Koristite mobitel ili računalo prije spavanja? Znanstvenici su došli do novog otkrića u vezi plavog svjetla
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Prevladavajuće uvjerenje da plavo svjetlo koje emitiraju pametni telefoni, tableti i računala remeti prirodni cirkadijalni ritam dovelo je do pojave industrije usmjerene na “higijenu spavanja”.
Plavo svjetlo i san
Međutim, nedavna studija objavljena u časopisu Nature osporava ovo uvjerenje, sugerirajući da plavo svjetlo možda i nije tako opasno kao što se prije mislilo. Studija, koju su proveli Sveučilište u Baselu i Tehničko sveučilište u Münchenu, izložila je 16 subjekata različitim vrstama svjetla sat vremena prije spavanja, uključujući prigušeno plavo, žuto i stalno bijelo pozadinsko svjetlo.
Autori studije su utvrdili da nema uvjerljivih dokaza za učinak kalibriranih tihih supstitucijskih promjena u boji svjetla duž plavo-žute osi na ljudski cirkadijalni sat ili spavanje.
Da bismo razumjeli kako svjetlost utječe na obrasce spavanja, bitno je uzeti u obzir pretvaranje svjetlosti ljudskog oka u električne impulse kroz različite stanice, uključujući tzv. čunjiće, štapiće i intrinzično fotoosjetljive retinalne ganglijske stanice (ipRGC).
Plavo svjetlo, koje emitiraju uređaji poput pametnih telefona, oblik je svjetlosti kratke valne duljine koje se pomoću čunjića pretvara u plavu boju. Štapićaste ćelije, koje rade u uvjetima slabog osvjetljenja, ne razlikuju boje. IpRGC, odgovorni za održavanje cirkadijalnog ritma, primaju informacije o intenzitetu svjetla, a ne o boji, igrajući ulogu u reguliranju noćne supresije melatonina.
Pročitajte članak “Cirkadijalni ritam: Brojna istraživanja ukazuju na velike štetne razmjere kada je poremećen! Psihologinja otkriva o čemu je riječ“.
Potrebno je još istraživanja
Dok je studija iz 2019. sugerirala da bi izloženost svjetlu mogla negativno utjecati na san i zdravlje, rezultati nedavne studije pokazuju da su učinci svjetlosti na obrasce spavanja složeniji. Dr. Alexander Solomon, kirurški neurooftalmolog, naglašava važnost razmatranja ukupne izloženosti jakom svjetlu i preporučuje smanjenje vremena provedenog pred ekranom prije spavanja.
Međutim, napominje da kontrolirani svjetlosni uvjeti nedavne studije možda neće u potpunosti predstavljati scenarij stvarnog svijeta.
Naglašava značaj razumijevanja kako različiti aspekti zaslona tijekom noći utječu na neuralno funkcioniranje. Neuroznanstvenik Keiland Cooper sugerira da su potrebna dodatna istraživanja kako bi se odredili specifični aspekti zaslona koji negativno utječu na san, informirajući dizajnere uređaja o mogućim poboljšanjima.
Dok neki uređaji nude postavke za slabije osvjetljenje i naočale za blokiranje plavog svjetla za ublažavanje izloženosti svjetlu, Solomon savjetuje izlaganje oštrim kontrastima. Ističe važnost intenziteta svjetla nakon produljene tame u postavljanju cirkadijalnog ritma.
Općenito, smanjenje vremena provedenog ispred ekrana prije spavanja i dalje je razumna praksa, ali potrebna su daljnja istraživanja kako bismo u potpunosti shvatili utjecaj plave svjetlosti na naše sustave spavanja.
Pročitajte i ove članke:
- Koliko je sati sna dovoljno? Trećina odraslih ne spava dovoljno, a nedostatak sna mijenja mozak! Imamo podatke za svaku dob
- Poremećaji spavanja: Ima ih čak 1/3 odraslih! Psihologinja otkriva što sve remeti san, koji simptomi upućuju na poremećaj i što učiniti
- Kako lakše zaspati? Ovih će vam 10 savjeta pomoći da brzo utonete u san i spavate bolje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Maguire Cohen, F. (2024). Will Blue Light From Your Phone Disrupt Your Sleep? What We Know. Healthline.
- Blume, C. i sur. (2023). Effects of calibrated blue–yellow changes in light on the human circadian clock. Nat Hum Behav., s41562-023-01791-7.
- Tähkämö, L. i sur. (2018). Systematic review of light exposure impact on human circadian rhythm. Chronobiol Int., 36(2): 151–170.