Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Aronija u trudnoći – prednosti i nedostaci
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Aronija je potekla je iz Sjeverne Amerike, a predstavlja namirnicu koja posjeduje spojeve koji djeluju antikancerogeno i antioksidativno. Njena ljekovita svojstva su prepoznata tek nedavno u našim krajevima.
Njezina ljekovita svojstva su zaista mnogobrojna, no često se postavljaju različita pitanja o učinku aronije na trudnice i dojilje. U nastavku saznajte nešto više o različitim učincima aronije za vrijeme trudnoće i radosnog iščekivanja prinove.
Aronija – svojstva
Aronija je ekološki uzgojeno tamnoplavo i sitno bobičasto voće koje svojim izgledom neopisivo sliči borovnici. Raste u obliku visokih grmova, a postoje tri vrste:
- crna aronija (lat. Aronia melanocarpa),
- tamnocrvena aronija (lat. Aronia arbutifolia),
- ljubičasta aronija (lat. Aronia prunifolia).
Aronija ima bijele cvjetove s ružičastim prašnicima, a plodovi su sitne bobice koje su gorkog okusa, ističu stručnjaci s prirodoslovnog portala Plantea.
Iako dolazi u različitim oblicima, smatra se da je najbolje jesti svježe bobice aronije. Međutim, ako niste u mogućnosti ili ako vam je okus previše intenzivan, postoji i sok od aronije koji se najčešće konzumira, zatim vino od aronije, džem ili čaj od aronije.
Aronija – ljekovita svojstva
Aronija je bogata raznim antioksidantima, poput vitamina B, C i E skupine koji štite stanice od štete uzrokovane slobodnim radikalima. Također sadrže antocijan koji igra važnu ulogu u jačanju imuniteta kod odraslih i djece.
Postoje još neki ljekoviti učinci aronije koje navode stručnjaci sa zdravstvenog portala Very Well Health. To su:
- prevencija kardiovaskularnih bolesti,
- ublažavanje migrena i glavobolje,
- regulacija rada štitnjače,
- snižavanje krvnog tlaka,
- regulacija razine šećera u krvi (dopuna liječenju dijabetesa),
- usporavanje starenja kože,
- zaštita od pojave bolesti živčanog sustava (pogotovo nastanka Alzheimerove bolesti),
- smanjenje rizika od srčanog udara,
- povoljan utjecaj na rad probavnog sustava.
Aronija u trudnoći – prednosti
Nije ništa čudno u tome ako se pitate smiju li trudnice piti sok od aronije. S obzirom na to da se neki učinci aronije u trudnoći još uvijek istražuju, mnoge trudnice dijele svoja iskustva s aronijom, a o tome često govore i mnogi specijalisti ginekologije i drugih područja medicine.
Smatra se da trudnice mogu piti sok od aronije u malim dozama, ali da pritom moraju paziti da ga nabavljaju od pouzdanih proizvođača tako da je sok kvalitetan i bez aditiva.
Nadalje, aronija je bogata vitaminom E koji ima izražena antioksidativna svojstva, te vitaminom K i vitaminom B9 (folat) koji je iznimno važan za pravilan razvoj živčanog sustava djeteta za vrijeme trudnoće.
Aronija je također bogata mineralima kao što su:
Zreli plodovi i sok od aronije sadrže velike količine beta-karotena koji štiti stanice od oštećenja, oči od nastanka sive mrene, ali i kožu od melanoma i opasnih sunčevih zraka pogotovo za vrijeme ljeta.
Na našem portalu možete pročitati kako se pravi i kako se pije sok od aronije, te kakve još slastice od aronije možete napraviti.
Kao što i sami možete vidjeti, aronija zaista ne ugrožava trudnoću i život djeteta, ali u svemu je najvažnija količina aronije koju konzumirate. Stoga, ako želite iskoristiti ljekovita i korisna svojstva aronije, nikako ne smijete pretjerati u količini.
Prije konzumiranja aronije u trudnoći se obavezno savjetujte s liječnikom. To je važno jer su norveški i kanadski znanstvenici u radu objavljenom 2016. godine objasnili da je aronija jedna od biljaka koju trudnice učestalo koriste, iako njena sigurnost u trudnoći nije dokazana.
Aronija u trudnoći – oprez i nuspojave
Glavni uzrok straha od konzumiranja aronije u trudnoći je taj što se mnogi ljudi žale kako aronija teško sjeda na osjetljiv želudac, a još k tome nije dovoljno ispitana pa je stoga mnoge trudnice izbjegavaju.
Međutim, liječnici ne vide problem u konzumiranju aronije, ali s obzirom na to da je njezin okus dosta intenzivan, neki ga ne preporučuju trudnicama koje osjećaju jake mučnine u prva tri mjeseca trudnoće.
Nadalje, trudnice koje imaju problema s konstipacijom (zatvor stolice) trebaju posebno paziti kod uzimanja aronije za koju je dokazano da utječe na pojavu konstipacije zbog čega može izrazito biti korisna kod problema s proljevom.
Najveći oprez se naglašava kod trudnica koje imaju problema s niskim krvnim tlakom. One nikako ne bi smjele konzumirati dozu veću od pola decilitra soka od aronije dnevno upravo zato što aronija pomaže u snižavanju visokog krvnog tlaka.
Aronija i dojenje
Dojilje se također ne bi trebale toliko brinuti oko konzumiranja aronije. Na forumima se često susreću pitanja dojilja o tome što smiju piti i jesti, a što ne. Međutim, odgovor je da dojilje smiju jesti praktički sve, pa tako i aroniju, ali je opet naglašena količina koja mora biti umjerena.
Štoviše, aronija je bogata antioksidativnim vitaminom C koji povoljno utječe na imunološki sustav, te beta-karotenom koji je prekursor vitamina A koji je ključan za održavanje funkcije oka i razvoj djeteta, kako u trudnoći, tako i za vrijeme dojenja.
Dozvoljeni čajevi u trudnoći
S obzirom na osjetljivost samog razdoblja trudnoće, sve što pijete i jedete trebate dodatno provjeriti prije konzumacije, a čajevi su svakako bitni i korisni jer imaju mnoštvo prednosti.
Međutim, postoje čajevi koje smijete konzumirati tijekom trudnoće, ali i oni koje ne smijete zbog mogućih štetnih učinaka na dijete.
Dozvoljeni čajevi u trudnoći su:
- čaj od mente,
- čaj od koprive,
- čaj od lista maline,
- čaj od lipe,
- čaj od šipka,
- čaj od đumbira,
- čaj od brusnice.
Svi ovi gore navedeni čajevi su dobri i korisni samo ako ih konzumirate u umjerenim količinama. Jedna do dvije šalice čaja dnevno može uvelike koristiti za ublažavanje raznih tegoba tijekom trudnoće, a vama i bebi neće naškoditi.
Nedozvoljeni čajevi u trudnoći su:
- čaj od kadulje,
- čaj od peršina,
- uvin čaj,
- čaj od stolisnika,
- čaj od majčine dušice,
- čaj od maslačka,
- čaj od rute,
- čaj od hibiskusa.
Više o dozvoljenim čajevima u trudnoći pročitajte ovdje. Prije bilo kakve konzumacije čajeva u trudnoći obavezno se savjetujte s liječnikom.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Wong, C. (2019) The Health Benefits of Chokeberry. Very Well Health.
- Aronija. (2019) Priroda i biljke. Plantea.
- Kennedy, D.A., Lupattelli, A., Koren, G., Nordeng, H. (2016) Safety classification of herbal medicines used in pregnancy in a multinational study. BMC Complement. Altern. Med. 16, 102.