Medicinski odobrava
Tina Piskač, dr. med.
Adenomioza – uzroci, simptomi, dijagnoza i prirodno liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 5 min čitanja
Adenomioza je stanje u kojem se endometrijsko tkivo tj. tkivo sluznice maternice nalazi u miometriju, mišićnom sloju maternice. Čest simptom su produljena, obilna menstruacijska krvarenja uz pojavu bolova. Najčešće se javlja u višerotkinja te u žena starih između 36 i 45 godina.
U nastavku članka pročitajte koji su simptomi adenomioze te kako se liječi.
Što je adenomioza?
Adenomioza je stanje u kojem se endometrijsko tkivo, odnosno tkivo sluznice koje oblaže maternicu, nalazi u mišićnom sloju maternice. Površina endometrija, kao i cijela maternica, je uvećana što vodi do menoragije-produljenog i obilnog menstrualnog krvarenja. Bol dolazi kao posljedica prethodno opisanog oticanja i krvarenja.
Uzrok adenomioze je nepoznat, ali se smatra da je ozljeda sluznice maternice (porođaj, pobačaj, kiretaža) glavni uzročni čimbenik. Rast endometrija ovisi o estrogenima, stoga u menopauzi dolazi do poboljšanja stanja.
Češće obolijevaju žene koje su:
- rodile jedno ili više djece,
- već imale invazivnu operaciju na maternici,
- srednje životne dobi.
Adenomioza i endometrioza su na prvi pogled slične bolesti, ali ipak postoji razlika. Dok se kod adenomioze tkivo endometrija ugrađuje u okolne mišiće maternice, kod endometrioze se endometralno tkivo nalazi izvan miometrija i endometrija. To se tkivo najčešće ugrađuje u:
- jajnike,
- jajovod,
- ligamente i vrat maternice,
- debelo i tanko crijevo,
- mokraćovod,
- vaginalni septum.
Endometrioza također uzrokuje bolne i obilne menstruacije te neplodnost. Pojavljuje se kod žena koje nisu rodile, u srednjoj životnoj dobi. Uz adenomiozu se u 15 do 20% slučajeva nalazi endometrioza.
Adenomioza – simptomi
U nekim slučajevima simptomi adenomioze nisu primjetljivi u smislu da se ne razlikuju od običnih menstruacijskih grčeva ili bolova, dok se u 30% slučajeva ne primjećuju nikakvi simptomi.
Simptomi adenomioze su:
- menoragija ili hipermenoreja: obilna i produljena menstrualna krvarenja,
- dismenoreja: bolna menstruacija,
- metroragija: nepravilno i često krvarenje različite jačine nepovezano s menstruacijom,
- grčevi u stomaku,
- osjetljivost u području abdomena zbog uvećanja maternice,
- dispareunija: bolni spolni odnosi.
Adenomioza se ne smatra po život opasnom bolešću, ali itekako može utjecati na kvalitetu života. Stanje se može otkriti na ginekološkom pregledu i liječiti.
Adenomioza – dijagnoza
Definitivna dijagnoza adenomioze se postavlja samo histološkom potvrdom, no na dijagnozu se može posumnjati već na ginekološkom pregledu. Prije odlaska na pregled ženama koje sumnjaju na adenomiozu se preporučuje da:
- redovno zapisuju svoje simptome,
- prate trajanje i obilnost svojih menstruacija,
- pripremite pitanja o svemu što želite doznati.
Ginekolog će najprije postaviti niz pitanja o simptomima koje doživljavate i lijekovima koje uzimate, a koji bi mogli utjecati na pojavu simptoma. Već pri prvom fizičkom pregledu može se primijetiti povećanje maternice. Nakon toga, provodi se:
- ultrazvuk – metoda koja može pokazati uvećanu maternicu, razlike između prednje i stražnje stijenke maternice s naglašenim zadebljanjem stražnjeg dijela, inkluzije unutar miometrija (ciste, lakune), poremećaje u krvnoj opskrbi,
- magnetska rezonancija – ako se pomoću ultrazvuka ne može dobiti jasna i čista slika maternice, koristi se tehnologija magnetske rezonance koja ima visoku specifičnost i osjetljivost.
Liječenje adenomioze
Danas postoje brojni načini liječenja koji se predlažu ženama ovisno o njihovoj reprodukcijskoj dobi i tegobama, ali istovremeno uvažavajući i njihove želje sukladno dobroj kliničkoj praksi i smjernicama relevantnih ginekoloških udruženja.
