Doznalo se od čega je umro Matthey Perry, a riječ je o poznatoj drogi! Evo 8 najčešćih mitova i činjenica o psihodelicima

Doznalo se od čega je umro Matthey Perry, a riječ je o poznatoj drogi

Na nedavnim naslovnicama diljem svijeta tragična smrt glumca Matthewa Perryja ponovno je dovela psihodelike i psihodeličnu terapiju u središte pozornosti.

Perry, poznat po ulozi humorističnog i nesigurnog Chandlera u kultnoj televizijskoj seriji Prijatelji, umro je od “akutnih učinaka ketamina”, disocijativnog anestetika s psihodeličnim svojstvima koji je odobrila FDA (Food and Drug Administration).

Medicinski istražitelj okruga Los Angeles otkrio je da su utapanje, koronarna bolest srca i učinci buprenorfina, opioidnog lijeka odobrenog od strane FDA, također doprinijeli njegovoj smrti.

Perry je bio podvrgnut terapiji infuzijom ketamina za depresiju i tjeskobu, ali okolnosti vezane uz njegov fatalni unos ostaju nejasne. Ovaj događaj potaknuo je rasprave o sigurnosti i terapijskoj upotrebi psihodelika, posebno ketamina, koji istraživači proučavaju za stanja kao što su depresija, anksioznost, PTSP i poremećaji ovisnosti o supstancama.

Evo nekih mitova i činjenica o psihodelicima o kojima se u zadnje vrijeme raspravlja na tom području.

Mit 1: Psihodelici stvaraju veliku ovisnost

Psihodelici općenito ne dovode do kompulzivne uporabe ili ovisnosti. Dok je terapija ketaminom pokazala dobrobiti, pojedini pacijenti mogu razviti obrasce zloupotrebe izvan terapijskih postavki.

Određeni psihodelici, poput LSD-a, mogu izazvati toleranciju, što znači da korisnici moraju uzimati veće doze kako bi postigli iste učinke. To može biti vrlo opasno s obzirom na potencijalno nepredvidive učinke LSD-a.

Mit 2: Nema puno istraživanja o psihodelicima

Postoje opsežna istraživanja o terapeutskim prednostima psihodeličnih lijekova. Nedavne studije su pokazale pozitivne rezultate za stanja kao što su depresija, PTSP i ovisnost, koristeći tvari poput ketamina, MDMA i psilocibina.

Mit 3: Psihodelična terapija pod nadzorom liječnika sigurna je za sve

Psihodelična terapija nije univerzalno sigurna. Pojedinci s određenim medicinskim stanjima, kao što su trudnoća, teška srčana bolest ili povijest psihoze, trebali bi ga izbjegavati. Mora se uzeti u obzir interakcija s drugim lijekovima, a terapija se provodi pod stručnim nadzorom.

Perry je bio podvrgnut terapiji infuzijom ketamina za depresiju i tjeskobu
FOTO: Shutterstock

Mit 4: Psihodelici će vas izluditi

Dok psihodelici izazivaju halucinacije, ti su učinci obično privremeni i nestaju nakon što se lijek eliminira iz tijela. Trajni simptomi psihoze su rijetki, ali se mogu pojaviti, osobito kod osoba s predisponirajućim čimbenicima rizika.

Mit 5: Psihodelici će vam trajno “spržiti” mozak

Psihodelici izazivaju privremene promjene u mozgu, potičući neuroplastičnost (sposobnost neuronskih mreža u mozgu da se mijenjaju rastom i reorganizacijom) na ograničeno vrijeme. Učinci nisu trajni, a tvari poput LSD-a mogu se zadržati u serotoninskim receptorima nekoliko sati nakon što napuste krvotok.

Mit 6: Psihodelici su samo droge za zabavu

Iako se često koriste rekreativno, psihodelici koji se daju u kliničkim uvjetima mogu pružiti terapeutske prednosti. Kontrolirano okruženje uz stručni nadzor i popratnu psihoterapiju presudno je za pozitivne ishode.

Mit 7: Psihodelični lijekovi nemaju nikakvih rizika

U nadziranim okruženjima ozbiljne nuspojave su rijetke, ali psihodelici mogu uzrokovati probleme poput ekstremne tjeskobe, psihoze, ubrzanog rada srca i mučnine. Kontinuirano istraživanje ključno je za razumijevanje mogućih rizika, posebno za adolescente.

Mit 8: Psihodelici su vrhunac terapije za istraživače mentalnog zdravlja

Dok psihodelici kao lijek obećavaju u području mentalnog zdravlja, istraživači ih vide kao odskočnu dasku za otkrivanje novih mogućnosti liječenja. Znanstvenici imaju za cilj razviti lijekove s psihodeličnim blagodatima uz minimiziranje rizika.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Saznajte više o depresiji u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu