Šest najboljih suplemenata za moždanu maglu

moždana magla je čest problem kod osoba s određenim zdravstvenim stanjima

Brain fog (moždana magla) je čest problem kod osoba s određenim zdravstvenim stanjima, uključujući dugi COVID, fibromialgiju, Hashimotov tireoiditis, sindrom kroničnog umora, depresiju, autizam, celijakiju i neuropsihijatrijske poremećaje. Razni faktori, poput nedostataka nutrijenata, mogu pogoršati simptome moždane magle, osobito kod osoba s tim osnovnim zdravstvenim stanjima.

Evo šest dodataka prehrani koji su podržani dokazima i koji mogu ublažiti simptome moždane magle.

Vitamin D

Vitamin D je ključan za funkciju imunološkog sustava i zdravlje mozga. Niske razine vitamina D mogu negativno utjecati na kognitivne sposobnosti, što može doprinositi simptomima moždane magle, osobito kod osoba s depresijom.

Osobe koje pate od depresije često imaju problema s koncentracijom i pamćenjem. Istraživanje sugerira da suplementacija vitaminom D može poboljšati simptome depresije i ublažiti moždanu maglu.

Studija koja je obuhvatila žene s postmenopauzom pokazala je da su one koje su uzimale 2.000 IU vitamina D dnevno bolje funkcionirale u testovima pamćenja i učenja u odnosu na one koje su uzimale niže ili više doze. Ipak, potrebna su daljnja istraživanja.

Omega-3 masne kiseline

Omega-3 masne kiseline, posebno eikozapentaenoična kiselina (EPA) i dokozaheksaenoična kiselina (DHA), poznate su po svojim zdravstvenim koristima, uključujući poboljšanje pamćenja, koncentracije i raspoloženja.

Studija je pokazala da suplementacija omega-3 masnim kiselinama može poboljšati kognitivnu funkciju, smanjiti pad pamćenja i ublažiti simptome depresije i anksioznosti, koji su često povezani s moždanom maglom.

Magnezij

Magnezij je ključan za mnoge tjelesne funkcije, uključujući proizvodnju energije i funkciju živaca. Mnogi ljudi ne unose dovoljno magnezija, što može dovesti do problema s koncentracijom i simptoma moždane magle.

Niske razine magnezija česte su kod osoba pod stresom, što može pogoršati pamćenje, koncentraciju i anksioznost.

Suplementacija magnezijem može pomoći u smanjenju kognitivnih smetnji povezanih sa stresom.
Suplementacija magnezijem može pomoći u smanjenju kognitivnih smetnji
FOTO: Shutterstock

Vitamin C

Vitamin C je poznat po svojoj ulozi u zdravlju imunološkog sustava, ali također podržava mnoge druge važne funkcije, uključujući zdravlje mozga. Studija je pokazala da osobe s dovoljnom razinom vitamina C bolje funkcioniraju u testovima pamćenja, koncentracije i reakcije.

Nedostatak vitamina C može negativno utjecati na raspoloženje, a povezan je i s depresijom i kognitivnim oštećenjima. Suplementacija vitaminom C može poboljšati raspoloženje i kognitivnu funkciju, posebno kod osoba s subkliničkom depresijom.

B kompleks

B vitamini, osobito B12, ključni su za zdravlje mozga. Nedostatak ovih vitamina može uzrokovati simptome kao što su loše pamćenje i problemi s koncentracijom. Studija je pokazala da suplementacija B12 vitaminom poboljšava kognitivne funkcije kod osoba s njegovim nedostatkom.

Također, niske razine drugih B vitamina, poput B6 i folne kiseline, mogu pogoršati simptome moždane magle. Uzimanje visokokvalitetnog B kompleksa može pomoći u smanjenju tih kognitivnih problema.

L-teanin

L-teanin je spoj koji se nalazi u zelenom čaju i drugim biljkama. Neke studije sugeriraju da suplementacija L-teaninom može poboljšati mentalnu budnost, vrijeme reakcije i pamćenje. Također, promovira opuštanje i smanjuje stres.

Jedna je studija pokazala da uzimanje L-teanina može poboljšati kognitivno zdravlje smanjenjem stresa i poboljšanjem kvalitete sna.


Dodatni načini za smanjenje moždane magle

Simptomi moždane magle mogu biti uzrokovani mnogim faktorima, uključujući nedostatke nutrijenata, stres, manjak sna i nedijagnosticirane zdravstvene probleme. Ako doživljavate simptome poput problema s pamćenjem i koncentracijom, važno je konzultirati se s liječnikom radi pravilnog testiranja i dijagnoze.

Stanja poput Hashimotovog tireoiditisa, celijakije i anksioznih poremećaja mogu biti uzrok moždane magle. Također, neke životne navike poput lošeg sna, prehrane bogate ultraprocesiranim namirnicama i prekomjernog konzumiranja alkohola, povezane su s lošim pamćenjem, poteškoćama u koncentraciji, depresijom i drugim kognitivnim problemima koji se mogu opisati kao moždana magla.

Razni faktori mogu doprinositi moždanoj magli pa je važno raditi s medicinskim stručnjakom kako biste otkrili uzrok i izradili plan liječenja.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu