Za što je dobar bijeli čaj i kada ga piti?

Bijeli čaj - za što je dobar

Iako smo svi čuli za bijeli čaj, za što je dobar manje nam je poznato. Bijeli čaj, često nazivan “kraljem čajeva”, sve više osvaja srca ljubitelja zdravih napitaka. Ovaj fini čaj potječe iz Kine, gdje se brižljivim postupkom obrade proizvodi već tisućljećima.

U početku je bijeli čaj bio rezerviran samo za kineski dvor i visoku aristokraciju zbog svoje rijetkosti i delikatnosti, a danas svi možemo uživati u njegovim ljekovitim blagodatima.

Za razliku od drugih vrsta kineskih čajeva, poput crnog ili zelenog čaja, bijeli čaj prolazi kroz minimalnu obradu. Dobiva se pažljivom berbom mladih listova i pupoljaka prekrivenih finim bijelim dlačicama (otud i naziv “bijeli” čaj) biljke Camellia sinensis.

Nakon berbe listovi se brzo suše na suncu ili u hladu, kako bi se sačuvali njihovi prirodni enzimi, antioksidansi i nutrijenti koji ovaj čaj čine jedinstvenim.  

Napitak bijelog čaja obično ima blijedu, zlatnožutu boju, dok mu je miris suptilan i podsjeća na svježe pokošenu travu ili orašaste plodove.

Okus je blago slatkast, cvjetan i osvježavajući, bez gorčine koju karakteriziraju neke druge vrste čajeva. Topla šalica bijelog čaja ima umirujući, opuštajući, okrjepljujući i energizirajući učinak te je pravo osvježenje za tijelo i dušu.

Kad svakodnevno pijemo bijeli čaj, zdravlje se znatno poboljšava. Odličan je izvor antioksidansa, posebno polifenola i katehina, koji štite stanice od oštećenja te imaju snažna protuupalna i antikancerogena svojstva koja su potrvrdile i znanstvene studije.

Ženama je osobito omiljen bijeli čaj za mršavljenje jer je odličan prirodan saveznik vitke linije. Uključivanjem u svakodnevnu rutinu možemo iskoristiti njegove dobrobiti za cjelokupno zdravlje.

Bijeli čaj – za što je dobar?

Ovo su zdravstvene prednosti bijelog čaja:

  • jača imunitet – redovitim pijenjem bijelog čaja svom imunološkom sustavu dajemo potrebnu podršku za optimalno funkcioniranje i štitimo organizam od raznih infekcija i bolesti
  • poboljšava zdravlje srca – antioksidansi u bijelom čaju poboljšavaju zdravlje srca, smiruju upale i smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti; održava normalnu razinu kolesterola, snižava krvni tlak i sprječava stvaranje krvnih ugrušaka
  • promiče zdravlje kože – zahvaljujući svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, bijeli čaj pomaže kod kožnih tegoba, smanjuje crvenilo i upale, usporava starenje i poboljšava ten; svojim nutritivnim svojstvima promiče zdravlje i blistavost kože te je štiti od oštećenja uzrokovanih UV zrakama, onečišćenjem i stresom
  • podržava zdravlje kostiju – bijeli čaj sadrži nutrijente poput fluorida i katehina koji poboljšavaju gustoću i snagu kostiju; redovito pijenje bijelog čaja može pomoći u smanjenju rizika od osteoporoze i održavanju ukupnog zdravlja kostiju
  • pomaže u mršavljenju – studije su pokazale da katehini u bijelom čaju ubrzavaju metabolizam i potiču sagorijevanje masti; osim toga, bijeli čaj ima malo kalorija zbog čega je izvrsna alternativa slatkim pićima i zdrav izbor u borbi protiv viška kilograma
  • poboljšava mentalne funkcije – određene studije su pokazale da antioksidansi bijelog čaja poboljšavaju kognitivne funkcije i smanjuju rizik od neurodegenerativnih bolesti kao što su Alzheimerova i Parkinsonova bolest.

Kofein u bijelom čaju, iako u manjim količinama nego u kavi, može poboljšati budnost i koncentraciju. Za razliku od kave koja može uzrokovati nesanicu kod nekih ljudi, bijeli čaj je poznat po svojim umirujućim svojstvima i poboljšanju raspoloženja.

Bijeli čaj - priprema
FOTO: Shutterstock

Bijeli čaj – priprema

Bijeli čaj je poznat po svojem nježnom okusu, zbog čega ga treba pravilno pripremiti da bi se u potpunosti uživalo u njemu. Njegova priprema je jednostavna, iako zahtijeva točnu temperaturu vode.

  1. Zagrijte vodu do temperature 75 – 80 °C. Temperatura vode je ključna za očuvanje delikatnih aroma bijelog čaja. Izbjegavajte korištenje kipuće vode jer to može uništiti nježan okus bijelog čaja.
  2. Za jednu šalicu obično je dovoljna jedna čajna žličica sušenih listova bijelog čaja.
  3. Prelijte listiće čaja vrućom vodom i pokrijte šalicu. Većina listova visokokvalitetnih bijelih čajeva može se namakati više puta u pripremi nove doze čaja.
  4. Ostavite listove da se natapaju 2 – 3 minute jer dulje vrijeme infuzije čini njegov okus jačim i gorčim.
  5. Procijedite čaj kako biste uklonili listove i odmah poslužite.

Bijeli čajevi toliko su delikatni i suptilni da je najbolje uživati u njihovom punom okusu bez uobičajenih dodataka poput limuna, meda ili mlijeka.

Kada piti bijeli čaj?

Bijeli čaj je idealan izbor za sve one koji žele uživati u čaju i istovremeno brinuti o svojem zdravlju. Može se uživati u bilo koje doba dana i godine, a posebno se preporučuje kao osvježavajući hladni napitak tijekom vrućih ljetnih dana.

Svako doba ima svoje prednosti u ispijanju ovog jedinstvenog čaja:

  • jutarnja šalica će vam pružiti energiju te je odličan način da započnete dan
  • tijekom dana pijuckajte okrjepljujući topli čaj da smanjite umor i održite potrebnu koncentraciju
  • navečer se možete opustiti uz šalicu bijelog čaja koja će vas umiriti i pripremiti za san.

Bijeli čaj – gdje kupiti?

Bijeli čaj možete kupiti u specijaliziranim trgovinama čajeva i ljekovitog bilja. Ovdje ćete pronaći najširi izbor vrsta bijelog čaja, od klasičnih do rijetkih sorti. Čajevi su obično visoke kvalitete, često organski i direktno uvezeni.

Možete ga također pronaći u bio dućanima ili online trgovinama zdrave hrane. Mnogi online trgovci nude širok asortiman bijelih čajeva iz različitih zemalja.

Bio trgovine obično imaju dobar izbor bijelih čajeva koji su certificirani kao organski. Važno je odabrati pouzdanog prodavača kako biste bili sigurni da dobivate kvalitetan proizvod.

Bijeli čaj – cijena

Cijena bijelog čaja u Hrvatskoj može varirati ovisno o kvaliteti i izvoru čaja. Bijeli čaj najbolje kvalitete dolazi iz Kine, bez dodataka i aroma. Kvalitetni bijeli čaj obično ima nešto višu cijenu.

Za 30 g čaja cijene se kreću 3,05 – 7,39 eura. Za količinu od 50 g čaja morat ćete platiti 5,90 – 12 eura.

Kada piti bijeli čaj
FOTO: Shutterstock

Bijeli čaj – nuspojave

Bijeli čaj se općenito smatra sigurnim za konzumiranje. Međutim, kao i kod svake namirnice, postoje neke iznimke i rijetke potencijalne nuspojave.

Obično su povezane s pretjeranim konzumiranjem čaja ili alergijskom reakcijom.

Moguće nuspojave uključuju:

  • probavne smetnje – u rijetkim slučajevima, prekomjerno konzumiranje bijelog čaja može izazvati blage probavne smetnje poput žgaravice ili proljeva
  • alergijske reakcije – iako su rijetke, moguće su alergijske reakcije na bijeli čaj, posebno kod osoba alergičnih na pelud ili druge biljke
  • interakcije s lijekovima kao i kod svih biljnih pripravaka, bijeli čaj može interagirati s određenim lijekovima, posebno s antikoagulantima i lijekovima koji utječu na središnji živčani sustav; ako uzimate lijekove, najbolje je konzultirati se s liječnikom prije povećanja unosa bijelog čaja
  • nesanica – iako bijeli čaj općenito ima umirujući učinak, osobe izuzetno osjetljive na kofein mogu doživjeti blagu nesanicu, budući da bijeli čaj sadrži male količine kofeina.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu