Marker za rak debelog crijeva: Liječnik otkriva koja je njihova uloga i koje su normalne razine

Marker za rak debelog crijeva

Rak debelog crijeva jedan je od najčešće dijagnosticiranih karcinoma u svijetu, uzrokujući više od pola milijuna smrti godišnje.

Ukupna stopa petogodišnjeg preživljenja je oko 65 %, ali varira ovisno o kliničkom stadiju. Međutim, poput mnogih drugih zloćudnih bolesti, rani stadij bolesti ne mora izazvati simptome specifične za rak.

U nastavku otkrijte što je marker za rak debelog crijeva.

marker za rak debelog crijeva
FOTO: Shutterstock

Marker za rak debelog crijeva

Stoga su neophodni redoviti pregledi stolice na okultno krvarenje i kolonoskopija. Biomarkeri za rak debelog crijeva opsežno su proučavani, s karcinoembrionalnim antigenom (CEA) i CA 19-9 kao najbolje utvrđenim prognostičkim čimbenicima.

Stanice raka debelog crijeva ponekad stvaraju tvari koje se nazivaju tumorski markeri za rak debelog crijeva, a mogu se naći u krvi. Najčešći tumorski marker za rak debelog crijeva je karcinoembrionalni antigen (CEA).

Krvni testovi za ovaj tumorski marker ponekad mogu sugerirati da bi netko mogao imati rak debelog crijeva, ali ne mogu se koristiti sami za otkrivanje ili dijagnosticiranje raka. To je zato što razine tumorskih markera ponekad mogu biti normalne kod nekoga tko ima rak i mogu biti abnormalne iz razloga koji nisu rak.

Testovi tumorskih markera najčešće se koriste uz druge testove za praćenje pacijenata kojima je već dijagnosticiran kolorektalni karcinom. Oni mogu pomoći pokazati koliko dobro liječenje djeluje ili pružiti rano upozorenje da se rak vratio.

Karcinoembrionalni antigen (CEA) je glikoproteinski onkofetalni antigen koji se izražava u mnogim epitelnim tumorima. Ovaj relativno jeftin krvni test, koji su prvi opisali Gold i Freedman 1965., je dio većine preporučenih strategija nadzora karcinoma debelog crijeva.

CEA je glikoprotein koji se stvara u stanicama debelog crijeva. Kod odraslih osoba CEA se nalaze u vrlo niskim koncentracijama, ali ih tumori mogu ponovno izlučivati u većim količinama.

Karcinoembrionalni antigen (CEA) nije organ specifičan tumorski biljeg, ali pored toga je jedan od najpoznatijih i najpriznatijih tumorskih biljega.

Njegovo određivanje može se primijeniti kod različitih tumora a najveću vrijednost ima kod kolorektalnog karcinoma, karcinoma pankreasa, želuca, dojke, jetre, medularnog karcinoma štitnjače i karcinoma bronha. 70 % bolesnika s karcinomom debelog crijeva ima visoke razine CEA tijekom dijagnoze, što ga čini vrlo dobrim markerom za liječenje i praćenje bolesti nakon resekcije.

Iako se CEA obično smatra markerom raka, njegove koncentracije također mogu biti povišene u raznim benignim stanjima, uključujući:

tumorski markeri za rak debelog crijeva
FOTO: Shutterstock

Tumorski markeri debelog crijeva – vrijednosti

Prema općeprihvaćenim mjernim jedinicama vrijednosti do 5 ng/ml smatraju se normalnom razinom antigena u krvi. Uočeno je da se te vrijednosti kod pušača, u slučajevima ulkusnog kolitisa ili ciroze jetre, mogu povećati i do 10 ng/ml.

U studiji na 4.841 pacijentu, 999 je imalo povišen CEA (definiran na >5 ng/ml). Otprilike tri četvrtine ovih pacijenata imalo je recidiv otkriven na druge načine u isto vrijeme kad i prvo povećanje CEA. 

Pacijenti koji se liječe od kolorektalnog karcinoma trebali bi kontrolirati razine CEA svaka tri mjeseca. Nažalost, povećanje koncentracije CEA samo se ponekad opaža tijekom prve faze karcinoma debelog crijeva. To se uglavnom događa u uznapredovalim stadijima raka. Povećana koncentracija CEA prije operacije može korelirati s nepovoljnom prognozom.

CA 19.9 (ugljikohidratni antigen) je glikoprotein karakteriziran velikom molekularnom težinom koji se može otpustiti u krv. Ovaj se marker koristi u dijagnostici karcinoma gušterače, debelog crijeva i želuca.

Kao i CEA, nije specifičan za određeni histološki tip karcinoma i organ iz kojeg dolazi te je manje osjetljiv od CEA. Kombinirani testovi CEA i CA 19.9 mogu povećati dijagnostičku osjetljivost u otkrivanju raka debelog crijeva.

Štoviše, određivanje oba ova markera koristi se kao postoperativni prognostički čimbenik u procjeni stadija bolesti i stope preživljenja. Istraživanje iz 2012. dala je podatke da je rak debelog crijeva smješten u regiji sigme imao ekstremno visoke koncentracije CEA i CA19.9.

Nema značajnog povećanja osjetljivosti kombiniranjem određivanja CEA i CA 19.9. I koncentracija i osjetljivost CA 19.9 raste s višim Dukesovim stadijem bolesti, ali nisu u korelaciji s lokacijom tumora i brojem pozitivnih limfnih čvorova. Bolesnici s Dukesovim C tumorom s preoperativnim koncentracijama CA 19.9 višim od 37 U/ml imali su kraće razdoblje preživljenja bez bolesti.

Ožujak je proglašen kao mjesec svjesnosti o raku debelog crijeva. Prepoznata je važnost u ranom otkrivanju i liječenju ovog oblika raka koji zahvaća velik broj sugrađana, djelujući tako na brojne obitelji u našim zajednicama. Nacionalni program za rano otkrivanje raka debelog crijeva koji uključuje otkrivanje okultnog krvarenja iz stolice muškaraca i žena te kolonoskopija, omogućuju ranije otkrivanje u fazi bez simptoma te mogućnost boljeg liječenja.

Tumorski markeri debelog crijeva – cijena

Cijena u privatnim poliklinikama za uzimanje tumorskih markera debelog crijeva kreće se 13 – 17 eura.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Tests to Diagnose and Stage Colorectal Cancer. (2024). American Cancer Society.
  2. Jelski, W. i Mroczko, B. (2020). Biochemical Markers of Colorectal Cancer – Present and Future. Cancer Manag Res., 12: 4789–4797.
  3. Colorectal Cancer Tumor Markers. GeneTex.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu