Rak je krivac za svaku 6. smrt: Evo koja su nova obećavajuća oružja u borbi protiv ove bolesti
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Može li čovječanstvo napokon ostvariti prednost u dugovječnoj bitci protiv raka? Novija znanstvena i medicinska postignuća dodala su nova oružja ljudskom arsenalu u borbi protiv raka, a među njima su personalizirana genska terapija, umjetna inteligencija, krvne pretrage pa možda i cjepiva.
Povodom Svjetskog dana borbe protiv raka agencija AFP objavila je pregled novijih obećavajućih postupaka u dijagnosticiranju i liječenju te bolesti.
Imunoterapija
Lijekovi koji mijenjaju imunosne mehanizme, stimuliraju imunosni sustav da uoči i ubije stanice raka među najvećim su napretcima u liječenju raka u zadnjem desetljeću.
Primjena imunoterapije ima manje teških nuspojava od kemoterapije i pokazala se učinkovita u liječenju nekoliko tipova raka.
Prije 2010. postotak preživljavanja oboljelih od težih oblika raka kože bio je vrlo nizak. No, zahvaljujući imunoterapiji neki pacijeniti sada mogu živjeti 10 godina ili više.
Međutim, svi oblici tumora ne reagiraju na imunoterapiju koja opet ima svoje nuspojave.
“Tek smo na početku imunoterapije.”, rekao je Bruno Quesnel, znanstvenik istraživač u Francuskom nacionalnom centru za rak.
Pierre Saintigny, onkolog u Centru za rak Leon Berard, kaže da će trebati kombinirati različite vrste imunoterapijskih postupaka “koliko god je inteligentno moguće”:
Zahvaljujući imunoterapiji ostvarili smo viši stupanj u liječenju raka, no potrebni su drugi koraci da bi od nje koristi mogli imati svi pacijenti.
Pročitajte članak “Kako se prima imunoterapija? Liječnik otkriva sve o indirektnom liječenju raka koji budi sve veći interes“.
CAR-T terapija
CAR-T terapija uključuje uzimanje T-stanica iz krvi pacijenta i njihovo modificiranje u laboratoriju.
Zatim se pacijentu ubrizgavaju te T-stanice, koje su dio imunosnog sustava, ali sad iznova “obučene” da napadnu stanice raka.
Drugi oblik je alogenska CAR-T terapija gdje se koriste stanice iz zdravih davatelja.
Do danas su se CAR-T terapije pokazale uglavnom učinkovite u borbi protiv nekih oblika leukemije, no riječ je o procesu koji je vrlo skup.
Umjetna inteligencija
Pokazalo se da računalni programi umjetne inteligencije (AI) identificiraju rak mozga i rak dojke iz rutinskih snimaka preciznije od ljudi.
U punom su procvatu istraživanja primjene AI-a u brojnim područjima te se očekuje da će ona igrati sve važniju ulogu u dijagnosticiranju raka.
Fabrice André, onkolog s francuskog Instituta za rak Gustave Roussy, ističe:
Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji moći ćemo identificirati kojim će pacijentima bolje odgovarati kraće terapije.
To će donijeti manje nuspojava pacijentima, ali i manji financijski teret zdravstvenom sustavu.
Test tekućom biopsijom
Tekuće biopsije mogu detektirati rak u DNK-u iz jednostavnog krvnog testa i taj je postupak jednostavniji i manje invazivan od tradicionalne biopsije koja zahtjeva uzorak tkiva.
Brže i jednostavnije testiranje moglo bi pomoći liječnicima da otkriju i djeluju na rak prije nego on uopće dobije priliku da se proširi.
Ta nova tehnika već se koristi u SAD-u, no “ima još mnogo lažnih pozitivnih nalaza”, kaže André.
Cjepiva
Odavno postoji cjepivo zaštite od humanog papilomavirusa (HPV) koji izaziva rak vrata grlića maternice, kao i cjepivo protiv hepatitisa B koji može voditi razvoju raka jetre.
Nakon desetljeća neuspješnih napora uloženih u pronalazak cjepiva, rastu nade da bi tehnologija mRNA, prvi put primijenjena u razvoju cjepiva protiv COVID-a, mogla biti prekretnica u borbi protiv raka.
U prosincu su farmaceutske tvrtke Moderna i Merck najavile prva pozitivna ispitivanja svojih personaliziranih cjepiva mRNA u liječenju pacijenata oboljelih od raka kože.
U siječnju je njemački farmaceutski laboratorij BioNTech objavio da će 10.000 stanovnika u Velikoj Britaniji biti dio ispitivanja za cjepivo mRNA koje bi se istraživalo po mjeri individualnih tumora.
Optimistična budućnost
Steven Le Gouill, voditelj bolničke skupine u bolničkoj grupi francuskog instituta Curie, rekao je da je optimističan kad je riječ o budućnosti liječenja raka:
Prešli smo prekretnicu u našem razumijevanju tumorske stanice. Rak je i dalje kušnja, no napredak je eksponencijalan.
Pročitajte i članke:
- Razlika između raka, karcinoma i tumora: Većina ljudi misli da je riječ o sinonimima, ali nije! Evo objašnjenja liječnika
- Najčešće vrste raka: Donosimo najstrašniji popis! Ove zloćudne tvorevine imaju najveću incidenciju u Hrvatskoj
- Kako spriječiti rak? Genetika nije jedini krivac! Najmanje 1/3 zloćudnih tumora može se spriječiti! Evo koji su rizični čimbenici koje možete mijenjati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja