Kandida u grlu: Simptomi koje trebate prepoznati

Kandida u grlu - simptomi

Kandida u grlu, također poznata kao kandidijaza jednjaka, je gljivična infekcija koja može zahvatiti jednjak i druge dijelove dišnog sustava. Iako je kandida prisutna u malim količinama na sluznicama ljudi, određeni faktori mogu uzrokovati njezin prekomjerni rast, što dovodi do infekcije.

Kada je u pitanju kandida u grlu, simptomi ove infekcije nalaze se u nastavku.

Kandida u grlu – uzroci i faktori rizika

Kandida je vrsta gljivice koja obično živi u tijelu bez izazivanja problema. Međutim, kada se ravnoteža između ove gljivice i zdravih bakterija u organizmu poremeti, može doći do njezinog prekomjernog rasta, što dovodi do infekcija, poput kandide u grlu.

Iako postoji nekoliko vrsta kandide, najčešće infekciju uzrokuje vrsta Candida albicans.

Osobe koje imaju oslabljen imunološki sustav, poput osoba zaraženih HIV-om, bolesnika s rakom, te starijih osoba, imaju povećan rizik od razvoja ove infekcije. Također, ljudi koji boluju od dijabetesa, osobito ako im šećer nije dobro kontroliran, skloni su razvoju kandide zbog povećane količine šećera u slini, što omogućuje rast gljivice.

bakterija kandida u grlu - simptomi
FOTO: Shutterstock

Kandida u grlu – simptomi

Kandida u grlu može izazvati brojne simptome koji variraju od blagih do težih. Kada se pojavi bakterija kandida u grlu, simptomi uključuju:

Ako se infekcija ne liječi, može se proširiti na druge dijelove tijela, uključujući usnu šupljinu i pluća.

Ovi simptomi mogu biti i pokazatelj drugih oblika kandidijaze, kao što je oralna kandidijaza.

Kandida u grlu i nosu – simptomi proširenja infekcije

Ponekad se kandida ne zadrži samo u grlu, već se može proširiti i na druge dijelove dišnog sustava. Simptomi uključuju začepljen nos, iscjedak iz nosa te poteškoće u disanju zbog upale sluznice. Osobe koje pate od ove infekcije mogu također primijetiti promjene u glasu, poput promuklosti, i osjećaj da im je nos stalno začepljen.

Kandida u grlu i plućima – simptomi

Ako se kandida širi i na pluća, simptomi postaju ozbiljniji. Simptomi mogu uključivati bolove u prsima, ozbiljnu kratkoću daha, kašalj (ponekad praćen krvavim iscjetkom) te značajan umor.

Ove komplikacije obično se javljaju kod osoba s ozbiljnim oslabljenim imunološkim sustavom, kao što su bolesnici s HIV-om ili onkološki pacijenti. U takvim slučajevima infekcija može izazvati životno ugrožavajuće stanje koje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

Kandida u grlu i kašalj

Kandida u grlu i kašalj često su povezani simptomi, osobito u situacijama kada je infekcija uznapredovala i počela zahvaćati dišne puteve. Kašalj može biti suh i uporan, ponekad se pogoršava u ležećem položaju.

Pored toga, može biti popraćen osjećajem stezanja u prsima, što može izazvati dodatnu nelagodu. U takvim situacijama kašalj je često znak da infekcija nije ograničena samo na grlo, već se proširila na pluća ili druge dijelove respiratornog sustava.

Za liječenje kandide u grlu obično se propisuju antifungalni lijekovi
FOTO: Shutterstock

Dijagnostika i liječenje

Ako sumnjate na kandidijazu grla, važno je posjetiti liječnika koji će obaviti endoskopski pregled. Ovaj postupak omogućuje liječniku da pregleda grlo i jednjak te utvrdi postojanje gljivičnih lezija.

U nekim slučajevima, može biti potrebno uzeti uzorke za laboratorijske analize kako bi se potvrdila prisutnost Candida albicans ili drugih sojeva ove gljivice.

Za liječenje kandide u grlu obično se propisuju antifungalni lijekovi, poput itrakonazola ili flukonazola, koji mogu biti u obliku tableta, pastila ili tekućine. U težim slučajevima je potrebno intravenozno davanje snažnijih lijekova poput amfotericina B.

Osim toga, liječenje može uključivati i promjene u prehrani, smanjenje unosa šećera te održavanje dobrih oralnih i higijenskih navika.

Prevencija i savjeti za zdravlje

Prevencija kandidijaze u grlu može uključivati nekoliko korisnih mjera:

  • održavanje dobre oralne higijene, uključujući redovito pranje zubi i korištenje sredstava za ispiranje usne šupljine
  • smanjenje unosa šećera i hrane bogate kvascem, koji mogu potaknuti rast kandide
  • konzumiranje jogurta tijekom uzimanja antibiotika, jer probiotici pomažu održavanju ravnoteže u crijevima i usnoj šupljini
  • zdrav način života, uključujući prestanak pušenja te redovite medicinske preglede, osobito kod osoba s oslabljenim imunološkim sustavom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Villines, Z. (2023). What to know about esophageal thrushMedical News Today.
  2. Thrush. (2023). Cleveland Clinic.
  3. Kahn, A. (2018). Esophageal Thrush (Candida Esophagitis)Healthline.

Ocijenite članak

5 / 5   2

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu