Ampula ili serum za kožu? Evo koje su razlike

Ampula ili serum za kožu

Na današnjem tržištu odabir rutine za njegu kože može djelovati zastrašujuće, kao da vam je potrebna diploma samo za kupovinu.

Ogromna ponuda proizvoda može biti zbunjujuća, jer se pojmovi kao što su sredstvo za čišćenje, tonik, piling, serum, ampula, esencija i hidratantna krema često koriste kao sinonimi. Osobito serumi i ampule bivaju često pogrešno shvaćeni, čak i od strane entuzijasta za njegu kože. Poznavanje razlika može vam uštedjeti novac i pomoći u učinkovitijem rješavanju problema vaše kože.

Što su serumi?

Serumi su lagane, koncentrirane formulacije namijenjene nanošenju nakon čišćenja i pilinga, ali prije hidratacije. Cilj im je djelovati na specifične probleme s kožom kao što su suhoća ili bore tijekom duljeg razdoblja. Uobičajeni aktivni sastojci koji se nalaze u serumima uključuju vitamin C, niacinamid, retinol, vitamin E i glikolnu kiselinu.

Serumi su prikladni za svakodnevnu upotrebu i često se preporučuju za rješavanje tipičnih problema s kožom, poput borbe protiv starenja ili pružanja vlage bez težine gušćih krema.

Vrijeme nanošenja seruma ovisi o potrebama vaše kože. Primjerice, ako želite smanjiti bore, kombiniranje kreme za sunčanje s kremom za područje ispod očiju i početak s hidratantnim serumom može poboljšati upijanje vlage, što dovodi do glađe kože.

ampule za njegu kože
FOTO: Shutterstock

Razumijevanje ampula

U njezi kože “ampula” se odnosi na malu staklenu bočicu i koncentrirane aktivne sastojke u njoj.

Ampule obično sadrže veće koncentracije aktivnih sastojaka, zbog čega ciljaju na specifične probleme poput hidratacije ili smanjenja bora.

Osmišljene su za bržu apsorpciju i često su pakirane za jednokratnu upotrebu, što pomaže u sprječavanju oksidacije sastojaka poput vitamina C kada su izloženi zraku i svjetlu.

S obzirom na njihovu koncentriranu prirodu, ampule su najbolje za rješavanje trenutnih problema s kožom tijekom kraćih razdoblja.

Mogu biti posebno korisne tijekom putovanja za borbu protiv suhoće, smanjenje hiperpigmentacije ili minimiziranje sitnih bora koje dovode do značajnih događaja. Sezonske promjene također mogu opravdati upotrebu ampula, poput unošenja hijaluronske kiseline zimi za dodatnu hidrataciju.

Usporedba seruma i ampula

Kada birate proizvode za njegu kože, razmislite o svojim ciljevima i vremenskom rasporedu.

Ključne razlike

Primarna razlika između seruma i ampula leži u njihovoj koncentraciji sastojaka i predviđenom trajanju uporabe. Ampule su veće koncentracije i namijenjene su kratkotrajnoj primjeni, dok su serumi nježniji i pogodni za dugotrajnu primjenu.

Primjerice, ako se borite sa suhom kožom, možete svakodnevno koristiti serum hijaluronske kiseline za hidrataciju. Prije godišnjeg odmora u suhoj klimi možete koristiti ampulu za dodatno povećanje vlažnosti.

Sličnosti

I serumi i ampule imaju laganu konzistenciju i dizajnirani su za male, ciljane primjene. Oba proizvoda sadrže aktivne sastojke usmjerene na rješavanje problema s kožom, kao što su antioksidansi i ovlaživači.

Serumi su prikladni za svakodnevnu upotrebu
FOTO: Shutterstock

Kategorije i učestalost korištenja

Učestalost korištenja seruma ovisi o njihovoj vrsti. Uobičajene kategorije su:

  • hidratacija (hijaluronska kiselina, niacinamid) – dva puta dnevno za ravnotežu vlažnosti
  • antioksidans (vitamin C, zeleni čaj) – jednom dnevno ujutro za zaštitu od oštećenja okoliša
  • retinol – 2 – 3 puta tjedno navečer za obnovu kože
  • peptid – dva puta dnevno za obnovu kože.

Ampule spadaju u slične kategorije, ali ih treba primjenjivati ​​prema specifičnim problemima.

Uključivanje u vašu rutinu

Razumijevanje razlika između seruma i ampula odličan je početak, ali je ključno znati kako ih praktično primijeniti. Procijenite svoj tip kože i probleme kako biste odredili koje proizvode koristiti.

Vaš tip kože utječe na izbor proizvoda. Primjerice, hidratantni serum može biti dobar za suhu kožu, ali ne i za kožu sklonu aknama. Kako biste prepoznali svoj tip, očistite lice i promatrajte kakav je osjećaj nakon sat vremena.

Odaberite aktivne sastojke na temelju vaših specifičnih briga. Vitamin C je izvrstan za grubu kožu, dok glikolna kiselina ili niacinamid pomaže protiv suhoće. Retinol je pak učinkovit kod akni i hiperpigmentacije.

Uvijek pravilno nanosite slojeve proizvoda – prvo očistite, zatim nanesite piling i esencije, a onda serume. Lagane serume na bazi vode treba nanijeti prije težih seruma na bazi ulja.

Prilagodite svoju rutinu njege kože svojim potrebama. Primjerice, noću koristite dubinske hidratatore, a danju antioksidanse.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu