Devet znakova da imate nisku razinu šećera u krvi

niska razina šećera u krvi

Ako živite s dijabetesom, svjesni ste koliko je važno sniziti razinu šećera u krvi kada je previsoka, što se naziva hiperglikemija. Međutim, jednako je ključno izbjeći prenisku razinu šećera u krvi, poznatu kao hipoglikemija.

Iako sam dijabetes tipa 2 ne povećava rizik od hipoglikemije, osobe koje uzimaju inzulin ili lijekove koji potiču proizvodnju inzulina mogu iskusiti nisku razinu šećera u krvi. Ako netko tko koristi takve lijekove preskoči obrok, unese manje ugljikohidrata nego inače ili je fizički aktivniji, može se suočiti s hipoglikemijom.

Hipoglikemija nastaje kada razina glukoze u krvi (šećera u krvi) padne na razinu koja je preniska za normalno funkcioniranje organizma.

Kod većine ljudi hipoglikemija se definira kao razina šećera u krvi jednaka ili niža od 70 mg/dl.

Što znači niska razina šećera u krvi kod osoba s dijabetesom?

Prema pregledima studija, otprilike jedna od četiri osobe koje koriste inzulin duže od pet godina doživjela je ozbiljnu epizodu niske razine šećera. Pad šećera u krvi može uzrokovati kratkoročne komplikacije poput zbunjenosti i vrtoglavice, kao i ozbiljnije probleme, uključujući napadaje, komu, pa čak i smrt u rijetkim slučajevima.

Kako bi se spriječila hipoglikemija i njezine potencijalno opasne posljedice, stručnjaci iz Mayo Clinic preporučuju redovito praćenje razine šećera u krvi i brzo reagiranje na znakove niske razine šećera.

Kontinuirani monitor glukoze (CGM) može upozoriti osobe koje koriste inzulin na približavanje hipoglikemiji, što im omogućuje pravovremeno djelovanje i sprječavanje ozbiljnih epizoda.

Osim tehnologije, obratite pozornost na simptome koji ukazuju na pad razine šećera kako biste ostali pod kontrolom.

pad šećera u krvi
FOTO: Shutterstock

Iznenadna glad

Ako se odjednom osjećate neobjašnjivo gladni, to je znak da tijelo signalizira pad šećera u krvi. Upravljanje unosom ugljikohidrata i suradnja s dijetetičarom mogu pomoći u održavanju stabilne razine šećera.

Osjećaj tjeskobe

Pad glukoze aktivira hormone poput adrenalina i kortizola, koji uzrokuju simptome poput drhtanja, znojenja i ubrzanog rada srca, što može podsjećati na napade panike. Dugotrajni strah od hipoglikemije može negativno utjecati na emocionalno zdravlje i kvalitetu života.

Problemi sa spavanjem

Noćna hipoglikemija može uzrokovati noćno znojenje, nemirne snove i osjećaj zbunjenosti pri buđenju. Preporučuje se lagani obrok prije spavanja kako bi se smanjila učestalost ovih epizoda.

Drhtanje i tremor

Drhtanje je čest simptom hipoglikemije, uzrokovan povećanjem adrenalina u tijelu.

Znojenje

Znojenje je obično prvi znak hipoglikemije i nestaje ubrzo nakon konzumiranja šećera.

Vrtoglavica

Niska razina šećera utječe na mozak, što može dovesti do osjećaja vrtoglavice. Preporučuje se brzo unijeti 15 – 20 g brzodjelujućih ugljikohidrata, poput soka.

Problemi s koncentracijom

Mozak ovisi o glukozi za energiju pa pad razine šećera može uzrokovati poteškoće s koncentracijom. Ponavljajuće epizode mogu imati dugotrajne posljedice na pamćenje i kognitivne funkcije.

Problemi s vidom

Zamućen vid jedan je od ranih znakova hipoglikemije, ali se obično vraća u normalu nakon stabilizacije šećera.

Nejasan govor i slaba koordinacija

Vrlo niska razina šećera može uzrokovati nejasan govor i nespretnost, što može izgledati poput stanja opijenosti.


Što učiniti tijekom epizode hipoglikemije?

Ako osjetite simptome niske razine šećera ili mjerač pokaže manje od 70 mg/dl, brzo konzumirajte 15 g ugljikohidrata, pričekajte 15 minuta i ponovno izmjerite šećer. Ponovite ovaj proces dok razina ne prijeđe 70 mg/dl. Nakon stabilizacije pojedite obrok ili užinu kako biste održali razinu šećera.

Onima koji koriste inzulin liječnici preporučuju posjedovanje hitnog kompleta s glukagonom, koji može pomoći u situacijama kada je unos šećera oralno nemoguć. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Lawler, M. i Johnson, M. E. (2024). 9 Warning Signs of Low Blood SugarEveryday Health.
  2. Heller, S. R. i sur. (2020). Hypoglycemia in patient with type 2 diabetes treated with insulin: it can happen. BMJ Open Diabetes Research & Care, 8: e001194.

Ocijenite članak

4 / 5   3

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu