Bolovi u nadlakticama: Fizioterapeut otkriva uzroke

Bolovi u nadlakticama Fizioterapeut otkriva uzroke

Bolovi u nadlakticama predstavljaju čest problem koji može značajno utjecati na kvalitetu života. Iako se često zanemaruju, bolovi u ovom dijelu tijela mogu biti signal dubljih problema povezanih s mišićima, zglobovima ili živcima. Bolovi u nadlaktici i ramenu najčešće se javljaju uslijed prekomjernog opterećenja, ozljeda ili kroničnih stanja.

Bolovi u nadlakticama

Jedan od najčešćih razloga za bolove u nadlakticama su upalne promjene tetiva i mišića. Primjerice, tendinitis mišića rotatorne manšete može biti razlog zašto nastaju bolovi u ramenima i nadlakticama, posebno tijekom aktivnosti koje zahtijevaju podizanje ruku iznad glave.

Također, bolovi u mišićima nadlaktice često nastaju zbog prenaprezanja ili naglih pokreta, što može dovesti do mikroskopskih oštećenja mišićnih vlakana. Osim toga, problemi s vratnom kralježnicom, poput cervikalne radikulopatije, mogu uzrokovati iritaciju živaca, što rezultira bolovima u nadlaktici i ramenu (cervikobrahijalni sindrom).

Ne smijemo zanemariti ni utjecaj ozljeda, poput istegnuća mišića ili uganuća zgloba ramena, koje su česti uzroci akutne boli u nadlakticama.
Bolovi u nadlakticama
FOTO: Shutterstock

Kod sportaša, pogotovo onih koji se bave sportovima poput plivanja ili tenisa, sindromi prenaprezanja često dovode do bolova u ramenima i nadlakticama. Dugotrajno izlaganje stresu ili ponavljajući pokreti mogu izazvati mikrotraume, koje s vremenom postaju bolne i ograničavaju funkciju ruke.

Kronični bolovi u nadlakticama također se mogu povezati s bolestima poput artritisa ramena ili burzitisa. Ove upalne promjene uzrokuju ukočenost i bol, što otežava svakodnevne aktivnosti. S druge strane, bolovi u nadlaktici i ramenu mogu biti posljedica sindroma sraza ramena, stanja u kojem dolazi do iritacije i pritiska na strukture unutar ramenog zgloba.

Za liječenje bolova u nadlakticama ključno je identificirati osnovni uzrok. Fizikalna terapija, uključujući ciljane vježbe istezanja i jačanja uz druge procedure, može pomoći u smanjenju bolova i vraćanju funkcije ruke.

U slučajevima upale ili ozljeda, odmor, hladni oblozi i protuupalni lijekovi često su prvi koraci. Za ozbiljnija stanja, poput puknuća tetiva ili kroničnih degenerativnih promjena, može biti potrebna medicinska intervencija ili čak operacija.

Bolovi u nadlakticama, bilo da se javljaju u mišićima ili zglobovima, zahtijevaju ozbiljan pristup i pažljivu evaluaciju, stoga je važno na vrijeme javiti se liječniku. Rano prepoznavanje simptoma i pravovremena intervencija ključni su za sprječavanje pogoršanja stanja i povratak svakodnevnim aktivnostima bez boli.

Bolovi u nadlakticama – uzroci

Jedan od prvih koraka u razumijevanju bolova u nadlakticama je identifikacija njihovog uzroka. Ovisno o prirodi, bolovi u nadlakticama mogu se podijeliti prema sljedećim skupinama.

Mišićno-koštani uzroci su:

  • prenaprezanje mišića – bolovi u mišićima nadlaktice često su posljedica prekomjernog korištenja ili nepravilnog opterećenja mišića, što može izazvati mikrotraume
  • tendinitis rotatorne manšete – upala tetiva rotatorne manžete često uzrokuje bolove u ramenima i nadlakticama, od svih mišića rotatorne manžete najčešći je tendinitis supraspinatusa; uz tendinitis mišića rotatorne manžete, često se javlja i tendinitis bicepsa
  • sindrom sraza (impingement) – kompresija struktura u ramenu, što izaziva bol u ramenu koja se može širiti u nadlakticu
  • kalcificirajući tendinitis – taloženje kalcijevih kristala unutar tetiva ramena, što izaziva bol i ograničenu pokretljivost (kalcifikat u ramenu)
  • ozljede mišića ili tetiva – puknuća ili istegnuća tetiva i mišića u području ramena i nadlaktice, često izazivaju lokaliziranu bol
  • osteoartritis ramena – degenerativne promjene u zglobu ramena mogu izazvati bolove koji se protežu u nadlakticu
  • burzitis ramena – upala burze u ramenu uzrokuje bol u ramenu koja se može širiti u nadlakticu
  • smrznuto rame (adhezivni kapsulitis) – ukočenost i bol u ramenu koji ograničavaju pokretljivost
  • dislokacija ramena – iščašenje ramena uzrokuje intenzivnu bol i ograničenu funkciju ruke.

Neurološki uzroci su:

  • cervikalna radikulopatija – kompresija živaca u vratnoj kralježnici koja uzrokuje bolove u nadlaktici i ramenu
  • sindrom (gornjeg) torakalnog otvora (thoracic outlet syndrome) – pritisak na živace ili krvne žile u području ključne kosti uzrokuje bolove i slabost u nadlaktici
  • neuropatija brahijalnog pleksusa – oštećenje ili upala brahijalnog pleksusa izazivaju intenzivne bolove u nadlaktici
  • mononeuropatija – oštećenje pojedinog perifernog živca izaziva bol, trnce i slabost u zahvaćenom području
  • neuropatska bol – oštećenje živaca, kralježnične moždine ili mozga uzrokuje bol s karakterističnim žarećim osjećajem ili trncima.

Vaskularni uzroci su:

  • duboka venska tromboza (DVT) – iako je duboka venska tromboza rjeđa u ruci nego u nozi, ugrušak u veni može izazvati bol, oticanje i osjećaj težine u nadlaktici
  • arterijska insuficijencija – ograničen protok krvi kroz arterije izaziva bolove, osobito tijekom aktivnosti
  • aneurizma arterije – proširenje krvne žile stvara pritisak na okolne strukture, što može izazvati bol.
bolovi u nadlaktici i ramenu
FOTO: Shutterstock

Upalni i sistemski uzroci su:

  • reumatoidni artritisautoimuna bolest koja uzrokuje upalu zglobova, uključujući rame
  • giht i pseudogiht – taloženje kristala u zglobovima uzrokuje bolove i upalu
  • autoimuni miozitis – upala mišića uzrokuje slabost i bol, što otežava svakodnevne pokrete
  • infekcije – celulitis ili osteomijelitis mogu izazvati lokalizirane bolove i oticanje
  • tumori ili metastaze – maligni procesi u kostima ili mekim tkivima nadlaktice izazivaju bol
  • polimialgia reumatica – autoimuna bolest koja često uzrokuje bolove u ramenima i nadlakticama.

Psihogeni uzroci su stres i anksioznost. Psihološki čimbenici mogu povećati percepciju boli, osobito kod kroničnih mišićno-koštanih problema.

Drugi uzroci su:

  • reflektirana bolbolovi u nadlakticama mogu biti refleksija problema iz drugih dijelova tijela, poput srčanog udara ili žučnih kamenaca
  • kompleksni regionalni bolni sindrom (CRPS ili KRBS) – dugotrajni, intenzivni bolovi nakon ozljede ili operacije: ovo stanje se naziva i Sudeckov sindrom ili Sudeckova distrofija.

Pročitajte i ove članke:

 

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu