Sir vam zapravo može izazvati noćne more! Evo zašto
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Iako znamo da stres i anksioznost mogu utjecati na san, sve je više dokaza da i prehrana ima važnu ulogu. Nova studija objavljena u časopisu Frontiers in Psychology otkriva kako osobe koje ne podnose laktozu ili imaju druge intolerancije na hranu češće pate od noćnih mora i poremećaja sna.
Prema voditelju istraživanja, dr. Toreu Nielsenu, profesoru psihijatrije na Sveučilištu u Montrealu, nepodnošenje mliječnih proizvoda može izazvati probavne smetnje koje se tijekom sna mogu “pretvoriti” u neugodne i emocionalno nabijenije snove.
U istraživanju je sudjelovalo više od 1.000 studenata, a rezultati su pokazali jasnu povezanost između intolerancije na laktozu, gastrointestinalnih tegoba, noćnih mora i loše kvalitete sna.
Zdrava prehrana može poboljšati snove
Iako su potrebna dodatna istraživanja, znanstvenici vjeruju da promjena prehrambenih navika može biti jednostavan, neinvazivan način za poboljšanje sna, posebno kod osoba osjetljivih na određene namirnice.
Stručnjaci ističu kako gastrointestinalne tegobe često ostaju neprepoznate, a upravo one mogu poremetiti strukturu sna i potaknuti negativan sadržaj snova.

Sedam savjeta nutricionistice za bolji san kod osoba s intolerancijama
Nutricionistica Monique Richard, iako nije sudjelovala u studiji, za Medical News Today je podijelila nekoliko korisnih savjeta kako biste poboljšali kvalitetu sna ako sumnjate da vam prehrana ne odgovara:
- večeru i zadnje obroke pokušajte završiti 2 – 3 sata prije spavanja
- izbjegavajte začinjenu hranu, kofein i alkohol u večernjim satima
- ograničite unos brze hrane i zasićenih masnoća, osobito navečer
- jedite uravnotežene obroke s kombinacijom proteina, ugljikohidrata i zdravih masnoća, ali nemojte se prejesti
- ako ste gladni prije spavanja, posegnite za laganim obrokom poput voća i maslaca od orašastih plodova, humusa i povrća ili orašastih plodova
- vodite dnevnik prehrane, snova i kvalitete sna – tako ćete lakše otkriti povezanosti
- pijte dovoljno vode ili biljne čajeve bez kofeina, poput kamilice, lavande ili matičnjaka.
Ako sumnjate da imate intoleranciju na laktozu, gluten ili neku drugu hranu, razmislite o savjetovanju s nutricionistom. Možda će vam preporučiti dodatke prehrani, enzime ili jednostavne prilagodbe koje vam mogu promijeniti noć – nabolje.
Nutricionistica Richard zaključuje:
Riječ “desserts” unazad je “stressed” – zato ne morate u potpunosti odustati od stvari koje vas vesele, ali pronađite ravnotežu.
Uz male promjene u prehrani moguće je ne samo poboljšati san, nego i izbjeći one noćne more koje vam kvare jutro. Zato sljedeći put kada se probudite s nelagodom – možda nije problem u snovima, nego u večeri prije sna.
Pročitajte i ove članke:
- Učestale noćne more: Mogu dovesti do poremećaja spavanja i anksioznosti! Psihologinja otkriva zašto se pojavljuju i kako se liječe
- Noćne i “dnevne” more mogu biti prvi znakovi ove bolesti
- Anksiozni snovi: Imate li noćne more ljeti? Vrućine bi mogle biti uzrok! Evo kako visoke temperature utječu na vaš san.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Ako osjetite ovu bol, odmah se testirajte na novu COVID varijantu!
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Nielsen, T. i sur. (2025). More dreams of the rarebit fiend: food sensitivity and dietary correlates of sleep and dreaming. Front. Psychol., 1544475.
- Pelc, C. (2025). Cheese may actually give you nightmares: Here is why. Medical News Today.