8 načina za upravljanje dijabetesom tipa 2 i zdravljem srca

Tjelesna aktivnost jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje srce - i za kontrolu šećera u krvi

Ako imate dijabetes tipa 2, važno je znati da je kod vas veći rizik od srčanih bolesti, moždanog udara, visokog krvnog tlaka i povišenog kolesterola.

Ipak, postoje dobre vijesti – promjene načina života koje pomažu u kontroli dijabetesa istovremeno mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti.

8 načina kako istovremeno kontrolirati dijabetes tipa 2 i zaštititi srce

U nastavku saznajte osam ključnih koraka koje možete poduzeti kako biste poboljšali zdravlje srca i lakše upravljali dijabetesom.

1. Pokrenite se

Tjelesna aktivnost jedna je od najboljih stvari koje možete učiniti za svoje srce – i za kontrolu šećera u krvi. Preporučuju se aerobne aktivnosti poput hodanja, trčanja, plivanja ili vožnje bicikla jer jačaju srce i poboljšavaju cirkulaciju.

No, ne zaboravite ni na vježbe snage. Mišići troše glukozu, a kombinacija aerobnih i vježbi snage može poboljšati indeks tjelesne mase, regulirati tlak i šećer u krvi.

Preporuka stručnjaka je 150 – 300 minuta tjedno umjerene aerobne aktivnosti ili 75 – 150 minuta intenzivne aktivnosti, uz barem dvije sesije vježbi snage tjedno.

Ako niste sigurni odakle početi, posavjetujte se s liječnikom ili stručnjakom za tjelesnu aktivnost.
prehrana kod dijabetesa
FOTO: Shutterstock

2. Birajte prehranu koja voli vaše srce

Važno je ne samo koliko masnoća i ugljikohidrata unosite, već i koje vrste. Ograničite unos zasićenih masti (iz crvenog mesa, mliječnih proizvoda i tropskih ulja) te rafiniranih ugljikohidrata (slatkiši, grickalice, bijelo brašno).

Umjesto toga, usvojite mediteranski način prehranecjelovite žitarice, mahunarke, riba, perad, zdrave masnoće (maslinovo ulje, orašasti plodovi) te obilje voća i povrća.

3. Održavajte zdravu tjelesnu težinu

Prekomjerna težina, posebno masno tkivo oko trbuha, povećava rizik od inzulinske rezistencije i bolesti srca. Ipak, dobra je vijest da i manji gubitak kilograma može poboljšati razinu šećera, kolesterola i krvnog tlaka.

Umjesto da se fokusirate isključivo na vagu, usredotočite se na zdrave navike – više kretanja, bolji odabir hrane i redovito praćenje rezultata.

4. Prestanite pušiti

Pušenje ne utječe samo na pluća – ono značajno povećava rizik od srčanih bolesti i može pogoršati komplikacije dijabetesa. Ako vam je teško prestati sami, zatražite pomoć liječnika ili potražite podršku kroz programe za odvikavanje.

5. Ograničite konzumaciju alkohola

Alkohol može na različite načine utjecati na razinu šećera u krvi – može ga povećati ili smanjiti, ovisno o vrsti pića. Ako pijete, neka to bude uz obrok ili međuobrok, a preporučuje se i češće mjerenje šećera taj dan – i sljedeći.

Najbolji pristup je individualan pa razgovarajte s liječnikom o tome kako alkohol utječe na vaše zdravlje i terapiju.

Stres može uzrokovati nagli porast šećera u krvi i otežati svakodnevno upravljanje dijabetesom
FOTO: Shutterstock

6. Naučite se nositi sa stresom

Stres može uzrokovati nagli porast šećera u krvi i otežati svakodnevno upravljanje dijabetesom. Također je povezan s povećanim rizikom od bolesti srca.

Tjelesna aktivnost pomaže u borbi protiv stresa, ali ako vam to nije opcija, razmislite o tehnikama poput meditacije, biofeedbacka ili psihološkog savjetovanja.

7. Spavajte dovoljno, ali ne previše

Kronični nedostatak sna povećava rizik od razvoja dijabetesa i bolesti srca. Stručnjaci preporučuju između sedam i devet sati sna svake noći. No, i previše sna može biti problemosobe koje redovito spavaju više od devet sati također imaju povećan rizik.

8. Potražite pomoć kod simptoma depresije

Depresija je češća kod osoba s dijabetesom, a može otežati brigu o zdravlju i pridržavanje preporučene terapije. Nažalost, mnogi se još uvijek boje priznati simptome zbog stigme.

Važno je znati da traženje pomoći nije znak slabosti. Ako se osjećate potišteno, razgovarajte s liječnikom – postoje brojni stručnjaci koji vam mogu pomoći.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Phillips, Q. (2025). 8 Ways to Manage Type 2 Diabetes and Heart HealthEveryday Health.
  2. Diabetes and Your Heart. (2024). CDC.
  3. Preventing Cardiovascular Disease: Diabetes Control. (2024). Mater Private Network.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu