Mucuna (baršunasti grah): Prirodni ayurvedski tonik i adaptogen za unutarnju sreću, živčani sustav i zdravu seksualnu energiju

Mucuna

Biljka Mucuna pruriens (Fabaceae), poznata i kao “baršunasti grah“, je snažna jednogodišnja tropska mahunarka penjačica porijeklom iz južne Kine i istočne Indije, gdje se uzgaja kao povrtna kultura.

Mahune imaju sjemenke prekrivene finim dlačicama koje mogu izazvati jak svrbež u dodiru s kožom. Bogata je proteinima, esencijalnim masnim kiselinama, škrobom i ljekovitim svojstvima, zbog čega se od davnina koristi u liječenju i prehrani ne samo ljudi, već i životinja.

Mucuna pruriens ipak svoju popularnost najviše duguje tradicionalnoj ayurvedskoj medicini jer ima tisućljetnu ljekovitu upotrebu kao adaptogen, afrodizijak i prirodni tonik za liječenje muške neplodnosti, živčanih poremećaja, depresije, pa čak i Parkinsonove bolesti.

Danas je poznata kao Mucuna prah, a koristi se i u obliku tableta kao dodatak prehrani za povećanje muškog libida, smanjenje stresa, ravnotežu hormona, zaštitu mozga, podizanje raspoloženja, prevenciju dijabetesa, depresije i nesanice.

Svi dijelovi biljke Mucuna posjeduju ljekovita svojstva. Sadrže razne bioaktivne spojeve, kao što su aminokiseline, tanini, polifenoli, lecitin, galna kiselina i beta-sitosterol.

Dokazano je da su sjemenke mahuna potencijalno od velike medicinske važnosti. S obzirom da je dobar izvor L-Dopa, Mucuna je također poznata kao “dopaminski grah”.

L-Dopa iz Mucune može prijeći krvno-moždanu barijeru i koristiti se za stvaranje dopamina – “hormona zadovoljstva” koji spada u grupu hormona sreće.

Dopamin igra važnu ulogu u ponašanju, kognitivnim sposobnostima, voljnom kretanju, spavanju, raspoloženju, radnom pamćenju i učenju.

Kod istraživanja u liječenju bolesti živčanog sustava s grahom Mucuna pruriens, iskustva ispitanika su potvrdila njegove neuroprotektivne učinke, kao i da je potencijalno sredstvo za liječenje simptoma Parkinsonove bolesti, budući da su sjemenke Mucuna pruriens bogate antioksidansima i levodopom (L-Dopa).

Osim toga, metanolni ekstrakti listova pokazali su antimikrobno i antioksidativno djelovanje zbog prisutnosti bioaktivnih spojeva kao što su fenoli, polifenoli i tanini.

Sjemenke Mucune pruriens također sadrže određene komponente koje mogu inhibirati zmijski otrov.

Baršunasti grah je tijekom godina prošao nekoliko kliničkih ispitivanja koja su se posebno usredotočila na njegove učinke na plodnost, pomlađivanje živaca, umne sposobnosti, pa čak i na kvalitetu sna. Studije su koristile ekstrakte sjemenki i ekstrakte listova Mucune.

Omiljen je dodatak i kod sportaša jer podržava mišićni sustav, potičući fluidne pokrete mišića, koordinaciju i preciznu motoriku.

baršunasti grah
FOTO: Shutterstock

Mucuna u ayurvedi

U ayurvedi se baršunasti grah Mucuna opisuje prvenstveno slatkim i gorkim okusom (rasa). Njegova virya (djelovanje u tijelu) je zagrijavajuća, a vipaka (postprobavni učinak) je sladak.

Zahvaljujući svojim hranjivim i izgrađujućim svojstvima, ova je biljka izvrsna za izgradnju ojasa koji predstavlja tjelesne rezerve esencijalne energije, imuniteta i vitalnosti.

Kao biljka za pomlađivanje, Mucuna ima duboko hranjivo i pomlađujuće djelovanje. Baršunasti grah ima afinitet prema svim tkivima u tijelu, ali je posebno pogodan za ravnotežu reproduktivnog, živčanog i probavnog sustava.

