7 uobičajenih uzroka boli u koljenima i kako ih liječiti
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Bol u koljenu je česta pojava i može ukazivati na različita stanja ili ozljede koljena. Unutarnji dio koljena, koji se naziva medijalno koljeno ili medijalni odjeljak, leži najbliže suprotnom koljenu.
Uobičajeni okidači boli u koljenu uključuju padove, sportske ozljede i povećane razine aktivnosti.
Uzroci boli u koljenu
Evo sedam tipičnih uzroka boli u koljenu.
Osteoartritis
Osteoartritis je degenerativno stanje koje troši hrskavicu, što dovodi do kontakta kost o kost, posebno vidljivog tijekom aktivnosti kao što je penjanje stepenicama.
Pročitajte članak “Vježbe za osteoartritis koljena: Pogađa milijune ljudi diljem svijeta, a lijek ne postoji! No, simptomi se mogu ublažiti ovim vježbama“.
Reumatoidni artritis
Reumatoidni artritis je autoimuni poremećaj koji uzrokuje bol u zglobu i upalu u cijelom zglobu, a ne samo na unutarnjem dijelu koljena.
Ozljeda medijalnog kolateralnog ligamenta
Dolazi do pretjeranog istezanja ili kidanja ligamenta uslijed vanjske sile, a često se viđa u kontaktnim sportovima.
Ozljeda medijalnog meniskusa
Dolazi do oštećenja hrskavice između bedra i potkoljenice, koje se obično događa tijekom sportskih aktivnosti i rezultira simptomima poput ukočenosti i oštre boli.
Pes anserine bursitis
Pes anserine bursitis je upala burze između medijalnog kolateralnog ligamenta i tetiva, što dovodi do oticanja i pritiska na koljeno.
Iritacija medijalne plike
Iritacija nabora zglobne ovojnice zbog ponavljanog savijanja koljena rezultira zadebljanjem i mogućim začepljenjem zgloba.
Ostale ozljede
Izravan udarac u koljeno uzrokuje modrice ili kontuzije, potencijalno rezultirajući unutarnjom boli koljena.
Liječenje boli u koljenu
Liječenje boli u koljenu s unutarnje strane često počinje kućnim lijekovima kao što su odmor, led, kompresija, elevacija i lijekovi protiv bolova koji se izdaju bez recepta.
Ako simptomi potraju, možda će biti potrebna liječnička pomoć, uključujući injekcije steroida, fizikalnu terapiju, pomoćna sredstva poput steznika za koljena ili, u teškim slučajevima, kiruršku intervenciju.
Vježbe usmjerene na jačanje mišića nogu, posebice kvadricepsa i tetiva koljena, ključne su za liječenje i prevenciju ozljeda koljena. To može uključivati podizanje nogu, vožnju biciklom, plivanje, vježbanje na elipticima i ekstenzije nogu, nadopunjeno blagim istezanjem prije i poslije vježbi.
Pročitajte i ove članke:
- Uzrok brojnih tegoba: Znate li što (i mali) višak kilograma čini koljenima?
- Pucketanje u koljenima: Je li razlog za zabrinutost? Evo kada trebate posjetiti liječnika
- Bolni zglobovi (artralgija): Simptom koji ima različite uzroke, a može upućivati i na ozbiljne bolesti! Evo kako se prepoznaje i liječi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Griffith, T. (2024). 7 Common Causes of Inner Knee Pain and How to Treat It. Healthline.
- Nall, R. (2023). How to identify and treat inner knee pain. Medical News Today.
- McClelland, D. (2021). Inner (medial) knee pain. Bupa.