Visoke razine prolaktina povećavaju rizik od raka dojke?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Rak dojke jedan je od najčešćih karcinoma koji pogađa žene u svijetu, a znanstvenici kontinuirano istražuju čimbenike koji utječu na njegov razvoj. Među tim čimbenicima ključnu ulogu imaju hormoni, posebice prolaktin.
Poznat prije svega po svojoj ulozi u dojenju, potencijalni utjecaj prolaktina na rizik od raka dojke je u središtu istraživanja koja su u tijeku. Evo kako se razine prolaktina mogu povezati s rakom dojke.
Što je prolaktin?
Prolaktin je hormon koji proizvodi hipofiza, uglavnom odgovoran za poticanje proizvodnje mlijeka nakon poroda. Međutim, također ima ulogu u reproduktivnom zdravlju, imunološkom sustavu i regulaciji ponašanja. Razina prolaktina varira tijekom menstrualnog ciklusa i na nju mogu utjecati čimbenici poput stresa, alkohola, spavanja i određenih lijekova.
Uloga prolaktina u tkivu dojke
Iako je prolaktin ključan tijekom dojenja, on također pridonosi rastu i diferencijaciji tkiva dojke. Veže se na specifične receptore u stanicama dojke, što potiče proliferaciju i diferencijaciju stanica.
Iako je to bitno tijekom trudnoće i dojenja, javlja se zabrinutost zbog potencijalne veze između povišenih razina prolaktina i rizika od raka dojke tijekom vremena.
Više razine prolaktina kod žena bez djece
Studije su pokazale da žene koje nikad nisu imale djecu često imaju više razine prolaktina od onih koje su rodile. To može biti posljedica odsutnosti hormonalnih fluktuacija koje se javljaju tijekom trudnoće i menstruacije.
Nakon poroda prolaktin se povećava kako bi podržao dojenje, ali žene s višestrukom trudnoćom mogu imati razdoblja nižeg prolaktina između trudnoća, za što neki istraživači vjeruju da bi moglo imati zaštitni učinak protiv raka dojke.
Prolaktin i rak dojke
Povezanost između prolaktina i raka dojke istražena je u brojnim studijama, s mješovitim nalazima. Dokazano je da povišene razine prolaktina mogu povećati rizik od raka dojke:
- postoji korelacija između viših razina prolaktina i povećanog rizika od raka dojke, posebno kod žena u predmenopauzi
- studije na antipsihoticima – određeni antipsihotici koji podižu razinu prolaktina povezani su s rakom dojke; ovi lijekovi također mogu uzrokovati abnormalni razvoj dojki kod žena i muškaraca
- prolaktin može pospješiti rast stanica raka dojke, osobito kod karcinoma s pozitivnim hormonskim receptorima.
Mogući mehanizmi koji povezuju prolaktin i rak dojke
Nekoliko mehanizama može objasniti odnos između prolaktina i raka dojke:
- proliferacija stanica – prolaktin potiče diobu epitelnih stanica dojke, a nekontrolirana proliferacija može dovesti do stvaranja tumora
- hormonska interakcija – prolaktin može stupiti u interakciju s estrogenom, drugim hormonom za koji se zna da povećava rizik od raka dojke te potencijalno pojačava njegove učinke
- genetski čimbenici – genetske varijacije u genima receptora za prolaktin mogu utjecati na osjetljivost na rak dojke
- imunološka modulacija – prolaktin utječe na imunološki sustav, a promjene u imunološkom odgovoru mogu doprinijeti razvoju raka.
Implikacije za prevenciju i liječenje
Razumijevanje utjecaja prolaktina na rizik od raka dojke moglo bi dovesti do novih strategija prevencije i liječenja:
- probir i praćenje – praćenje razine prolaktina u žena s obiteljskom poviješću raka dojke ili drugih čimbenika rizika može pomoći u ranom otkrivanju i prevenciji
- terapeutski ciljevi – istraživanje putova prolaktina moglo bi dovesti do razvoja lijekova koji inhibiraju prolaktin ili blokiraju njegove receptore, nudeći nove mogućnosti liječenja
- promjene načina života – budući da čimbenici poput stresa i alkohola mogu utjecati na razinu prolaktina, promjene načina života mogu pomoći u upravljanju razinama hormona i potencijalno smanjiti rizik od raka dojke.
Smjernice za mamografiju
Za probir raka dojke mamografije se obično preporučuju s početkom u dobi od 40 godina, iako to može varirati ovisno o individualnim čimbenicima rizika. Žene s većim rizikom, poput obiteljske anamneze ili genetske predispozicije, možda će trebati započeti ranije i podvrgnuti se dodatnim pregledima kao što je magnetska rezonanca. Važni su i redoviti samopregledi i svijest o zdravlju dojki.
Što se tiče praćenja razine prolaktina, istraživanja su u tijeku, a žene koje su zabrinute zbog toga trebaju se posavjetovati sa svojim liječnikom.
Pročitajte i ove članke:
- Simptomi raka dojke: Kako ga prepoznati kod žena i muškaraca?
- Parenhim dojke: Saznali smo je li važna gustoća dojki i što ona znači u prevenciji raka dojke
- Samopregled dojke: Uočite promjene na vrijeme i spriječite komplikacije! Evo kako napraviti pregled koji svakoj ženi treba biti dio rutine.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Rahman, T. (2024). Can High Prolactin Levels Increase Risk of Breast Cancer? Psychology Today.
- Rahman, T. i sur. (2022). Risk of Breast Cancer With Prolactin Elevating Antipsychotic Drugs: An Observational Study of US Women (Ages 18-64 Years). J. Clin. Psychopharmacol., 42(1): 7–16.
- Ramírez-de-Arellano, A. i sur. (2021). The Relevant Participation of Prolactin in the Genesis and Progression of Gynecological Cancers. Front. Endocrinol. (Lausanne)., 12: 747810.
- Hopf, D. i sur. (2020). Neuroendocrine mechanisms of grief and bereavement: A systematic review and implications for future interventions. J. Neuroendocrinol., 32(8): e12887.