Najbolji suplementi za mozak: Koji su i kako djeluju?

Najbolji suplementi za mozak

Održavanje mentalnog zdravlja ključno je za učenje, donošenje odluka, rješavanje problema, fokus i emocionalne veze s drugima. Kako starimo, stanja poput demencije i Alzheimerove bolesti postaju sve veća briga.

Podrška zdravlju mozga uključuje tjelovježbu, san, prehranu, a u nekim slučajevima i dodatke prehrani koji popunjavaju prehrambene praznine i poboljšavaju kognitivnu funkciju.

Iako se za mnoge dodatke prehrani tvrdi da poboljšavaju zdravlje mozga, znanstveni dokazi o njihovoj učinkovitosti još uvijek su ograničeni. U nastavku su neki od najčešće spominjanih dodataka prehrani koji slove kao najbolji suplementi za mozak.

Najbolji suplementi za mozak

Ovo su neki od dodataka prehrani za koje se smatra da poboljšavaju zdravlje mozga.

Ashwagandha

Ashwagandha, tradicionalna biljka, smatra se korisnom za smanjenje anksioznosti, stresa, poboljšanje sna i mentalne budnosti. Studija provedena na starijim odraslim osobama je pokazala da je uzimanje 600 mg dnevno tijekom 12 tjedana poboljšalo dobrobit i mentalnu jasnoću.

Međutim, potrebno je više istraživanja. Ashwagandha je općenito sigurna u dozama do 1.250 mg dnevno, ali može doći do interakcije s lijekovima.

B vitamini

B vitamini, osobito B6, B9 i B12, ključni su za funkcije mozga i tijela. Niske razine ovih vitamina povezane su s kognitivnim problemima i demencijom. Iako neka istraživanja sugeriraju povezanost između B vitamina i zdravlja mozga, rezultati su mješoviti, a potrebno je više istraživanja.

Kofein

Kofein poboljšava budnost i kognitivne sposobnosti. Obično se konzumira kroz kavu, čaj ili dodatke prehrani.

Iako poboljšava mentalne sposobnosti na kratki rok, čini se da ne donosi dugoročne koristi za zdravlje mozga.
Kofein poboljšava budnost i kognitivne sposobnosti
FOTO: Shutterstock

Kolinski spojevi

Kolini pomažu u proizvodnji acetilkolina, neurotransmitera koji je ključan za pamćenje i kogniciju. Jedno istraživanje sugerira da veći unos kolina može smanjiti rizik od kognitivnog pada. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se potvrdili ovi nalazi.

Kreatin

Kreatin, poznat po svojoj ulozi u funkciji mišića, također se čini korisnim za zdravlje mozga poboljšanjem pamćenja i kognicije. Istraživanje pokazuje da može pomoći u pamćenju i funkciji mozga nakon ozljede, iako je njegova učinkovitost u liječenju bolesti mozga poput Parkinsonove bolesti još uvijek nejasna.

Ginkgo biloba

Ginkgo biloba, korišten u tradicionalnoj medicini, može poboljšati pamćenje i funkciju mozga kod osoba sa starenjem povezanom kognitivnom degeneracijom, no potrebno je opsežnije istraživanje kako bi se potvrdila njegova učinkovitost.

Magnezij

Magnezij igra važnu ulogu u signalizaciji mozga. Neki dokazi sugeriraju da niske razine magnezija mogu biti povezane s kognitivnim problemima. Međutim, utjecaj magnezija na zdravlje mozga kod starijih osoba još uvijek je neizvjestan, a potrebno je daljnje istraživanje.

Omega-3 masne kiseline

Omega-3 masne kiseline, koje se nalaze u masnoj ribi i određenim dodacima prehrani, podržavaju zdravlje mozga tako što smanjuju upalu i podržavaju funkciju stanica. Mogu pomoći u prevenciji kognitivnog pada te poboljšanju raspoloženja i pamćenja.

Probiotici i prebiotici mogu podržati kognitivno zdravlje
FOTO: Shutterstock

Probiotici i prebiotici

Zdravlje crijeva povezano je s funkcijom mozga. Probiotici i prebiotici mogu podržati kognitivno zdravlje reguliranjem osi crijeva-mozak, ali potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdilo koji su tipovi najkorisniji za zdravlje mozga.

Teanin

Teanin, koji se nalazi u čaju, može poboljšati pažnju, osobito kada se kombinira s kofeinom. Njegov učinak na kognitivni pad još uvijek nije jasan, a potrebno je više studija kako bi se razumio njegov puni potencijal.

Vitamin D

Vitamin D ključan je za mnoge funkcije u tijelu, uključujući zdravlje mozga. Jedno istraživanje sugerira da adekvatne razine vitamina D mogu smanjiti rizik od kognitivnog pada, iako je potrebno više istraživanja.

Apoaequorin

Apoaequorin, protein koji se nalazi u meduzama, koristi se u dodacima prehrani za poboljšanje pamćenja, nije dokazano učinkovit u smanjenju kognitivnog pada, unatoč tvrdnjama. Općenito se smatra sigurnim u preporučenim dozama.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu