Umjetno koljeno: Operacija, oporavak, cijena – sve je tu!

Umjetno koljeno

Bol u koljenu može značajno ograničiti svakodnevne aktivnosti poput hodanja, penjanja stepenicama, pa čak i ustajanja iz stolca. Kada lijekovi, injekcije i fizikalna terapija više ne pomažu, mnogi pacijenti razmatraju rješenje koje donosi dugoročnu promjenu – umjetno koljeno.

Ova procedura, poznata i kao totalna endoproteza koljena, sve je češći izbor kod osoba s uznapredovalom artrozom ili ozljedama koje onemogućuju normalno funkcioniranje zgloba.

Što je operacija ugradnje umjetnog koljena?

Operacija ugradnje umjetnog koljena poznata je i kao artroplastika. Riječ je o kirurškom zahvatu kojim se oštećeni dijelovi zgloba koljena uklanjaju i zamjenjuju s umjetnim, najčešće izrađenim od metala i plastike.

Ova procedura omogućuje ponovno kretanje bez boli te povećava kvalitetu života.

U Hrvatskoj, kao i u ostatku svijeta, broj ovakvih zahvata raste, a sve se češće koristi i robotska asistencija radi veće preciznosti.

Zašto se ugrađuje umjetno koljeno?

Glavni razlog za ugradnju umjetnog koljena je osteoartritis, degenerativna bolest zglobova koja nastaje trošenjem hrskavice. Bez zaštitnog sloja hrskavice kosti se trljaju jedna o drugu, što uzrokuje bol i smanjenu pokretljivost.

Ostali razlozi uključuju:

  • upalne reumatske bolesti poput reumatoidnog artritisa
  • deformacije koljena (X ili O noge)
  • ozljede (npr. prijelomi, puknuće ligamenata).

Kada konzervativne metode više ne donose olakšanje, operacija postaje logičan sljedeći korak.

Umjetno koljeno - materijal
FOTO: Shutterstock

Vrste operacije koljena

Postoji nekoliko vrsta operacije umjetnog koljena:

  • potpuna zamjena koljena – najčešća, gdje se zamjenjuju sve zglobne površine
  • djelomična (parcijalna) zamjena koljena – idealna za one kod kojih je oštećen samo jedan dio zgloba
  • zamjena patele (čašice koljena) – kada je oštećen isključivo dio ispod patele
  • rekonstrukcijska operacija (revizija) – kod pacijenata koji već imaju umjetno koljeno, ali je došlo do komplikacija
  • restauracija hrskavice – u rijetkim slučajevima kada je oštećenje ograničeno na mali dio zgloba.

Umjetno koljeno – materijal i implantati

Kada se ugrađuje umjetno koljeno, materijal od kojeg je napravljen implantat ovisi o pacijentovim potrebama. Najčešće se koristi kombinacija metala (kobalt, krom, titan), plastike (polietilen) i ponekad keramike.

Implantati se sastoje od tri glavna dijela:

  • tibijalni dio – metalna baza s plastičnim umetkom koji se pričvršćuje za potkoljenicu
  • femoralni dio – metalni luk koji se veže za bedrenu kost
  • patelarni dio – plastična zamjena patele (nije uvijek nužna).

Dizajn implantata može biti:

  • takav da čuva stražnji križni ligament
  • takav da zamjenjuje i prednji i stražnji križni ligament
  • hinged (potpuno zamjenjuju funkciju svih ligamenata).

Koliko traje umjetno koljeno?

Jedno od najčešćih pitanja pacijenata je koliko traje umjetno koljeno. Moderni implantati mogu trajati i do 25 godina, a u više od 80 % slučajeva uspješno služe desetljećima. No, kod mlađih i aktivnijih osoba zamjena se može dogoditi i ranije.

Umjetno koljeno – oporavak

Koliko traje oporavak nakon operacije koljena ovisi o dobi, općem zdravstvenom stanju i vrsti operacije. Većina pacijenata provodi 2 – 5 dana u bolnici, a fizioterapija započinje već dan nakon operacije.

Pun oporavak može trajati od šest tjedana do šest mjeseci, a povratak većini svakodnevnih aktivnosti moguć je nakon tri mjeseca. Važno je slijediti upute liječnika i redovito vježbati kako bi se vratila snaga i pokretljivost.

Umjetno koljeno - oporavak
FOTO: Shutterstock

Umjetno koljeno i sport – je li moguće?

Umjetno koljeno i sport – idu li zajedno? Odgovor je – da, ali s mjerom. Preporučuju se aktivnosti niskog opterećenja poput hodanja, plivanja, vožnje bicikla, golfa i planinarenja.

Treba izbjegavati aktivnosti s visokim intenzitetom i opterećenjem za zglobove (trčanje, skakanje, nogomet) jer mogu skratiti vijek trajanja implantata.

Iskustva nakon operacije koljena

Većina pacijenata navodi značajno smanjenje boli i poboljšanu pokretljivost. Iskustva nakon operacije koljena variraju – neki se oporave vrlo brzo i vraćaju svakodnevnim aktivnostima u roku od nekoliko tjedana, dok drugi trebaju više vremena.

Bitno je imati realna očekivanjaumjetno koljeno ne vraća zglob u “izvorno” stanje, ali omogućuje život bez boli i značajno bolju funkcionalnost.

Umjetno koljeno – cijena

Cijena ovisi o mnogim čimbenicima – tipu operacije, vrsti implantata, bolnici i dodatnim troškovima (liječnički pregledi, fizikalna terapija, lijekovi). U privatnim ustanovama u Hrvatskoj cijena se kreće 5.000 – 10.000 eura, dok HZZO pokriva osnovne troškove u javnom zdravstvu.

Priprema za operaciju

Prije operacije potrebno je proći medicinsku obradu (EKG, laboratorijske pretrage, RTG). Ako je potrebno, stomatološke zahvate treba obaviti unaprijed jer infekcije iz usta mogu utjecati na uspjeh operacije.

Pripremite i dom – uklonite prepreke, osigurajte štake, stolac za tuširanje, povišeni WC i, ako možete, smjestite privremeni krevet u prizemlje.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Knee replacement. (2024). Mayo Clinic.
  2. Levine, H. (2024). Knee Replacement Surgery: An OverviewWebMD.
  3. Knee replacementNHS.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu