korisnom u ublažavanju nesanice, promjena raspoloženja i valova vrućine. Pregled istraživanja iz 2023. sugerira da redovita praksa joge može poboljšati kvalitetu sna i pomoći ženama da se bolje nose s izazovima perimenopauze. Osim toga, joga pridonosi mentalnom zdravlju i općem osjećaju ravnoteže.

7. Ekstrakt kore bora – za valove vrućine

Ekstrakt kore bora (Pinus pinaster), poznat i kao piknogenol, sadrži biljne hormone i flavonoide. Neka istraživanja pokazuju da može pomoći kod valova vrućine i drugih simptoma perimenopauze, dok druga nisu pronašla značajan učinak. U svakom slučaju, vrijedi ga isprobati uz savjet liječnika.

8. Dong quai – tradicionalna kineska medicina

Dong quai (Angelica sinensis) se koristi u obliku tinkture, čaja ili ekstrakta. Iako se tradicionalno koristi u kineskoj medicini, znanstveni dokazi o njegovoj učinkovitosti u ublažavanju simptoma perimenopauze su ograničeni.

Oprez s prirodnim pripravcima

Kada su u pitanju perimenopauza i biljni preparati, važno je imati na umu moguće nuspojave i interakcije s lijekovima. Primjerice, ginseng može izazvati nesanicu i glavobolju, dok soja može utjecati na djelovanje sintetskog estrogena. Najbolje je uvoditi prirodne lijekove jedan po jedan i pratiti reakcije organizma.

Ako prirodni pripravci ne donesu željeno olakšanje, otvoren razgovor s liječnikom pomoći će u pronalaženju najprikladnijeg rješenja – bilo da se radi o daljnjoj upotrebi biljnih preparata ili o konvencionalnim metodama liječenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu