Kako razine šećera u krvi utječu na vaše tijelo?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja

Ravnoteža šećera u krvi ima ključnu ulogu u vašem zdravlju – neovisno o tome imate li dijabetes ili ne. I visoke i niske vrijednosti glukoze mogu uzrokovati niz simptoma koji utječu na vašu svakodnevicu, a dugoročno čak i na funkciju srca, mozga, vida ili probave.
U nastavku saznajte kako tijelo reagira na poremećaje u razini šećera u krvi i kada je vrijeme za djelovanje.
Visoka razina šećera – pojačano mokrenje
Kad u krvi ima previše šećera, bubrezi počinju naporno raditi kako bi ga izbacili. No, kad više ne mogu pratiti taj ritam, tijelo se počinje rješavati viška glukoze putem mokraće, povlačeći sa sobom i prijeko potrebnu vodu.
Visoka razina šećera – povećana žeđ
Kako tijelo koristi tekućinu iz vlastitih tkiva za izbacivanje viška šećera, mozak šalje signal da ste žedni.
Visoka razina šećera – suha usta i infekcije
Nedostatak sline i višak šećera u krvi mogu isušiti usta, uzrokovati pucanje u kutovima i povećati rizik od infekcija. Upale desni i bijele naslage na jeziku (poznate kao oralna kandidijaza) česte su posljedice. Pomažu redovito pijenje vode i žvakanje žvaka bez šećera.
Visoka razina šećera – problemi s kožom
Kako tijelo crpi vodu iz kože i drugih dijelova, koža može postati suha, svrbljiva i sklona pucanju – osobito na nogama, laktovima, stopalima i rukama. Dugoročno, visoka razina glukoze može oštetiti živce (dijabetička neuropatija), što otežava primjećivanje rana koje se mogu zakomplicirati ako se ne liječe.

Visoka razina šećera – problemi s vidom
Tijelo može povući tekućinu i iz očnih leća, zbog čega vam se vid može zamutiti. Dugoročno visoka razina šećera može oštetiti krvne žile na mrežnici, što može uzrokovati trajne promjene vida, pa čak i sljepoću.
Visoka razina šećera – umor
Kod dijabetesa tipa 2 tijelo s vremenom gubi osjetljivost na inzulin, što otežava prijenos energije u stanice. Kod dijabetesa tipa 1 tijelo uopće ne proizvodi inzulin.
U oba slučaja posljedica može biti stalni osjećaj iscrpljenosti. Liječnik vam može pomoći lijekovima i promjenom životnih navika.
Niska razina šećera – umor
Ako uzimate inzulin ili lijekove za snižavanje šećera, moguće je da razina glukoze u krvi padne prenisko. Kad tijelo ne stigne nadoknaditi glukozu, dolazi do iscrpljenosti. Sličan učinak mogu imati i neka druga zdravstvena stanja i lijekovi.
Visoka razina šećera – problemi s probavom
Dugotrajno povišen šećer može oštetiti živac vagus, koji regulira rad probavnog sustava. Posljedice mogu biti gubitak apetita, refluks, mučnina, zatvor i bolovi u trbuhu.
Niska razina šećera – nepravilan ritam srca
Hormoni koji se izlučuju kako bi podigli šećer u krvi mogu ubrzati rad srca ili izazvati osjećaj da preskače otkucaje. Ovo stanje poznato je kao aritmija i često je posljedica terapije dijabetesa.
Niska razina šećera – drhtavica
Kad razina glukoze padne prenisko, aktivira se simpatički živčani sustav i izlučuju se hormoni poput adrenalina. Osim što pomažu u podizanju šećera, mogu izazvati drhtanje ruku ili drugih dijelova tijela.

Niska razina šećera – pretjerano znojenje
Jedan od prvih znakova niskog šećera je naglo, pojačano znojenje. Važno je redovito mjeriti razinu šećera i uskladiti prehranu, fizičku aktivnost i terapiju.
Niska razina šećera – nagla glad
Ako osjetite snažnu glad iako ste nedavno jeli, to može biti znak da vaše tijelo ne pretvara hranu u glukozu kako treba. Lijekovi ili bolesti mogu tome pridonijeti, a prilagodbom terapije često se stanje poboljšava.
Niska razina šećera – mučnina
Niska razina šećera može izazvati “efekt odbijanja” – kad tijelo naglo prelazi iz niskog u visoki šećer i obrnuto, probavni sustav se zbunjuje, što može izazvati mučninu.
Niska razina šećera – vrtoglavica
Mozak ovisi o glukozi kao primarnom izvoru energije. Kad je nema dovoljno, možete se osjećati slabo, umorno, imati glavobolju ili vrtoglavicu.
Niska razina šećera – zbunjenost
U slučaju ozbiljne hipoglikemije može doći do dezorijentacije, nerazgovijetnog govora i gubitka svijesti. Ponekad osoba ni ne primijeti da se ponaša neobično. U težim slučajevima može doći do napadaja ili kome.
Pročitajte i ove članke:
- Razina šećera u krvi: Tablica za dijabetes tip 1 i tip 2
- Devet znakova da imate nisku razinu šećera u krvi
- Obratite pažnju: Tihi simptomi dijabetesa koje ne smijete ignorirati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Nova COVID varijanta Stratus širi se svijetom! Evo zašto stručnjaci dižu uzbunu
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Kako razina šećera u krvi utječe na vaše tijelo?
- razina šećera u krvi i organizam
- razina šećera u krvi i tijelo
- Frysh, P. (2025). How Blood Sugar Levels Affect Your Body. WebMD.
- Blood Glucose. MedlinePlus.