Šaka ovog orašastog ploda dnevno poboljšava vid!

svakodnevna konzumacija šake pistacija može znatno poboljšati zdravlje očiju

Nedavno istraživanje Škole nutricionističkih znanosti i politike Friedman na Sveučilištu Tufts pokazuje da svakodnevna konzumacija šake pistacija može znatno poboljšati zdravlje očiju.

Tijekom 12 tjedana sudionici koji su u prehranu dodali dvije unce (oko 56 g) neslanih, suho pečenih pistacija doživjeli su poboljšanja u gustoći makularnog pigmenta, što je pokazatelj povezan s očuvanjem zdravlja očiju.

Makula i degeneracija povezana s godinama

Makula, smještena u središtu mrežnice, ključna je za središnji vid i vid u boji, kao i za prepoznavanje finih detalja poput lica i teksta.

Degeneracija makule, čest poremećaj povezan sa starenjem, može dovesti do gubitka vida i pogađa otprilike 20 milijuna odraslih osoba u SAD-u, iako se može pojaviti i kod mlađih osoba. Glavni čimbenici rizika uključuju pušenje, obiteljsku povijest bolesti, pretilost i visoki krvni tlak.

Lutein i zaštita makule

Pistacije su bogate luteinom, biljnim pigmentom koji štiti makulu od oštećenja plavim svjetlom. Istraživanje je otkrilo da su razine luteina kod sudionika znatno porasle unutar šest tjedana, a na kraju studije bile su udvostručene.

Lutein ne samo da filtrira i apsorbira plavo svjetlo, čime smanjuje odsjaj i poboljšava jasnoću vida, već posjeduje i antioksidativna svojstva koja mogu zaštititi zdravlje mozga, kože i srca.
Pistacije su bogate luteinom, biljnim pigmentom koji štiti makulu od oštećenja plavim svjetlom
FOTO: Shutterstock

Lutein i drugi antioksidans, zeaksantin, prisutni su u namirnicama poput narančastih paprika i zelenog lisnatog povrća. Oni su topivi u mastima te se učinkovitije apsorbiraju kada se konzumiraju sa zdravim mastima.

Pistacije su idealan izvor ovih antioksidansa zbog sadržaja zdravih masti za srce. Stručnjaci preporučuju konzumaciju povrća poput špinata i brokule uz masti, poput orašastih plodova ili ulja, kako bi se maksimalno iskoristili nutrijenti.

Preporuke za zaštitu vida

Nalazi istraživanja objavljeni su u časopisu The Journal of Nutrition. Oftalmolog dr. Benjamin B. Bert, koji nije sudjelovao u istraživanju, za Medical News Today je objasnio da plavo svjetlo može prodrijeti do mrežnice i oštetiti je, čak i nakon što prođe kroz zaštitne strukture oka poput rožnice i leće.

Lutein pomaže u zaštiti makule filtriranjem plavog svjetla.

Za prevenciju makularne degeneracije važno je redovito obavljati očne preglede. Rano otkrivanje je ključno, a promjene u vidu, poput iskrivljenih oblika ili valovitih linija, zahtijevaju hitnu medicinsku pomoć.

Napredna makularna degeneracija javlja se u dva oblika – “vlažni” i “suhi”. Vlažna makularna degeneracija uključuje oštećenja mrežnice uzrokovana curenjem krvnih žila, a liječi se injekcijama za sprječavanje rasta krvnih žila. Suha makularna degeneracija uključuje naslage zvane druze koje uzrokuju atrofiju mrežnice, a istraživanja za nove tretmane još uvijek su u tijeku. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu