Ovisnosti i mladi: Na 7. smo mjestu po opijanju mladih u Europi, a 3. po broju mladih pušača! Psihologinja otkriva zašto dolazi do toga i što učiniti
- Budite prvi i komentirajte!
- 8 min čitanja
Problematika ovisnosti kod mladih prisutna je u brojnim stručnim raspravama diljem svijeta. Prema nedavnom europskom istraživanju o pijenju alkohola i uzimanju droga u školama (The European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs, ESPAD), Hrvatska je na visokom 7. mjestu po opijanju mladih, a na 3. mjestu po broju mladih koji su pušili cigarete (više od 100.000 ispitanih srednjoškolaca u 37 zemalja Europe i svijeta). Najčešće vrste ovisnosti kod mladih su alkohol i cigarete, ali odmah nakon toga slijedi ovisnost o marihuani (18 % mladih u Hrvatskoj, a 17 % prosječno u ostalim zemljama je probalo marihuanu najmanje jednom u životu).
U nastavku provjerite kako su povezane ovisnosti i mladi te koje su najčešće ovisnosti s kojima se susreću.
Mladi i ovisnost
Adolescencija je burno razdoblje odrastanja koje sa sobom nosi brojne promjene, ali nije sinonim za rizična i ovisnička ponašanja, kao što mnogi misle. Svaka priča o zlouporabi psihoaktivnih supstanci započinje kod kuće, što ujedno znači da, ako izostanu obiteljska edukacija i informiranost djeteta od strane roditelja o rizičnim faktorima konzumacije alkohola i droga, to također predstavlja problem jer će dijete informacije potražiti izvan kuće (u današnje vrijeme češće na internetu). Najveći rizik su djeca i mladi koji odrastaju uz roditelje ovisnike, a ujedno su izloženi i nepovoljnim iskustvima od strane roditelja ovisnika (uključujući zanemarivanje, zlostavljanje, uznemiravanje itd.).
Mladi navode sljedeće najčešće razloge početka uzimanja određenih psihoaktivnih tvari:
- znatiželja, zabava ili dosada
- utjecaj vršnjaka ili partnera
- želja za samopotvrđivanjem
- problemi u obitelji i/ili školi
- neznanje o mogućim štetnim posljedicama
- ostali psihološki razlozi (uklopiti se u društvo, pobjeći od napetosti i opustiti se, osjećati se snažnijima u svakom smislu, “ubiti” dosadu, bunt prema nekomu ili nečemu, eksperimentiranje i sl.).
Toksični stres s kojim se suočavaju današnji mladi također je jedan od faktora koji utječu na upuštanje u ovisnička ponašanja. Američka psihološka asocijacija izvještava da su današnji mladi također izloženi stresu zbog neizvjesne budućnosti, ali i zbog otežanog postizanja ravnoteže između dobivenih prava i novih obveza s kojima se mnogi ne znaju nositi, zbog čega donose niz nepromišljenih odluka i upadaju u nesuglasice s okolinom.
Školski stres se uočava više nego ikada, posebno kod srednjoškolaca, zbog čega se polazak u srednju školu smatra prekretnicom za početak eksperimentiranja s alkoholom i drogama.
Najčešće vrste ovisnosti kod mladih
Ovisnost o alkoholu kod mladih prva je na popisu problema, a prema rezultatima nacionalnog istraživanja Ministarstva unutarnjih poslova i Ministarstva zdravstva:
- čak 81 % četrnaestogodišnjaka konzumiralo je alkohol najmanje jednom ili više puta u životu
- svaki 9. četrnaestogodišnjak je 40 ili više puta u svojem životu konzumirao alkoholna pića
- samo 58 % učenika se slaže s tvrdnjom da konzumacija alkohola u mladosti šteti zdravlju
- 14 % učenika izjavilo je da ih u konzumaciji alkohola sprječava strah od roditeljske reakcije, a samo 4 % strah od zakonske kazne
- 11 % učenika prvog razreda srednje škole je jednom ili više puta u životu konzumiralo marihuanu ili hašiš
- u posljednjih mjesec dana marihuanu ili hašiš konzumiralo je njih gotovo 6 %
- svaki treći srednjoškolac svakodnevno puši cigarete.
Najveći problem je u tome što mladi smatraju da ne čine ništa loše jer “nisu naštetili nikome, nego samo sebi” ili zato što “svi to rade”. Istina je, a i stručnjaci upozoravaju da su alkohol i droge postali toliko dostupni i prisutni u društvu da je većini mladih vrlo jednostavno ilegalno nabavljati ove psihoaktivne supstance bez ikakvih zakonskih posljedica. Konzumacija alkohola i cigareta među mladima se gleda kao poželjno ponašanje, tj. znak odraslosti, dobre “uklopljenosti” i popularnosti, što posebno zabrinjava stručnjake i roditelje.
Uz alkohol i cigarete, ovisnost o marihuani je sljedeća najčešća vrsta ovisnosti kod mladih. Više od 90 % ovisnika o teškim drogama (npr. heroin) navodi da je kao svoju prvu drogu konzumiralo marihuanu. Smatra se da do kraja srednje škole svaki treći učenik barem jednom proba marihuanu, a prosječna dob prvog kontakta s ostalim drogama (kao što su amfetamini, ecstasy, LSD, kokain i heroin) je 15 – 17 godina.
Prevencija ovisnosti kod mladih
Dobra prevencija je najjeftiniji, najbolji, najučinkovitiji, najzdraviji i najjednostavniji način borbe protiv ovisnosti. Kada su mladi u pitanju, moramo biti svjesni da je njihov mozak još u razvoju te da za mnoge stvari još uvijek nemaju dovoljno kognitivne i emocionalne zrelosti da bi mogli dugoročno planirati, racionalno rezonirati i donositi odluke. Uklopiti se u društvo glavni je zadatak većine mladih, a to je u današnje vrijeme sve zahtjevnije, s obzirom na digitalne medije koji su preuzeli vodeću ulogu u informiranju o svim bitnim (i nebitnim) temama koje zanimaju mlade.
Sukladno tome, prvi i osnovni problem je što mladi nemaju dovoljno ispravnih informacija o konzumaciji psihoaktivnih supstanci. U brojnim online grupama šire se različite teorije koje navode nepotpune i netočne informacije o prednostima konzumacije psihoaktivnih tvari, stoga programi prevencije moraju biti usmjereni na razvijanje vještina kao što su kritično promišljanje te socijalne i emocionalne vještine za podizanje samopouzdanja i samopoštovanja na adekvatne načine.
Važno je pratiti istraživanja u ovom području te redovito provoditi informativni, edukativni i savjetodavni rad o mogućim štetnim posljedicama ovisničkog ponašanja, ali paralelno raditi i na osnaživanju, razvijanju i afirmiranju pozitivnih stavova i životnih stilova, kvalitetnom provođenju slobodnog vremena i konstruktivnom donošenju odluka.
Ovisnosti i mladi – kako roditelji mogu pomoći?
Psihoedukacija roditelja o posljedicama zlouporabe alkohola i opojnih droga nužna je kako bi se učenje o opasnostima psihoaktivnih tvari započelo još kod kuće. Roditeljski stil odgoja vrlo je bitan za uspostavljanje zdravih granica, podrške i potpore, topline i discipline u odgoju s djetetom. Roditelji se često žale da ne znaju kada i kako započeti razgovarati o ovim temama, a nesvjesno zanemaruju znakove koji bi mogli ukazivati na probleme zlouporabe alkohola i droga kod djeteta misleći da se to njihovom djetetu sigurno neće dogoditi. Ipak se može dogoditi, stoga ne treba čekati da se stvari riješe same od sebe.
Roditeljima redovito savjetujemo:
- budite pozitivan primjer – posebno kada su u pitanju ovakva rizična ponašanja, jer je nerealno očekivati od djece da će usvojiti zdrava ponašanja koja vi niste u stanju pokazati – djeca su savršeni imitatori
- pratite promjene u ponašanju djece – problematični odnosi s prijateljima, nezainteresiranost za školu i hobije, prisutnost agresivnog i nasilničkog ponašanja, sklonost laganju i krađi, teškoće u pamćenju i pažnji, zapuštanje osobne higijene, ljutnja i izbjegavanje razgovora o alkoholu i drogama, česti neopravdani izostanci, poremećaji ritma spavanja, manjak apetita, posjedovanje sumnjivih predmeta (ampule, bočice, šprice, igle, sjemenke, nepoznate biljke, različite vrste tableta itd.)
- umjesto brzopletog kritiziranja i automatske restrikcije, pokušajte otvorenim i strpljivim razgovorom – shvatite motive i razloge ulaska u ovisničko ponašanje te potražite stručnu pomoć i podršku kako biste znali kako pronaći najbolje rješenje za novonastali problem
- dosljednost u postavljenim granicama i pravilima – djeci je potrebna struktura i jasnoća uputa, a ne granice koje se mijenjaju iz situacije u situaciju, bez ikakvog razgovora o mogućim posljedicama
- kvalitetan i podržavajući rad na odnosu s djetetom – uz umjerenu razinu roditeljskog nadzora i djetetove autonomije
- zdrave alternative za slobodno vrijeme – ekrani nisu zamjena za kvalitetnu komunikaciju. preporučite im igre na otvorenom, zajedničke obroke, sudjelovanje u kulturnim i sportskim aktivnostima itd.
Dodatne informacije o vrstama ovisnosti i konzumaciji različitih psihoaktivnih tvari možete pronaći u dokumentu Vlade Republike Hrvatske (Ured za suzbijanje zlouporabe droga) na poveznici.
Pomoć možete potražiti u zavodima za javno zdravstvo (službe za školsku medicinu i službe za mentalno zdravlje) koji su prisutni u svim županijama Republike Hrvatske, ali i u nekim udrugama (Ambidekster, Pragma, Jedni za druge, Mentor, MREŽA – zajedno protiv ovisnosti, Nada – za suzbijanje zlouporabe droga i pomoć obiteljima ovisnika, Sirius itd.).
Što možemo učiniti kao društvena zajednica?
Uzimajući u obzir porast ovisnosti kod adolescenata i odraslih, eksperimentiranje sa psihoaktivnim supstancama u sve ranijoj dobi te život u neizvjesnim i stresnim okolnostima, nužno je naglasiti važnost bolje pripremljenosti stručnjaka u provedbi preventivnih programa s djecom i mladima, ali i s njihovim roditeljima, učiteljima i stručnim suradnicima, o štetnim učincima ovisnosti na cjelokupno psihofizičko funkcioniranje pojedinca.
Pristup tržištu psihoaktivnih tvari nikad nije bio jednostavniji, a većina djece i mladih vrlo vješto koristi tehnologiju za pretraživanje i nabavljanje željenih supstanci, paralelno razvijajući ovisnost o internetu i online svijetu. Pritom je roditeljski nadzor minimalan i gotovo nikakav, društveno odobravanje neopravdano visoko, a uz to odrasli sve teže prate tehnološke alate koje njihova djeca vrlo brzo usvajaju.
Bilo kakve preventivne mjere mogu biti učinkovite samo ako obuhvaćaju sve socijalne sustave jednog pojedinca. Ako je u pitanju dijete u osnovnoj školi, onda preventivni rad mora biti prisutan i u obiteljskom okruženju, u školskim prostorima te u zajednici u kojoj dijete živi.
Djeci i mladima je potreban kvalitetan, sustavan i kontinuirani rad na socijalnoj i emocionalnoj pismenosti. Zbog sve češće komunikacije na internetu, koja je kod nekih potpuno zamijenila komunikaciju uživo, djeca i mladi sve više pate od socijalno-anksioznih problema, manjka samopoštovanja, otuđivanja i zatvaranja u sebe, depresije i rizika za počinjenje suicida.
Stoga je, kada su u pitanju ovisnosti i mladi, na razini države potrebno osigurati:
- veći broj specijaliziranih jedinica po cijeloj Hrvatskoj za konkretne ovisnosti uz prethodnu edukaciju stručnjaka za rad s takvim ovisnicima, umreženost takvih jedinica i redovitu komunikaciju o novim znanstvenim spoznajama, zajednički rad na provođenju istraživanja u području ovisnosti (posebno novih ovisnosti) te planiranju preventivnih programa za ostale institucije i odgojno-obrazovne ustanove
- veći broj stručnjaka psihologa i socijalnih pedagoga u odgojno-obrazovnim institucijama koji će provoditi individualna savjetovanja, grupe podrške i edukativne radionice o prevenciji ovisnosti, strukturiranju slobodnog vremena i alternativnim, zdravim i kvalitetnim aktivnostima izvan školske i radne okoline
- zakonsko ograničenje i bolji nadzor mjesta na kojima je povećan rizik od upuštanja u određene ovisnosti; jasnije educirati javnost o sankcijama i posljedicama prodaje i konzumacije psihoaktivnih tvari
- kontinuirani rad na emocionalnoj inteligenciji i treningu socijalnih vještina kod djece i mladih, tijekom i nakon školskog razdoblja (npr. u prvim tjednima nakon završetka školske godine u organizaciji udruga, škola i centara koji djeluju u području mentalnog zdravlja)
- veći broj programa za jačanje roditeljskih kompetencija, vještina upravljanja stresom te učenja tehnika za suočavanje s roditeljskim stresom i prevenciju sagorijevanja (u radnoj i obiteljskoj okolini)
- veći broj programa za usvajanje zdravih životnih navika kod odraslih kako bi došlo do smanjenja tjeskobe i napetosti, boljeg upravljanja vremenom i adekvatnijeg nošenja sa stresom
- uključivanje bivših ovisnika u grupe oboljelih dijeljenjem vlastitog iskustva prolaska kroz proces rehabilitacije, odvikavanja i rada na sebi.
Pročitajte i ove članke:
- Ovisnost o drogama: Poremećaji koji proizlaze vodeća su psihijatrijska dijagnoza u Hrvatskoj! Evo koji su simptomi, posljedice i kako se liječi ovisnost o drogama
- Prvi simptomi alkoholizma: Psihologinja otkriva koji poremećaji u ponašanju i fizički znakovi upućuju na ozbiljan problem s alkoholom
- Ovisnost o mobitelu: Narušava fizičko i psihičko zdravlje, a sve je češća kod djece! Psihologinja otkriva kako je prepoznati i kako se liječi.
- najčešće ovisnosti
- najčešće vrste ovisnosti kod mladih
- ovisnosti i mladi
- prevencija ovisnosti kod mladih
- savjeti
- Internacionalna Policijska Asocijacija – IPA Hrvatska sekcija. (2023). Droge, ovisnost i mladi – savjeti za djecu, mladež, roditelje. IPA Hrvatska sekcija.
- Choate, P. W. (2015). Adolescent alcoholism and drug addiction: The experience of parents. Behavioral Sciences, 5(4): 461–476.
- Ivandić Zimić, J. (2011). Rizični čimbenici za pojavu ovisnosti o drogama s naglaskom na čimbenike u obiteljskom okruženju. Kriminologija & socijalna integracija: časopis za kriminologiju, penologiju i poremećaje u ponašanju, 19(1): 65–80.
- Bognar, L. (2005). Pedagoški aspekt problema ovisnosti kod mladih. Pedagogijska istraživanja, 2(1): 113–124.