Statini, prehrana ili vježbanje: Što je bolje protiv kolesterola?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Visok “loš” kolesterol (LDL) povećava rizik od srčanog i moždanog udara, no postavlja se pitanje – jesu li promjene prehrane i tjelovježba dovoljne za njegovo snižavanje ili je ipak potrebna terapija lijekovima?
Statini ili promjena životnih navika – što je učinkovitije za snižavanje kolesterola?
Povišene razine LDL kolesterola, poznatog i kao “loš” kolesterol, povećavaju rizik od ozbiljnih kardiovaskularnih bolesti poput srčanog i moždanog udara. Liječnici u pravilu prvo preporučuju promjene životnog stila – zdraviju prehranu i redovitu tjelesnu aktivnost – no u nekim slučajevima ipak propisuju lijekove, najčešće statine.
Što su statini i kako djeluju?
Statini su lijekovi koji smanjuju proizvodnju kolesterola u jetri, čime se snižava ukupna količina LDL kolesterola u tijelu. Preporučuju se osobama koje imaju:
- razinu LDL-a višu od 190 mg/dL
- povijest kardiovaskularnih bolesti
- između 40 – 75 godina
- dijabetes ili povećan rizik za srčane bolesti.
Nuspojave statina
Većina ljudi nema nuspojave, no najčešće prijavljene su bolovi u mišićima i ukočenost. Rijetko se javljaju problemi s jetrom ili povećan rizik od dijabetesa. Višem riziku od nuspojava izložene su žene, starije osobe, dijabetičari tipa 1 i osobe s bolestima jetre.
Može li prehrana sniziti kolesterol?
Zdrava prehrana važan je dio borbe protiv visokog kolesterola. No, ne radi se samo o količini kolesterola u hrani – mnogo veći utjecaj imaju zasićene i trans masti. Prehrana bogata voćem, povrćem, cjelovitim žitaricama i ribom pomaže u snižavanju LDL-a.

Posebno se preporučuju namirnice bogate topivim vlaknima poput lanenih sjemenki i zobi, jer vlakna vežu kolesterol i pomažu u njegovom uklanjanju iz organizma.
Za razliku od lijekova, promjena prehrane nema nuspojava, pod uvjetom da unos kalorija ostaje dovoljan.
Učinak tjelovježbe na kolesterol
Redovita tjelesna aktivnost ne utječe izravno na snižavanje LDL-a, ali povećava razinu HDL-a, “dobrog” kolesterola, koji pomaže u uklanjanju LDL-a iz tijela.
Preporučuje se najmanje 150 minuta umjerene aerobne aktivnosti tjedno. Intenzivnija tjelovježba može smanjiti ukočenost arterija i djelovati slično kao statini – iako ne uvijek s jednakom učinkovitošću.
Kod osoba s postojećim srčanim tegobama preporučuje se postupno povećanje aktivnosti i konzultacija s liječnikom prije početka vježbanja.
Kada su statini ipak nužni?
Iako prehrana i tjelovježba imaju pozitivan učinak, statini se pokazuju učinkovitijima kada su razine kolesterola jako visoke.
Prema riječima kardiologa Roberta F. DeBuska za Healthline, statini, osim što snižavaju LDL i trigliceride, mogu povećati razinu HDL-a. Dr. Robert S. Greenfield dodatno ističe kako prehrana i gubitak kilograma smanjuju kolesterol za 10 – 20 %, dok jaki statini mogu sniziti i do 50 %.
Postoje i alternativni lijekovi poput PCSK9 inhibitora (npr. evolokumab, alirokumab) koji snižavaju LDL i mogu biti dobra opcija za one koji ne podnose statine. Istraživanje pokazuje da su ovi lijekovi jednako učinkoviti kao statini, ali s manje nuspojava.
Pročitajte i ove članke:
- Milijuni se žale na nuspojavu najpropisivanijeg lijeka za snižavanje kolesterola: Liječnici su pronašli alternativu koja se dobro podnosi
- Lijekovi za kolesterol: Koji su i kako djeluju?
- Ukupni kolesterol: Prijeti li vam srčana bolest idućih 10 godina?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

12 znakova koje vam tijelo šalje jer pretjerujete sa šećerom
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Carey, E. (2025). Is Statin Use, Diet, or Exercise Best for Managing Cholesterol? Healthline.
- Zhao, Z. i sur. (2019). Comparative efficacy and safety of lipid-lowering agents in patients with hypercholesterolemia: A frequentist network meta-analysis. Medicine (Baltimore), 98(6): e14400.