Prehrana kao brza pomoć kod niskog tlaka
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Nizak krvni tlak ili hipotenzija podrazumijeva očitanje sistoličkog ili “gornjeg” krvnog tlaka ispod 90 mmHg i očitanje dijastoličkog ili “donjeg“ krvnog tlaka ispod 60 mmHg. Dakle, tlak niži od 90/60 mmHg smatra se niskim krvnim tlakom.
Ako je krvni tlak blago snižen i nisu prisutni nikakvi simptomi, hipotenzija najčešće ne zahtijeva nikakvu terapiju. Međutim, u slučaju prisutnosti simptoma važno je pobrinuti se za povećanje krvnoga tlaka kako bi svi organi bili opskrbljeni s dovoljnom količinom krvi.
Neki od mogućih simptoma niskog krvnog tlaka su:
- zamagljeni vid,
- otežana sposobnost koncentriranja,
- vrtoglavica,
- nesvjestica,
- ošamućenost,
- mučnina i povraćanje,
- slabost.
Više informacija o niskom krvnom tlaku možete saznati u članku Nizak krvni tlak (hipotenzija) – uzroci, simptomi i liječenje.
Optimalan krvni tlak
Krvni tlak posljedica je pumpanja krvi kroz krvne žile. Tlak kojim krv pritišće krvne žile u trenutku izbacivanja krvi iz srca zove se sistolički krvni tlak, dok se tlak kojim krv pritišće krvne žile između srčanih otkucaja zove dijastolički krvni tlak.
Sistolički krvni tlak nalazi se iznad dijastoličkog krvnog tlaka tijekom očitavanja na tlakomjeru i njegove su vrijednosti više.
Normalan krvni tlak je oko 120/80 mmHg, ali može biti i niži. Krvni tlak niži od 90/60 mmHg smatra se niskim krvnim tlakom.
Optimalni krvni tlak ovisi o dobi, spolu i bolestima, ako su prisutne.
Kako podignuti niski tlak?
Za podizanje niskog krvnog tlaka vrlo je važno utvrditi njegov razlog. Primjerice, uzimanje određenih lijekova može biti uzrok niskog krvnog tlaka. U tom slučaju, u suradnji s liječnikom potrebno je pronaći alternativni lijek koji neće imati ovu nuspojavu.
Kada nije jasan uzrok niskog krvnog tlaka, promjena nekih prehrambenih navika može biti od koristi. Ipak, teži oblici hipotenzije zahtijevaju farmakološko liječenje, tj. korištenje lijekova.
Određene namirnice u većim količinama kao i dodaci prehrani mogu sniziti krvni tlak do preniskih vrijednosti, osobito ako se uzimaju u kombinaciji s lijekovima protiv hipertenzije. Njih treba izbjegavati. To su:
Uzroci niskog krvnog tlaka mogu biti i:
Prehrana koja zadovoljava potrebu za nutrijentima važnim za sprječavanje nastanka anemije, poput željeza, folata i vitamina B12, kao i adekvatno korištenje inzulina kod dijabetičara mogu spriječiti nizak krvni tlak uslijed navedenih uzroka.
Niski tlak – prva pomoć
Prema preglednom radu objavljenom 2018. godine u znanstvenom časopisu Cureus, nefarmakološki tretman niskoga tlaka, tj. tretman koji ne obuhvaća unos lijekova, obuhvaća:
- nošenje kompresijske odjeće koja pokriva područje abdomena i/ili donje ekstremitete,
- promjena položaja tijela – npr. blago podizanje gornjeg dijela tijela tijekom ležanja,
- vježbe koje aktiviraju velike mišiće, poput iskoraka, polu-čučnjeva i podizanja na prste,
- vježbe disanja,
- izbjegavanje sauna, vrlo intenzivne tjelesne aktivnosti i dugog tuširanja s toplom vodom,
- izbjegavanje unosa alkohola,
- adekvatan unos tekućine (2-2,5 L/dan),
- prehrana bez ograničenja unosa soli (10-20 g/dan),
- unos malih i čestih obroka,
- suplementacija multivitaminima ili željezom, po potrebi.
Unos 500 mL vode odjednom, tijekom otprilike 5 minuta, može dovesti do povećanja sistoličkog tlaka za 30 mmHg.
Prehrana kao pomoć kod niskog tlaka
Pojedine promjene u prehrani mogu pomoći u podizanju niskog krvnog tlaka ako je on stalno prisutan u vašem životu, a uzrok mu niste uspjeli odrediti.
Unos soli
Povećanje unosa soli hranom može ublažiti niski krvni tlak.
Iako način na koji sol utječe na povećanje krvnoga tlaka nije razjašnjen do kraja, pretpostavlja se da sol, tj. natrij iz soli djeluje na povećanje zadržavanja vode u organizmu. Povećanjem volumena krvi dolazi i do povećanja krvnoga tlaka.
Zbog toga se osobama koje imaju problema s niskim krvnim tlakom preporučuje unošenje hrane koja je slanija, pri tome pazeći na poštivanje principa pravilne prehrane, što može značiti primjerice izbjegavanje pržene hrane kao primarnog izvora soli.
Namirnice koje mogu pomoći zbog povećanog udjela soli su:
- masline,
- sir,
- slanina,
- šunka,
- slane juhe, osobito juha od rajčice,
- sojin umak,
- dressing za salatu,
- razni umaci i gotova jela.
Sendvič sa sirnim namazom, šunkom i maslinama posipan parmezanom primjer je obroka koji bi mogao imati učinka u povećanju niskog krvnog tlaka.
Međutim, prekomjeran unos soli može negativno djelovati na zdravlje srca i krvnih žila. Zbog toga se preporučuje savjetovanje s liječnikom prije povećanja razine soli u prehrani. Ovo je osobito važno za starije osobe jer su one podložnije pojavi kardiovaskularnih bolesti.
Unos tekućine
Česti uzrok niskog krvnog tlaka je dehidracija. Posljedica dehidracije je smanjenje volumena krvi zbog čega se smanjuje i krvni tlak.
Unos adekvatne količine tekućine tijekom cijeloga dana povećava volumen krvi i sprječava dehidraciju. Dovoljan unos tekućine osobito je važan tijekom intenzivnije tjelesne aktivnosti zbog gubitka tekućine znojem.
Svatko ima individualne potrebe za tekućinom koje se razlikuju od osobe do osobe. Općenito se preporučuje popiti 2-2,5 L vode dnevno, i to ravnomjerno raspoređeno tijekom cijeloga dana.
Najjednostavniji način praćenja stupnja hidracije je pomoću urina. Urin tamne boje i izraženog mirisa ukazuje na prenizak unos tekućine. Ako je urin svijetlo žute boje, znači da je hidracija adekvatna.
Unos alkohola
Alkohol ima dehidracijski učinak, čak i onda kada se pije u umjerenim količinama.
U istraživanju objavljenom 2000. godine u časopisu Američke udruge za srce (engl. AHA), Circulation, zaključeno je da “kod zdravih mladih ispitanika kratkotrajna konzumacija alkohola izaziva hipotenziju tijekom ortostatskog stresa zbog poremećene vazokonstrikcije.”
Pri tome, ortostatski stres označava promjenu položaja tijela iz sjedećeg ili ležećeg u uspravni položaj, poput naglog dizanja sa stolice.
Broj i sadržaj obroka
Za uspješno nošenje s niskim krvnim tlakom preporučuje se unošenje više manjih obroka tijekom dana. Naime, veliki obroci teže se probavljaju pa dovode do većeg pada krvnoga tlaka.
Osim povećanja učestalosti jedenja i smanjenja veličine obroka, povoljan učinak moglo bi imati i smanjenje unosa ugljikohidrata, osobito jednostavnih, jer oni dovode do većih oscilacija razine šećera u krvi. Jednostavni ugljikohidrati nalaze se primjerice u slatkišima, slasticama i slatkim napitcima.
Važno je oblikovati pravilne prehrambene navike. Pravilna prehrana je ona koja uključuje unos:
- cjelovitih žitarica,
- voća,
- povrća,
- krtog mesa i ribe,
- mahunarki,
- mliječnih proizvoda.
Unos kofeina
Pijenje kave i čaja (zelenog ili crnog) mogu privremeno podići krvni tlak zbog toga što sadrže kofein. Ovo je osobito značajno ako se kava ili čaj popiju nakon obroka jer tako mogu smanjiti pad krvnog tlaka do kojega kod nekih ljudi dolazi nakon obroka.
Kofein iz kave i čaja stimulira kardiovaskularni sustav i ubrzava rad srca zbog čega dolazi do povećanja krvnoga tlaka.
U istraživanju iz 1991. godine skupina znanstvenika iz Velike Britanije testirala je učinak unosa kave na krvni tlak nakon jela. Kofein iz kave spriječio je pad krvnoga tlaka nakon obroka kod ispitanika koji nisu u svom životu imali problema s drastičnim smanjenjem krvnoga tlaka nakon obroka.
Porast krvnoga tlaka nakon unosa kave ili čaja kratkoročan je i može potrajati do 3 sata. Kod osoba koje redovito piju kavu moguće je smanjenje učinka na krvni tlak nakon nekog vremena zbog prilagodbe organizma stalnom unosu kofeina.
Ipak, pretjeran unos kofeina može dovesti do nekih neželjenih učinaka. Uz to, neke osobe su izrazito osjetljive na unos kofeina pa bi one trebale pronaći druge načine za kontroliranje krvnoga tlaka.
Čaj od sladića
Sladić je biljka vrlo ugodnog okusa koja se danas koristi u proizvodnji raznih čajeva, slatkiša i duhanskih proizvoda. Na proizvodima koji sadrže sladić nalazi se upozorenje da ga osobe koje imaju hipertenziju trebaju konzumirati umjereno.
Razlog tome je što sladić povećava krvni tlak. On djeluje na zadržavanje vode i natrija u organizmu, čime dolazi do povećanja volumena krvi pa time i krvnoga tlaka.
Ipak, učinci sladića i dalje nisu do kraja razjašnjeni pa je potreban oprez prilikom unosa većih količina, osobito kod starijih osoba i onih koji uzimaju neke lijekove.
Cikla i niski tlak
Cikla i sok od cikle poznati su po svojim brojnim blagotvornim učincima. Cikla je nutritivno bogata namirnica, ali zbog prisutnosti nitrata mogla bi djelovati nepovoljno na osobe koje imaju niski krvni tlak.
Nitrati su sastojci koji su prirodno prisutni u cikli i imaju antihipertenzivni učinak, tj. djeluju na smanjenje krvnoga tlaka. Ovaj je učinak izrazito poželjan kod osoba koje imaju visok krvni tlak, ali može djelovati nepovoljno kod osoba s niskim krvnim tlakom.
Ipak, mnogi portali navode pozitivne učinke soka od cikle u oba slučaja – kod hipertenzije i hipotenzije. Mnogo je istraživanja koja potvrđuju učinak nitrata iz cikle na smanjenje krvnoga tlaka. Međutim, ne postoje istraživanja koja proučavaju njezin učinak na osobe s niskim krvnim tlakom.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- čaj
- dehidracija
- hiperglikemija
- hipoglikemija
- hipotenzija
- krvni tlak
- nizak krvni tlak
- podizanje krvnog tlaka
- sol
Izvori:
- Mayo Clinic Staff (2018) Low blood pressure (hypotension). MayoClinic.
- Olsen, N. (2017) Raise Low Blood Pressure Naturally Through Diet. Healthline.
- Stephens, C. (2020) Nine ways to raise blood pressure. MedicalNewsToday.
- Ali, A., Ali, N. S., Waqas, N., Bhan, C., Iftikhar, W., Sapna, F., Jitidhar, F., Cheema, A. M., Ahmad, M. Q., Nasir, U., Sami, S. A., Zulfiqar, A., Ahmed, A. (2018) Management of Orthostatic Hypotension: A Literature Review. Cureus, 10(8), e3166.
- Narkiewicz, K., Cooley, R. L., Somers, V. K. (2000) Alcohol potentiates orthostatic hypotension : implications for alcohol-related syncope. Circulation, 101(4), 398–402.
- Heseltine, D., Dakkak, M., Woodhouse, K., Macdonald, I. A., Potter, J. F. (1991) The effect of caffeine on postprandial hypotension in the elderly. Journal of the American Geriatrics Society, 39(2), 160–164.
- Savica, V., Bellinghieri, G., Kopple, J. D. (2010) The effect of nutrition on blood pressure. Annual review of nutrition, 30, 365–401.