Načini liječenja su:
- Protuupalni lijekovi – lijekovi poput ibuprofena mogu smanjiti pojavu grčeva i obilnost menstruacija, a mogu se uzimati par dana prije i tijekom trajanja menstruacije, nikako dugotrajno.
- Hormonalni tretmani – tablete poput oralnih kontraceptiva, gestagena, GnRH agonista, danazola ( obično u jednokratnoj dozi s obzirom na nepovoljne nuspojave koje uključuju pojačanu dlakavost, dubok glas, akne).
- Hormonalna spirala – spirala je maternični uložak koji sadrži cilindar s hormonskim tretmanima koji se polako ispuštaju i kontroliraju simptome adenomioze gdje rezultati su obično izvrsni, a hormonsku spiralu se treba mijenjati tek svako par godina. Smatra se najjednostavnijim, a često i najučinkovitijim rješenjem.
- Ablacija i resekcija endometrija – uklanjanje tkiva endometrija je razumna opcija za liječenje adenomioze, ali u to je operacija o kojoj se treba dobro razmisliti ako pacijentica želi ostvariti trudnoću, jer mogu dovesti do smanjene plodnosti.
- Histerektomija – uklanjanje maternice je konačna, ali najučinkovitija metoda za liječenje adenomioze. Izbor je pacijentica koje više neće rađati.
Prirodno liječenje adenomioze
Prirodno liječenje adenomioze obuhvaća liječenje pomoću ljekovitog bilja. Važno je reći da se u prirodno liječenje nikad ne smijete upuštati sami jer to može samo pogoršati situaciju. Javite se ginekologu ili specijalistu fitoterapeutu.
Da biste umanjili grčeve i bolove tijekom menstruacije, možete:
- na trbuhu držati bocu tople vode ili termofor,
- uvesti neki lakši oblik rekreacije,
- pojačati unos kalcija i magnezija hranom.
Neke biljke koje imaju antiupalna svojstva i tako mogu pomoći kod adenomioze su:
- đumbir – gingeroli su antioksidansi koji smanjuju upalne procese u tijelu, a također djeluju analgetski pa mogu smanjiti bolne grčeve tijekom menstruacije, a dovoljno je dvaput dnevno popiti čaj od đumbira,
- kurkuma – smanjuje grčeve pa tako da može smanjiti i težinu bolova. Ekstrakt kurkume potrebno je piti dva puta dnevno tijekom dva tjedna prije očekivane menstruacije.
Adenomioza i neplodnost
Nažalost, do sada nema objavljenih relevantnih epidemioloških studija o pojavnosti adenomioze kod žena liječenih zbog neplodnosti. No, uočena je povezanost između dvije dijagnoze: adenomioze i endometrioze. U toku obrade pacijentica zbog neplodnosti, u većeg broja žena s endometriozom je nađena i adenomioza, odakle potječe zaključak kako su obe dijagnoze čimbenik neplodnosti.
Također, studije pokazuju potencijalnu povezanost stupnja adenomioze s oslabljenim transferom spermija, smanjenom primljivosti endometrija za oplođeno jajašce te promjenama u krvnoj opskrbi endometrija.
Adenomioza i trudnoća
Unatoč adenomiozi mnoge žene uspiju začeti dijete i ostati trudne. U tim slučajevima se žene boje za razvoj fetusa i održavanje trudnoće. Zanimljivo je da se u trudnoći simptomi adenomioze značajno smanjuju što se može objasniti mijenjanjem koncentracija hormona, posebno estrogena.
Smanjenje koncentracije estrogena je značajni faktor koji utječe na nestanak simptoma adenomioze tijekom trudnoće, poroda i perioda dojenja. Potrebne su redovne i kvalitetne kontrole kod ginekologa tijekom cijele trudnoće, a posebno nakon trudnoće i laktacijskog perioda kada se razine estrogena u tijelu vraćaju na razine prije trudnoće.
Adenomioza – iskustva
Osim već navedenih simptoma, pacijentice s adenomiozom osjećaju i njene druge neposredne posljedice. To su:
- anemija – obilnim i produženim menstruacijama gubi se puno više krvi nego inače, što može rezultirati nedostatkom željeza, a posljedično i kisika u krvi,
- slabost, vrtoglavica, brzo umaranje, nedostatak zraka, ubrzan rad srce, blijedilo kože i sluznica – nastaju kao izravne posljedice anemije,
- anksioznost ili depresija – adenomioza može negativno utjecati na svakodnevni život, što za posljedicu ostavlja anksioznost, depresiju, iritabilnost i stres.
Adenomioza nije stanje koje je opasno po život i u većini slučajeva se može kontrolirati tako da ne utječe na kvalitetu života.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja