Opekotine od retinola: Zašto nastaju i što učiniti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Retinoidi, poznati po svojim opsežnim i dobro dokumentiranim dobrobitima za kožu, široko su poznati za liječenje akni i smanjenje znakova starenja. Među njima je retinol, retinoid koji se ne izdaje na recept, popularan zbog svoje učinkovitosti i dostupnosti.
Međutim, retinol može izazvati iritaciju kože ako se ne koristi ispravno. Razumijevanje pravilnog korištenja retinola može pomoći u sprječavanju i upravljanju bilo kojom posljedičnom iritacijom. U nastavku otkrivamo što su zapravo opekotine od retinola.
Opekotine od retinola
Iako se češće povezuje s jačim retinom-A (za koji je potreban recept), iritacija od retinola također se može pojaviti i naziva se retinol opeklina ili retinol osip.
Retinol je vrsta retinoida koji se dobiva iz vitamina A i koristi se za liječenje akni, neujednačene pigmentacije i znakova starenja poput bora. Djeluje tako da potiče odbacivanje mrtvih stanica kože, potiče proizvodnju kolagena i štiti kolagen od UV oštećenja.
Retinol, kao neaktivan oblik retinoične kiseline, pretvara se u svoj aktivni oblik kada se nanese na kožu. Ova konverzija smanjuje, ali ne uklanja rizik od nuspojava.
Opekotine od retinola – uzroci
Iako točan uzrok opeklina od retinola nije u potpunosti shvaćen, vjeruje se da je rezultat nekoliko kožnih reakcija:
- obnova stanica i poremećaj barijere – retinol se veže za receptore u stanicama kože, što ubrzava diobu stanica; ovaj proces poboljšava funkciju barijere kože, ali smanjuje proizvodnju lipida, što slabi sposobnost kože da ostane hidratizirana i štiti od iritansa
- poremećaj rožnate ovojnice – retinol može promijeniti proizvodnju proteina koji tvore rožnatu ovojnicu, zaštitni sloj na stanicama kože, što čini kožu sklonijom oštećenjima i upalama
- upalni odgovor – retinol može povećati proizvodnju upalnih proteina zvanih citokini, koji pridonose iritaciji kože
- povećana osjetljivost – veći promet stanica i promijenjena kožna barijera čine kožu ranjivijom na vanjska oštećenja, osobito ako se retinol koristi bez odgovarajuće zaštite od sunca.
Opekotine od retinola – trajanje
Štetni učinci retinola, koji se nalaze u proizvodima bez recepta, manje su istraženi od onih retinoida koji se izdaju na recept.
Istraživanja pokazuju da suhoća i iritacija od 0,1 % retinoične kiseline mogu trajati do 18 dana, ali retinol, budući da je manje jak, obično uzrokuje opekline koje zacjeljuju za otprilike tjedan dana, iako to može varirati ovisno o koncentraciji retinola i osjetljivosti kože.
Opekotine od retinola – simptomi
Iritacija retinolom može varirati u jačini. Uobičajeni simptomi su:
- osjećaj peckanja ili žarenja
- zategnutost kože
- svrbež
- povećana osjetljivost na druge proizvode za njegu kože.
Izbjegavajte nanošenje retinola izravno na ova osjetljiva područja, ali nastavite ga koristiti na ostatku lica kako biste iskoristili njegove prednosti.
Opekotine od retinola mogu se pojaviti kao crvena, mrljasta područja na licu (eritem), a također mogu dovesti do ljuštenja zbog povećane suhoće kože.
Liječenje opekotina od retinola
Za liječenje opeklina od retinola slijedite ove korake:
- prestanite koristiti retinol kako biste spriječili daljnju iritaciju dok koža ne zacijeli
- koristite hladan oblog kako biste smanjili upalu i ublažili nelagodu, ali izbjegavajte izravnu primjenu leda
- nanesite hidratantnu kremu protiv suhoće i perutanja; korištenje okluzivnog sredstva poput vazelina na vrhu hidratantne kreme može pomoći u zadržavanju hidratacije i ubrzati zacjeljivanje
- pijte puno vode i jedite voće i povrće bogato vodom, kako biste podržali hidrataciju kože i opće zdravlje.
- izbjegavajte oštre proizvode za njegu kože i odlučite se za nježne proizvode bez mirisa s hidratantnim sastojcima poput hijaluronske kiseline i ceramida; prirodni lijekovi poput aloe vere i meda također mogu pomoći u smanjenju upale i svrbeža
- u nekim se slučajevima mogu koristiti lokalni kortikosteroidi za ublažavanje teške iritacije, ali ih treba koristiti samo kratko i pod liječničkim nadzorom, kako bi se izbjegle moguće nuspojave.
Tehnike puferiranja i sendviča
Tehnike poput “puferiranja” (nanošenje hidratantne kreme prije retinola) i “sendvič tehnike” (nanošenje hidratantne kreme prije i poslije retinola) mogu smanjiti iritaciju stvaranjem barijere koja smanjuje koncentraciju aktivne retinoične kiseline koja dopire do kože. Iako ne postoje službene studije koje podržavaju ove metode, neki ih smatraju korisnima.
Maksimiziranje upotrebe retinola
Za učinkovitu upotrebu retinola:
- započnite s nižom koncentracijom (0,2 – 0,25 %) kako biste ispitali toleranciju; više koncentracije mogu biti učinkovitije, ali također mogu izazvati više nuspojava
- koristite samo preporučenu količinu retinola i nanesite ga prema uputama, često na određena područja
- budite konzistentni; redovita uporaba ključna je za učinkovitost; ako proizvod izaziva previše iritacije, razmislite o korištenju niže koncentracije ili drugačije formulacije
- koristite retinol noću jer se može razgraditi kada je izložen UV zrakama
- koristite zaštitu od sunca širokog spektra kako biste zaštitili kožu i spriječili dodatnu iritaciju.
Rizici i mjere opreza
Poznato je da oralna primjena izotretinoina tijekom trudnoće uzrokuje teške urođene mane, a iako lokalni tretinoin ima manje dokumentiranih rizika, ipak se savjetuje izbjegavanje retinola tijekom trudnoće.
Oni s poviješću alergijskih reakcija na retinol ili već postojećih stanja kože poput ekcema trebali bi izbjegavati retinol ili razmotriti alternative.
Pročitajte i ove članke:
- Koristan sastojak, ali pod određenim uvjetima: Što je retinol i kome je namijenjen?
- Retinol krema: Čarobni sastojak za svaki tip kože, ali samo u pravom obliku i dozi! Evo kako djeluje i na što pripaziti kod kupovine
- 10 iznenađujućih, manje poznatih uzroka suhe kože.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Madan, G. (2024). Retinol Burn: How to Reduce Skin Irritation? Healthnews.
- Effendy, I. i sur. (1995). Functional changes in human stratum corneum induced by topical glycolic acid: comparison with all-trans retinoic acid. Acta Derm. Venereol., 75(6): 455–458.