Sjemenke Mucune cijenjene su kao jedan od najboljih reproduktivnih tonika dostupnih u biljnom carstvu, podržavajući svaki aspekt shukra dhatu (reproduktivnog tkiva).

Mucuna je reproduktivni tonik i za muškarce i za žene. Podržava plodnost, zdravu spermu i jajne stanice, zdrav genitalni sekret i pravilan rad reproduktivnih organa. Kao afrodizijak, Mucuna prah potiče zdravu seksualnu energiju i libido.

Njegove obnavljajuće kvalitete su također odlične za cijeli živčani sustav, osobito kada se višak vata doše nakupi u majja dhatu (živčanom tkivu).

Budući da potiče kontrakcije glatkih mišića, Mucuna može pomoći u poticanju zdrave probavne funkcije i promicanju pravilne eliminacije.

Vitalnost koju Mucuna daruje hrani cijelo tijelo i smiruje živce, što je čini izvrsnim regeneratorom za vata i pitta došu. Teška, uljasta svojstva sjemenki daju snagu svim oslabljenim dijelovima tijela, zbog čega je obično pregusta i teška za kaphu.

Ako ne znate svoju došu, riješite naš prakriti test o doši (tjelesnoj konstituciji), da vidite je li Mucuna prava biljka za vas.

Baršunasti grah – kontraindikacije

Baršunasti grah treba izbjegavati u slučajevima visoke ame (toksičnosti), kongestije ili u akutnim zdravstvenim stanjima. Treba ga koristiti s oprezom tijekom trudnoće i dojenja.

Pročitajte članak “Ama toksini u tijelu: Napravite test i otkrijte kolika je prisutnost u organizmu“.

Ne preporučuje se kod pacijenata sa psihozom, shizofrenijom, glaukomom, srčanim aritmijama, kroničnom živčanom boli i čirom na želucu.

Zbog mogućnosti interakcija s lijekovima, poput antidepresiva i lijekova na recept bilo koje vrste, uvijek je najbolje provjeriti sa svojim liječnikom prije uvođenja novog biljnog lijeka.

Mucuna prah
FOTO: Shutterstock

Kako uzimati Mucunu?

Mucunu je lako uklopiti u svoju dnevnu rutinu jer se uzima sama u obliku praha i tableta. Korištenje praha je najtradicionalnija metoda. Mucuna prah se uzima s toplom vodom, mlijekom, gheejem, medom ili drugim anupanom (nosačem). Ove namirnice su ključni nosači koji djeluju kao medij za dostavu biljke do željenog odredišta u tijelu, dok ujedno mogu poboljšati njezina hranjiva svojstva.

Baršunasti grah u obliku tableta se lako uzima, naročito ako smo zauzeti poslom i nemamo vremena za pripremu hranjivih napitaka. Tablete se po želji mogu sažvakati, kako biste osjetili okus biljke, ili jednostavno progutati s vodom.

Mucuna pruriens – gdje kupiti?

Suplementi Mucune pruriens mogu se kupiti u obliku kapsula, praha i ekstrakta putem internetskih trgovina s ljekovitim dodacima prehrani ili u raznim trgovinama zdrave hrane. Većina suplemenata Mucune pruriens je organska, veganska i/ili bez glutena.

Nuspojave

Moguće nuspojave kod dužeg korištenja Mucune pruriens mogu uključivati glavobolju, lupanje srca, blage gastroinenstinalne poremećaje, a u velikim količinama i drhtavicu, nesvjesticu, poremećaje kretanja i simptome psihoze kao što su agitacija, zbunjenost, halucinacije i deluzije.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Lubeck, B. (2023). Everything You Need to Know About Mucuna Pruriens. Verywell Health.
  2. The Benefits of Mucuna. (2023). Banyan Botanicals.
  3. Lampariello, L. R. i sur. (2012). The Magic Velvet Bean of Mucuna pruriens. J Tradit Complement Med., 2(4): 331–339.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu