Kako jesti kimchi? Iznimno je ukusan, ali i zdrav! Imamo 3 recepta u kojima je ova namirnica zvijezda
- Budite prvi i komentirajte!
- 6 min čitanja
Kimchi je korejski ljuti fermentirani prilog koji, osim što je iznimno ukusan, ima brojne blagodati za zdravlje. Najčešće se priprema od kineskog kupusa, a druge popularne varijante uključuju i kimchi od korejske rotkvice ili vlasca. Ako se tek upoznajete s ovom namirnicom, zasigurno će vas zanimati i kako jesti kimchi. Najčešće se jede kao prilog, ali može se upotrijebiti i za pripremu raznih jela, o kojima ćete saznati u nastavku.
Kimchi – gdje kupiti?
Nekad se kimchi mogao kupiti samo u trgovinama s azijskim namirnicama, kao što su Asia Store i Pekinška Patka. Danas je kimchi toliko popularan da se sada može pronaći i na policama trgovina sa zdravom hranom, kao što su bio&bio i dm.
Osobno smatram da je kimchi napravljen kod kuće puno ukusniji od kupovnog, a upotrebom soja sosa umjesto ribljeg umaka možete napraviti vegansku verziju, koja se rijetko pronalazi u kupovnim varijantama. Recept za izradu kimchija od kineskog kupusa možete potražiti u članku “Kimchi – pozitivni učinci, gdje kupiti i recept“.
Iako se možda čini zastrašujuće za prvi put, priprema je zaista jednostavna jednom kada se uhodate, a možete pripremiti velike količine kimchija koje polako fermentiraju u vašem hladnjaku. Osobno preferiram kimchi koji je odstajao u hladnjaku barem dva tjedna, a nakon nekoliko mjeseci dobit ćete samo jako kiseli kimchi – pogodan za recepte u ovom članku.
Kimchi – cijena
Cijena kimchija ovisi o proizvođaču, a najčešće se kreće između 4 – 7 eura. Izrada kimchija kod kuće znatno je jeftinija od kupovine gotovog kimchija, a najveći trošak u kućnoj izradi je kupovina kineskog kupusa i gochugaru ili gochujang paste.
Kako jesti kimchi? – kimchi recepti
Sada kada znate gdje nabaviti kimchi ili kako ga možete sami napraviti, vrijeme je da se upoznate s ukusnim načinima na koje ga možete konzumirati ili pripremiti.
Kimchi se tradicionalno jede kao prilog, npr. jelima s tjesteninom, rižom i/ili mesom. U korejskoj kulturi kimchi se servira kao banchan ili jedan od priloga riži, a kod nas ga je uobičajenije jesti s jelima koja povezujemo s istočnom kuhinjom, kao što su wok ili pržena riža. Kimchi možete ukomponirati i u buddha bowl ili zdjelicu s rižom i različitim drugim ukusnim namirnicama, kao što su tofu, edamame itd. Više o buddha bowl jelu saznajte u članku “Buddha bowl ili Budina zdjela: Popularno jelo koje možete prilagoditi svojem ukusu! Evo kako spremiti šarene zdjelice pune zdravlja“.
Osim kao prilog, kimchi se može ukomponirati u jelo ili čak postati glavno jelo. U nastavku ćete pronaći tri popularna recepta u kojima je kimchi glavna zvijezda. U svim receptima možete koristiti kimchi koji ste tek napravili, ali ova jela posebno su pogodna za kimchi koji stoji već duže u hladnjaku (barem dva tjedna, idealno više od mjesec dana) i izrazito je kiseo. U nastavku saznajte kako jesti kimchi na nekoliko načina.
Kimchi pržena riža
Za pripremu pržene riže, bilo da se radi o prženoj riži s jajima ili s kimchijem, potrebno je koristiti kuhanu rižu koja je odstajala barem jedan dan u hladnjaku. Na ovaj način riža nije previše “mokra” i može na dijelovima uhvatiti boju i postati hrskava tijekom prženja. Ovo je također idealan način da iskoristite višak riže koji vam je ostao od drugog jela i time smanjite bacanje hrane (pročitajte članak “Gotovo 1/3 proizvedene hrane se baci: Kako smanjiti bacanje hrane i što s ostacima?“).
U nastavku se nalazi osnovni recept za kimchi prženu rižu. U ovo jelo možete dodati proteine i povrće koje preferirate – (dimljeni) tofu, edamame, gljive, mrkvu, brokulu, kupus itd. Željene sastojke ispržite prije nego dodate rižu i tako napravite cjelovitiji obrok. Na vrh riže možete dodati i prženo jaje na oko ili nori alge.
Sastojci:
- 1 čajna žličica ulja za prženje
- 1 šalica kimchija (usitnjenog)
- 3 šalice kuhane riže
- 1/4 šalice tekućine od kimchija
- 2 – 3 jušne žlice gochujanga
- 3 čajne žličice tostiranog sezamovog ulja
- 1 mladi luk
- tostirane sjemenke sezama.
Priprema
- Zagrijte ulje na tavi i pržite kimchi oko minute na srednje jakoj vatri. Ako želite dodati povrće i/ili proteine u ovo jelo, prvo ispržite te sastojke, a onda dodajte kimchi i slijedite daljnje upute.
- Dodajte rižu, tekućinu od kimchija i gochujang i sve dobro promiješajte.
- Pržite oko pet minuta, povremeno miješajući kuhačom.
- Pred kraj dodajte sezamovo ulje i maknite s vatre.
- Servirajte s usitnjenim mladim lukom i tostiranim sjemenkama sezama po vrhu.
Kimchi palačinke
Kimchi palačinke ili kimchijeon su slane i ljute palačinke koje se primarno pripremaju s kimchijem, ali u njih se može dodati i drugo povrće koje želite iskoristiti. Pa tako npr. možete dodati tanko narezane mrkvu, kupus i luk. Palačinke možete servirati s umakom od jedne jušne žlice soja sosa, jedne čajne žličice octa i pola čajne žličice šećera.
Sastojci:
- 1 šalica brašna
- 1/4 šalice kukuruznog ili krumpirovog škroba
- 3 – 4 jušne žlice tekućine od kimchija
- 1 ili 2 čajne žličice gochujanga ili gochugarua
- 1 šalica hladne vode
- 1 šalica kimchija (narezanog na tanke ploške)
- 1 – 2 mlada luka (usitnjenog)
- pola tanko narezanog luka
- ulje za prženje.
Priprema
- U velikoj zdjeli pomiješajte brašno i škrob s tekućinom od kimchija, gochujangom/gochugaruom i vodom. Sve pomiješajte dok se ne sjedini, ali nemojte pretjerano miješati. Ako je smjesa pregusta, dodajte još vode.
- Umiješajte kimchi, mladi luk i luk. U tijesto volim dodati i usitnjeni đumbir i sezam.
- Zagrijte jednu jušnu žlicu ulja u non-stick tavi na srednje jakoj vatri.
- Dio smjese za kimchi palačinke ulijte u tavu i ravnomjerno rasporedite u tanki okrugli oblik. Pržite na laganoj vatri dok rubovi ne postanu zlatno smeđi, oko tri minute. Palačinku okrenite, lagano pritisnite špatulom i pržite dok druga strana lijepo ne porumeni i postane hrskava, 2 – 3 minute.
- Ponavljajte postupak dok ne iskoristite cijelu smjesu. Za svaku palačinku potrebno je dodati ulja kako bi se lijepo zapekla.
- Palačinku izrežite na pravokutnike i poslužite toplu ili hladnu s umakom po želji.
Kimchi varivo
Kimchi varivo ili kimchi-jjigae je ljuto varivo koje se najčešće servira sa zdjelicom riže te se može jesti kao predjelo ili kao dio glavnog jela. Tradicionalno se priprema s tofuom i govedinom, a u nastavku se nalazi recept za vegansku verziju ovog variva.
Ako ste u mogućnosti pronaći kombu algu, umjesto vode ili povrtnog temeljca možete koristiti temeljac od kombu alge. Kombu temeljac priprema se na način da algu ostavite u hladnoj vodi preko noći ili vrućoj vodi 30 minuta. U ovo varivo također možete dodati razno drugo povrće koje volite.
Sastojci:
- 1 luk
- 3 režnja češnjaka
- 1 jušna žlica ulja
- 1/2 šalice kimchija
- 60 ml tekućine od kimchija
- 500 ml vode ili temeljca
- 1 jušna žlica gochujanga
- 1 jušna žlica soja sosa
- 1 čajna žličica šećera
- 1 čajna žličica tostiranog sezamovog ulja
- 1/4 kupusa
- 6 – 7 shiitake gljiva
- 200 g tofua
- mladi luk i sezam za serviranje.
Priprema
- Usitnite luk, češnjak i kimchi.
- U većoj zdjeli zagrijte ulje i pržite luk dok ne postane staklast.
- Dodajte češnjak i sve skupa još kratko pržite.
- Dodajte kimchi i miješajte sve skupa još 2 – 3 minute, zatim dodajte tekućinu od kimchija, vodu ili temeljac, gochujang, soja sos, šećer i tostirano sezamovo ulje.
- Usitnite kupus, a gljive i tofu izrežite na ploške.
- Kada temeljac proključa, dodajte kupus i gljive i kuhajte oko 10 minuta, dok ne počnu mekšati.
- Dodajte tofu i sve skupa kuhajte još 5 – 10 minuta. Nemojte previše miješati varivo kako bi tofu ostao u komadima na koje ste ga narezali.
- Servirajte s usitnjenim mladim lukom i tostiranim sjemenkama sezama.
Pročitajte i ove članke:
- Mujadara: Samo tri sastojka! Imamo recept za bliskoistočno jelo koje se može jesti hladno ili toplo, kao glavno jelo ili prilog
- Chili sin carne: Brzo i zdravo! I ne treba vam meso! Imamo recepte koje možete spremiti za više dana i jesti na više načina
- Pastirska pita bez mesa: Imamo recept za cijelu obitelj! Bezmesna varijanta dostojna je konkurencija irskom specijalitetu!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Kimchi jjigae – korean kimchi stew. (2021). Veggie Anh.
- Kimchijeon (Kimchi Pancake). (2020). Korean Bapsang.
- Kimchi fried rice. Maangchi.