Srebrna svilenica: “Razarač šećera” koji pomaže kod dijabetesa i mršavljenja! Imamo recepte za čaj i tinkturu

Srebrna svilenica

Srebrna svilenica (lat. Gymnema sylvestre) je ljekovita biljka nalik na lozu koja pripada obitelji Asclepiadaceae. Ova višegodišnja, spororastuća penjačica bujnih listova i malih, žutih cvjetića potječe iz tropskih šuma središnje i južne Indije, Afrike i Australije.

Iako je nepoznata u našim područjima, biljka srebrna svilenica koristi se već više od 2.000 godina u tradicionalnoj indijskoj medicini jer njezini zeleni listovi sadrže vrijedne sastojke koji liječe razna zdravstvena stanja.

U Indiji je poznata pod imenom “gurmar” što u prijevodu znači “razarač šećera”, a zbog čega se u ayurvedskoj holističkoj medicini oduvijek koristila za liječenje šećerne bolesti.

Lišće sadrži spoj koji se zove gimnemska kiselina, a koji potiskuje okus šećera što je vrlo korisno u liječenju dijabetesa.

Tradicionalno se beru listovi srebrne svilenice koji se mogu žvakati ili sušiti za pripremu ljekovitog čaja gorkog i trpkog okusa.

Čaj od srebrne svilenice smanjuje želju za šećerom, dok istovremeno blokira apsorpciju šećera i masti u tijelu. Redovitom upotrebom srebrne svilenice blokira se apsorpcija lipida (masti), čime se snižava razina lošeg kolesterola (LDL) u krvi.

Tako je ova biljka vrlo korisna u liječenju i kontroli pretilosti, dijabetesa tipa 1 i tipa 2 te visokog kolesterola.

Biljka srebrna svilenica
FOTO: Shutterstock

Ljekovitost srebrne svilenice

Antidijabetičko svojstvo srebrne svilenice pripisuje se prisutnosti mješavine triterpina i saponina u lišću, označenih kao gimnemične kiseline A, B, C i D koje sadrže gimnemagenin i gimnestrogenin.

Srebrna svilenica također povećava proizvodnju inzulina u gušterači poboljšavajući rast stanica i time potiče gušteraču na pravilan rad. Smanjuje količinu šećera koja se apsorbira u crijevima. To može dodatno pomoći u poboljšanju razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom ili predijabetesom.

Tahini i saponini u biljci imaju protuupalna svojstva. Zbog visokog sadržaja flavonoida i antioksidansa, tradicionalno se koristi i za prevenciju alergija i liječenje kroničnog stresa.

Uz sve navedeno, srebrna svilenica ima i sljedeća blagotvorna djelovanja:

  • suzbija apetit
  • ubrzava metabolizam čime pomaže održavanju normalne tjelesne težine
  • pospješuje izlučivanje urina (prirodni diuretik)
  • poboljšava cirkulaciju
  • djeluje antibakterijski
  • djeluje protuupalno
  • liječi groznicu i kašalj
  • pomaže probavi, naročito kod zatvora i dispepsije.

Ova se tropska penjačica intenzivno koristi u praksi tradicionalne indijske medicine za liječenje reumatizma, kašlja, bolova u očima, žutice, vaskulitisa (upala krvnih žila) i hemoroida. Korijenje se koristi kao protuotrov za zmijski ugriz.

Što se tiče vanjske primjene, listovi srebrne svilenice se kombiniraju s ricinusovim uljem i koriste kao oblog za liječenje natečenih limfnih žlijezda.

Srebrna svilenica - iskustva
FOTO: Shutterstock

Srebrna svilenica – iskustva

Studija iz Oregona iz 2017. zaključila je da su 34 odrasle osobe koje su dobile pastile koje sadrže gimnemičnu kiselinu konzumirale 44 % manje slatkiša od 33 odrasle osobe koje su dobivale placebo tablete.

Pregled studija iz 2014. pokazao je da uzimanje 200 – 400 mg srebrne svilenice dnevno smanjuje apsorpciju glukoze u crijevima.

U malom istraživanju provedenom u Indiji 2010. sudionici s dijabetesom tipa 2 konzumirali su dnevno 500 mg srebrne svilenice tijekom tri mjeseca. Istraživači su izvijestili da su su se kod ispitanika smanjili simptomi dijabetesa, uključujući žeđ i umor. Razine šećera (glukoze) u krvi su se smanjile, prije i nakon obroka. Razine lipida također su pokazale poboljšane vrijednosti.

Studija iz 2004. koja je uključivala 60 umjereno pretilih ispitanika pokazala je da dnevno uzimanje ekstrakta srebrne svilenice smanjuje loš kolesterol (LDL) za više od 20 % i povećava dobar kolesterol (HDL) za 22 %. Štoviše, sudionici su izgubili između 5 – 6 % svoje tjelesne težine.

Kad se svakodnevno uzima, iskustva ljudi su pokazala da zaista oduzima apetit, a potreba za slatkim se znatno smanjuje ili potpuno nestaje. Poboljšava se razina šećera u krvi, a mnogi primijećuju da djeluje i na prisutnu upalu u tijelu.

Srebrna svilenica čaj
FOTO: Shutterstock

Srebrna svilenica čaj

Ispijanje čaja od srebrne svilenice jednostavan je način da iskoristite brojne dobrobiti ove biljke. Srebrna svilenica je modulator okusa jer sprječava slatki okus na okusnim pupoljcima jezika. Ovaj učinak je pouzdan i nakon prestanka djelovanja čaja okus slatkog se ponovno vraća.

Priprema

  1. Zakuhajte jednu šalicu vode.
  2. Stavite 1 – 2 čajne žličice suhih listova biljke u prokuhanu vodu i ugasite vatru.
  3. Poklopite čaj i ostavite 5 – 15 minuta, ovisno o intezitetu koji želite.
  4. Procijedite čaj i poslužite ga toplog.

Čaj ima intenzivan, gorak i zemljani okus. Za bolji okus neki brendovi preporučuju dodavanje cimeta ili prirodnog zaslađivača. Po želji dodajte med ili steviju. Popijte ga 15 – 20 minuta prije obroka.

Listovi srebrne svilenice potiskuju želju za slatkim okusom. Ovu korist najbolje možete osjetiti 1 – 2 sata nakon konzumiranja čaja.

Srebrna svilenica čaj – gdje kupiti?

Iako se mnogi prvi put susreću s imenom srebrna svilenica, njezin se čaj može lako kupiti. Čaj od srebrne svilenice možete nabaviti u biljnim ljekarnama, trgovinama zdrave hrane i internetskoj trgovini.

Cijena za 50 g čaja iznosi oko 5,30 eura, ovisno o trgovini.

Srebrna svilenica čaj - gdje kupiti
FOTO: Shutterstock

Srebrna svilenica – kapsule

Kad su u pitanju kapsule ili tablete od srebrne svilenice, preporučena doza je 100 mg, 3 – 4 puta dnevno.
Dodatke koristite 5 – 10 minuta prije konzumacije slatkog obroka kako biste blokirali učinke šećera i smanjili potrebu za slatkim.

Tinktura srebrne svilenice

Ako želite napraviti koncentriran pripravak od listova srebrne svilenice, napravite domaću tinkturu kako bi svim članovima obitelji (osobito dijabetičarima) uvijek bila na raspolaganju.

Priprema

  1. Napunite staklenku do vrha suhim listovima biljke.
  2. Ulijte votku sve do vrha staklenke. Suhi biljni materijal upija puno više tekućine nego svježe biljke pa po potrebi dodajte još alkohola.
  3. Ostavite staklenku da odstoji šest tjedana. Svaki dan protresite i pripazite da alkohol uvijek prekriva biljke.
  4. Nakon šest tjedana procijedite dobivenu tinkturu.

Ako želite pojačati djelovanje lijeka, ponovite isti postupak, ali umjesto votke suhe listove biljke prelijte već dobivenom tinkturom. Ovakav postupak možete ponoviti do tri puta kako biste dobili što jaču koncentraciju.

Tinkturu pohranite u tamnim bočicama s pipetom i čuvajte na hladnom, tamnom mjestu dok sve ne potrošite.

Pročitajte članak “Izrada tinktura: Ljekovito bilje u obliku prirodne tinkture za zdravlje“.

Primjena

Dobro protresite bočicu prije svake upotrebe. Tinkturu možete ukapati u toplu vodu i piti kao čaj prije spavanja.

Ako je želite koristiti kao dodatak prehrani, konzumirajte 28 kapi u maloj količini vode, 1 – 2 puta dnevno.

Srebrna svilenica - nuspojave
FOTO: Shutterstock

Srebrna svilenica – nuspojave

Biljka srebrna svilenica potpuno je prirodna i u preporučenim dozama ne izaziva nikakve loše nuspojave. Može se sigurno koristiti uz bilo koju terapiju lijekova.

Visoke doze mogu uzrokovati toksičnost jetre.

Ne preporučuje se trudnicama i dojiljama.

Srebrna svilenica – uzgoj

Kao penjačica, srebrna svilenica najviše voli tropsku i suptropsku vlažnu klimu, iako se može naći u brdima zimzelenih šuma i u suhim područjima. Idealna temperatura za njezin rast je 25 – 35 ºC.

Za uzgoj joj najbolje odgovaraju pjeskovito crveno ilovasto tlo ili srednje duboka crnica. Najbolje uspijeva na sunčanom do djelomično osunčanom mjestu.

Razmnožavanje

Srebrna svilenica se lako razmnožava iz sjemena ili reznica. Sjemenke se skupljaju iz svježe ubranih plodova tijekom studenog i prosinca.

Preko noći se sjemenke natapaju u vodi, a sljedeći dan se siju u posudu koja sadrži zemlju pomiješanu s pijeskom. Posude za sjeme se svakodnevno zalijevaju, a sjeme proklija za 15 – 20 dana.

Reznice stabljike uzimaju se od matične biljke duljine 15 – 20 cm. Općenito se koristi rezanje s tri čvora. Listovi na donjem čvoru se odrežu i taj dio reznice se sadi u polietilenskim vrećama sa zemljom. U svaku vreću sa zemljom mogu se posaditi dvije reznice. Korijeni će biti spremni u roku od 45 dana.

Srebrna svilenica - uzgoj
FOTO: Shutterstock

Berba listova

Biljka srebrna svilenica je spremna za berbu tijekom druge godine nakon sadnje. Berba lišća počinje kada biljka počne cvjetati krajem lipnja ili u prvom tjednu srpnja.

Sakupljeni listovi se rašire u tankom sloju i suše na sjenovitom i prozračnom mjestu, oko 7 – 8 dana.

Treba izbjegavati izravnu sunčevu svjetlost kako bi se održala kvaliteta lišća. Kad se listovi počnu mrviti pod prstima, biljka je spremna za korištenje.

Pročitajte i članke:

Članak objavljen:
  1. Christiansen, S. (2023). The Health Benefits of Gymnema Sylvestre. Verywell Health.
  2. Gymnema sylvestre. (2022). ScienceDirect.
  3. Goodson, A. (2018). 6 Impressive Health Benefits of Gymnema Sylvestre. Healthline.
  4. Gymnema Sylvestre – Herb garden. Planting Man.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu