Deblja li lubenica? Evo što trebate znati o omiljenoj voćki
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja

Što je ljeto bez lubenice? Nema ništa bolje od hladne i osvježavajuće lubenice tijekom velikih vrućina. Još kad pogodimo dovoljno slatku lubenicu, nismo ni svjesni koliko krišaka uopće možemo pojesti. Međutim, baš zbog slatkoće mnogi se pitaju deblja li lubenica.
Da bismo odgovorili na to pitanje, valja pogledati nutritivnu vrijednost lubenice na 100 g:
- 30 kcal
- 0,6 g proteina
- 0,2 g masti
- 7,6 g ugljikohidrata, od čega je otprilike 6,2 g šećera
- 0,4 g vlakana.
Od vitamina i minerala ističu se vitamin C, beta karoten, odnosno vitamin A, likopen koji još nalazimo u rajčici, a daje crvenu boju, zatim kalij i magnezij.
Gledajući nutritivni sastav, lubenica je poželjna tijekom visokih temperatura. Niskokalorična je, lako je pojesti veće količine, a s obzirom na volumen pružit će sitost, bogata je vodom, a unos dovoljne količine vode vrlo je važan kod ljetnih vrućina.
Dodatno, lubenica sadrži dva minerala koji su dio elektrolita, magnezij i kalij, koji pridonose hidrataciji. Magnezij je itekako važno unositi kako bi se spriječili ljetni grčevi u mišićima koji nas najčešće uhvate kad smo u moru. Osim toga, lubenica je idealna za one koji se puno znoje ili su fizički aktivni i tijekom ljeta.

Lubenica i debljanje
Glavni razlozi zbog kojih lubenica ima reputaciju “opasne” za liniju jesu njezin slatki okus i sadržaj prirodnih šećera. Ljudi često brkaju prisutnost šećera s visokom kalorijskom vrijednošću, no u slučaju lubenice to nije točno.
U usporedbi s mnogim drugim voćem, poput banana, grožđa ili manga, lubenica ima manje kalorija po porciji upravo zato što je većinom voda.
Osim toga, jedan gram šećera sadrži četiri kalorije, baš kao i jedan gram proteina, dok jedan gram alkohola sadrži sedam kalorija, a jedan gram masti devet kalorija. Također, mnogi povezuju lubenicu s naglim skokovima šećera u krvi zbog njezinog visokog glikemijskog indeksa (GI).
No važno je razlikovati glikemijski indeks (brzina kojom hrana povisuje šećer u krvi) od glikemijskog opterećenja (GO), koje uzima u obzir i količinu ugljikohidrata u porciji. Glikemijski indeks lubenice je oko 72, odnosno visoki, no njezino glikemijsko opterećenje na porciju (npr. 100 g) iznosi svega četiri, što se smatra niskim.
Dakle, iako šećer iz lubenice može brzo ući u krvotok, količina šećera u prosječnoj porciji nije dovoljno velika da bi predstavljala značajan problem za većinu ljudi, uključujući i one koji paze na težinu. Osim toga, s lubenicom u paketu dolaze i brojni nutrijenti, a ne prazne kalorije.
Posebice treba naglasiti udio likopena, snažnog antioksidansa koji pridonosi manjem riziku od određenih karcinoma te utječe pozitivno na zdravlje srca. Vitamin C je također antioksidans, esencijalan, pa ga moramo svakodnevno unositi.
Nadalje, niska energetska gustoća lubenice (puno volumena, malo kalorija) može doprinijeti osjećaju sitosti bez visokog kalorijskog unosa. Zbog svojeg sastava lubenica može biti koristan saveznik u procesu mršavljenja, ali kao i kod svake namirnice, stvar je količine.
Konzumacija velike količine lubenice u kratkom vremenu može dovesti do osjećaja nadutosti i privremenog porasta tjelesne mase uslijed većeg unosa vode, no to nije masno tkivo, već – voda. Osim toga, vaga nije najbolji pokazatelj mršavljenja jer naša težina varira kroz dan.
Kod osoba s dijabetesom i inzulinskom rezistencijom izbor voća zahtijeva određeni oprez. Kako je već spomenuto, lubenica ima visok glikemijski indeks, ali nisko glikemijsko opterećenje.
To znači da male do umjerene porcije lubenice, posebno u kombinaciji s izvorom proteina ili masti, mogu biti dio uravnoteženog obroka čak i kod osoba koje pate od navedenih stanja.
U tom slučaju osobe s navedenim stanjima mogu konzumirati do 150 g lubenice koja se dobro slaže sa sirom i orašastim plodovima. Nadalje, nije poželjno jesti lubenicu na prazan želudac, a potrebno je pratiti i individualnu reakciju.

Deblja li lubenica?
Dakle, deblja li lubenica? Zaključno, lubenica, kao nijedna druga namirnica, ne deblja sama po sebi. Naše tijelo se deblja, odnosno stvara masno tkivo uslijed prekomjernog unosa ukupne količine energije kroz hranu koju jedemo danima, tjednima, mjesecima.
Dapače, lubenica je odličan izbor voća za osobe koje žele smršaviti jer je niskokalorična, a daje sitost zahvaljujući velikom volumenu.
Osobe koje su zdrave, a žele smršaviti, bez problema mogu u svoj jelovnik uklopiti i 300 g lubenice, što je manje od 100 kalorija i oko 18 g šećera, dok je preporučen unos šećera 30 g dnevno općenito.
Dodajte lubenici malo feta sira i dobili ste odličan međuobrok. Strah od šećera i pojedinih namirnica nije opravdan ako gledamo prehranu s makro razine. Kao što vidimo, lubenicu mogu jesti i osobe s neuravnoteženom regulacijom šećera, ali prilagođeno tim stanjima.
Iskoristite sezonu lubenice, uživajte u hladnim kriškama i ne opterećujte se s time smijete li je jesti ili ne, čak i ako želite smršaviti. Lubenica se bez problema uklapa u svačiji kalorijski deficit kao idealan ljetni snack.
Pročitajte i ove članke:
- Lubenica: Omiljeni izvor osvježenja ljeti, no je li voće ili povrće? Evo i koliko kalorija ima, kako je odabrati i kako se kreću cijene
- Kako prepoznati dobru lubenicu? Ovo su znakovi da je zrela
- Živjela lubenica! Tri napitka s kraljicom ljeta za osvježenje i mršavljenje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Vitamin B7 (biotin) u hrani: Ovo je 10 najboljih izvora
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja