Pacijenti s migrenom ne preuveličavaju svoje simptome!

Pacijenti s migrenom ne preuveličavaju svoje simptome

Umor je često prvi znak. Zatim se mogu pojaviti šarene točke u vidnom polju, praćene nepopustljivom, pulsirajućom glavoboljom koja može trajati satima ili čak danima. Sve što želite u tom trenutku je tamna, tiha prostorija.

Čak i nakon što bol popusti, mogu ostati simptomi poput iscrpljenosti i poteškoća s koncentracijom, poznati kao “mamurluk od migrene”. Ovo je stvarnost migrene koja je prepoznata kao neurološko stanje.

Migrena je zapravo pulsirajuća glavobolja, kako za WebMD objašnjava dr. Elizabeth Loder, profesorica neurologije na Medicinskom fakultetu Harvard. Iako je glavobolja najizraženiji simptom, migrene često prate mučnina, povraćanje te osjetljivost na svjetlo i zvuk.

Stigma i validacija migrene

Postoji značajna stigma oko nevidljivih invaliditeta, a migrene nisu iznimka, kako za WebMD kaže dr. Rashmi B. Halker Singh, profesorica neurologije na Mayo klinici u Scottsdaleu u Arizoni. Kao liječnici zadatak joj je potvrditi iskustva pacijenata i podsjetiti ih da su migrene stvarno neurološko stanje.

Migrene su ozbiljan javnozdravstveni problem koji pogađa oko 20 % žena i 7 % muškaraca.

Prema dr. Andrewu Charlesu, direktoru UCLA Goldberg Migraine Programa, migrene pogađaju i oko 10 % adolescenata, a najveća učestalost je u srednjim godinama.

Migrene su ozbiljan javnozdravstveni problem
FOTO: Shutterstock

Uloga genetike i okidača

Migrena je u velikoj mjeri nasljedna, ali okolišni čimbenici mogu je pogoršati. Određeni geni čine pojedince podložnijima migrenama jer mijenjaju funkciju mozga, objašnjava dr. Loder. Okidači poput nedovoljnog sna, preskakanja obroka i hormonalnih promjena – posebno tijekom menstrualnog ciklusa – mogu pokrenuti epizodu.

Upravljanje i liječenje migrena

Priprema je ključna za učinkovito upravljanje migrenama. Ako se migrena pojavi kad je osoba umorna ili nije jela, jednostavne mjere poput odmora ili jela mogu pomoći, ističe dr. Loder. Međutim, za mnoge pacijente rana primjena učinkovitih lijekova ključna je kako bi se spriječilo pogoršanje glavobolje.

Liječenje migrena dijeli se u dvije kategorije:

  • akutne terapije – koje se koriste za ublažavanje boli tijekom napada
  • preventivne terapije – koje se redovito uzimaju kako bi se smanjila učestalost napada.

Prema dr. Charlesu, triptani su prva linija liječenja akutnih migrena i vrlo su učinkoviti, iako učinak može varirati među pojedincima. NSAID lijekovi poput ibuprofena također su čest izbor.

Preventivno liječenje preporučuje se osobama koje imaju migrene više od četiri dana mjesečno. Noviji preventivni lijekovi, uključujući botoks i druge, mogu biti učinkoviti, ali ponekad teže dostupni.

Stvarnost boli uzrokovane migrenama

Teška bol koju uzrokuju migrene često se pogrešno shvaća. Mnogi ljudi umanjuju bol migrena te je smatraju pretjerivanjem, kaže dr. Vladimir N. Kramskiy, neurolog iz Bolnice za specijalnu kirurgiju u New Yorku. Edukacija javnosti o onesposobljavajućem učinku migrena iznimno je važna, od gubitka produktivnosti do društvene izolacije.

Ako drugi umanjuju vašu bol uzrokovanu migrenom, usporedba s drugim nevidljivim bolestima poput dijabetesa ili visokog kolesterola može pomoći da se istakne njezina ozbiljnost. Ipak, dr. Singh savjetuje da nije vaša odgovornost educirati svakoga, osobito ako to ugrožava vaše mentalno zdravlje. Važno je postaviti granice i okružiti se zajednicom koja vas razumije i podržava.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu