Jesu li suplementi protiv starenja učinkoviti?

Jesu li suplementi protiv starenja učinkoviti

Genetika igra ključnu ulogu u tome kako vaše tijelo stari, ali životni izbori poput uravnotežene prehrane, redovite tjelovježbe i izbjegavanja pušenja mogu pomoći usporiti proces starenja.

Također, možete razmisliti o dodacima protiv starenja kako biste podržali zdravo starenje.

Međutim, samo zato što je dodatak označen kao “protiv starenja” ne jamči da će vratiti mladolikost.

Evo koje su potencijalne prednosti i rizici dodataka prehrani protiv starenja, kako ih koristiti i što istraživanja govore o njihovoj učinkovitosti.

Što su suplementi protiv starenja
FOTO: Shutterstock

Što su suplementi protiv starenja?

Dodaci prehrani protiv starenja su prehrambeni proizvodi koji sadrže vitamine, minerale, proteine, biljke i druge aktivne sastojke za koje se vjeruje da usporavaju, zaustavljaju ili poništavaju starenje. Dok je pravilna prehrana presudna za zdravo starenje i prevenciju bolesti, dodaci se ponekad mogu koristiti za popunjavanje nedostataka u prehrani ako vaša prehrana ne zadovoljava.

Ovi dodaci mogu uključivati ​​vitamine, antioksidanse i druge spojeve za koje se smatra da utječu na stanične procese povezane sa starenjem. Međutim, znanstveni dokazi koji podupiru njihovu učinkovitost ograničeni su.

Vrste dodataka protiv starenja

Dodaci protiv starenja često se reklamiraju za rješavanje problema poput bora, gubitka pamćenja i prevencije bolesti. Unatoč njihovoj popularnosti, istraživanja koja podupiru ove tvrdnje su ograničena i potrebna su daljnja istraživanja. Neki uobičajeni dodaci uključuju sljedeće.

Vitamin C

Poznat po svojim antioksidativnim svojstvima, podržava zdravlje kože i štiti od UV zračenja. Iako može potaknuti proizvodnju kolagena, koja se smanjuje s godinama, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se potvrdile njegove prednosti protiv starenja.

Vitamin D

Vitalan je za zdravlje kostiju i imunološku funkciju, a niske razine vitamina D povezane su s lošim zdravljem i starenjem. Međutim, istraživanja pokazuju da suplementacija vitaminom D možda neće imati značajan učinak na ishode povezane sa starenjem.

Koenzim Q10 (CoQ10)

Ovaj antioksidans podržava proizvodnju stanične energije. Iako može smanjiti oksidativni stres, dokazi o njegovim učincima protiv starenja su ograničeni.

Kolagen

Suplementi kolagena mogu poboljšati elastičnost i hidrataciju kože, ali je potrebno još istraživanja.

Ekstrakt zelenog čaja

Bogat antioksidansima, vjeruje se da zeleni čaj nudi dobrobiti za kožu, srce i mozak, iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo pravilno doziranje.

Resveratrol

Pronađen u hrani poput grožđa i borovnica, resveratrol ima potencijalna svojstva protiv starenja, ali klinička ispitivanja dala su mješovite rezultate.

Kurkumin

Aktivni sastojak kurkume može pomoći u borbi protiv starenja na staničnoj razini, iako njegova stabilnost u dodacima dovodi do zabrinutosti o njegovoj učinkovitosti.

Kurkumin
FOTO: Shutterstock

Nikotinamid ribozid (NR)

Oblik vitamina B3, NR može potaknuti popravak stanica i proizvodnju energije, iako su istraživanja još uvijek u ranoj fazi.

Prednosti i nuspojave dodataka protiv starenja

Dodaci protiv starenja mogu pomoći u popunjavanju prehrambenih nedostataka, ali njihove posebne prednosti ovise o sastojcima koje sadrže. Neke potencijalne nuspojave uključuju negativne interakcije s lijekovima i zdravstvene rizike, kao što je oštećenje jetre uzrokovano prekomjernim unosom ekstrakta zelenog čaja.

Ključno je posavjetovati se s liječnikom prije početka bilo kakvog režima suplementacije kako biste izbjegli komplikacije.

Učinkovitost dodataka protiv starenja

Dok neka istraživanja obećavaju, nema dovoljno dokaza za tvrdnju da dodaci protiv starenja mogu doista usporiti starenje ili produžiti život. Većina studija je mala ili se temelji na životinjskim modelima, a potrebna su veća klinička ispitivanja kako bi se potvrdila njihova učinkovitost.

Alternative dodacima protiv starenja

Zdravo starenje zahtijeva dosljedne izbore stila života, a ne brzo rješenje. Usvajanje navika kao što su pravilna prehrana, redovita tjelovježba, upravljanje stresom i osjećaj svrhe – poput onih u dugovječnim zajednicama poznatim kao Plave zone – može značajno utjecati na kvalitetu i duljinu života.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu