Kako marihuana utječe na vaš um i tijelo?

Konzumacija marihuane može izazvati tjeskobu, paranoju i paniku

Marihuana, također poznata kao “trava”, dolazi iz biljke kanabisa i može se pušiti, piti ili jesti. Mnogi je ljudi koriste za opuštanje, dok je sve više liječnika propisuje za medicinska stanja. Marihuana sadrži spojeve koji mogu promijeniti um i tijelo te potencijalno dovesti do ovisnosti i zdravstvenih problema.

Učinci marihuane na um i tijelo

Evo koji su njezini učinci na mozak i tijelo.

Psihoaktivni učinak

Psihoaktivna komponenta, THC, stimulira moždane centre za zadovoljstvo otpuštanjem dopamina i izazivanjem euforije i opuštanja. Pušenje ili vaping oslobađaju THC brzo, vrhunac je unutar 30 minuta i traje 1 – 3 sata. Jestivim oblicima je potrebno više vremena da počnu djelovati i nestanu.

Mentalno zdravlje

Konzumacija marihuane može izazvati tjeskobu, paranoju i paniku. Može povećati rizik od depresije i pogoršati postojeće mentalne poremećaje. Visoke doze mogu dovesti do psihoze. Rana i učestala uporaba, osobito kod mladih muškaraca u dobi 16 – 25 godina, može povećati rizik od shizofrenije.

Kognitivno oštećenje

Marihuana može iskriviti osjetila, narušiti motoričke vještine, promijeniti percepciju vremena i smanjiti inhibicije, što potencijalno dovodi do nesigurnog ponašanja.

Ovisnost

Oko 10 % korisnika razvije poremećaj uzimanja kanabisa, a rizik je veći ako uzimanje počne u tinejdžerskoj dobi ili je često.

Simptomi uključuju žudnju, neuspjele pokušaje prestanka pušenja i nastavak upotrebe unatoč negativnim posljedicama.
Oko 10 % korisnika razvije poremećaj uzimanja kanabisa
FOTO: Shutterstock

Zdravstveni rizici i komplikacije upotrebe marihuane

Marihuana može izazvati ove komplikacije.

Kirurgija

Marihuana može utjecati na anesteziju, zahtijeva veće doze i povećava rizike poput niskog krvnog tlaka, srčanog udara i respiratornih problema. Korisnici trebaju obavijestiti svoje liječnike kako bi osigurali odgovarajuću njegu.

Razvoj mozga

Intenzivna uporaba, osobito tijekom adolescencije, može utjecati na strukturu i funkciju mozga, potencijalno smanjujući IQ i povećavajući rizik od shizofrenije.

Zdravlje pluća

Redovita uporaba može dovesti do respiratornih problema sličnih onima kod pušenja cigareta, uključujući kronični kašalj i infekcije.

Zdravlje srca

Marihuana ubrzava otkucaje srca i može opteretiti srce, zbog čega povećava rizik od srčanog ili moždanog udara, osobito kod starijih korisnika ili onih s već postojećim bolestima.

Medicinska i rekreacijska uporaba

Evo koje su prednosti i nedostaci uzimanja marihuane u medicinske svrhe.

Medicinske dobrobiti

Ograničena istraživanja sugeriraju da marihuana može pomoći kod kronične boli, grčenja mišića, poremećaja spavanja, tjeskobe, gubitka apetita, mučnine i određenih napadaja.

Stimulacija apetita

Poznata kao “munchies“, marihuana može povećati apetit, što može koristiti ljudima s bolestima koje uzrokuju gubitak težine.

Potencijalne štete

Marihuana može povećati rizike od alkohola, kao što su loša vožnja i pravni problemi. Trudne korisnice riskiraju da dobiju prerano rođenu bebu ili bebu s manjkom težine.

medicinska upotreba marihuane
FOTO: Shutterstock

Što još treba istražiti?

Nema uvjerljive povezanosti s rakom pluća ili vrata, ali pretjerana uporaba može biti povezana s određenim tipom raka testisa. Drugi potencijalni rizici od raka ostaju nejasni.

Kanabidiol, koji se nalazi u marihuani i konoplji, ne uzrokuje povišenu temperaturu i koristi se za liječenje raznih zdravstvenih problema, iako njegova učinkovitost i sigurnost nisu dobro utvrđene.

Ukratko, marihuana ima različite učinke i potencijalne rizike koji ovise o obrascima uporabe, zdravstvenom stanju i individualnim reakcijama. Njezine su medicinske dobrobiti obećavajuće, ali zahtijevaju daljnja istraživanja kako bi se u potpunosti razumjele.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Frysh, P. (2024). How Pot Affects Your Mind and BodyWebMD.
  2. Pietrangelo, A. (2024). The Effects of Cannabis on Your Body. Healthline.
  3. Fletcher, J. (2023). How marijuana (cannabis) affects the body. Medical News Today.

Ocijenite članak

2 / 5   4

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu