Izostanak menstruacije (amenoreja) – uzroci i liječenje
- 10 komentara
- 6 min čitanja
Amenoreja je medicinski termin kojim se opisuje potpuni izostanak menstruacije odnosno ekstremni oblik oligomenoreje. Amenoreja je simptom, a ne bolest. Nije uvijek jednostavno otkriti što uzrokuje pojavu amenoreje. U žena koje imaju redovitu ili neredovitu menstruaciju, amenorejom se smatra izostanak menstruacije u trajanju od 6 mjeseci.
Amenorejom se smatra i nepojavljivanje prve menstruacije u djevojaka do 14. ili 16. godine, ovisno o razvijenosti sekundarnih spolnih obilježja. Uzrok amenoreje se otkriva postepeno, dakle, najprije detaljnim razgovorom s ginekologom. U razgovoru s vašim ginekologom/ginekologinjom trebali biste odgovoriti na slična pitanja:
- Jeste li pod svakodnevnim stresom ili ste doživjeli neku vrstu traume?
- Postoje li u vašoj obitelji sa ženske strane slični problemi ili bolesti koje bi mogle dovesti do amenoreje?
- Patite li od poremećaja u prehrani (anoreksija i bulimija)?
- Jeste li naglo smršavjeli ili izrasli? (posebno važno kod djevojaka u pubertetu ili odraslih aktivnih sportašica).
Nakon ovih pitanja većinom slijedi ginekološki pregled, ultrazvuk, pokušaj izazivanja krvarenja lijekovima ili određivanje hormonske terapije (ako je to potrebno). Svakako posjetite liječnika ako ste propustili dvije menstruacije u nizu ili nikada niste imali menstruaciju, a imate više od 16. godina.
Izostanak menstruacije može biti praćen glavoboljama, pojačanom dlakavošću te kožnim promjenama na licu (akne, prištići u donjem dijelu lica). Ovisno o uzroku izostanka menstruacije mogu se javiti i drugi neuobičajeni simptomi zbog kojih je potrebno posjetiti liječnika.
Istraživanje objavljeno 1999. godine u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition istražuje povezanost između vegetarijanstva i amenoreje. Studijom je utvrđeno da se amenoreja češće javlja u vegetarijanki, no za konačan zaključak potrebno je provesti još kliničkih studija.
Istraživanje objavljeno 2014. godine u Journal of Research in Medical Sciences potvrđuje da se amenoreja češće javlja u žena koje imaju manjak minerala i vitamina. Izostanku menstruacije prethodi i neadekvatna prehrana kojom tijelo ne uspijeva dobiti dovoljno hranjivih tvari.
Uzroci izostanka menstruacije
Izostanak menstruacije može se javiti kao posljedica raznih uzroka. Neki od njih su uobičajeni i normalni, poput trudnoće, dok drugi mogu biti nuspojava lijekova ili znak određenog medicinskog stanja, odnosno bolesti.
Prirodni izostanak menstruacije
Tijekom svog života, žena može doživjeti prirodni izostanak menstruacije zbog:
- trudnoće,
- dojenja,
- menopauze.
Kontracepcijske pilule
Menstruacija može izostati ili kasniti kod nekih žena koje su koristile kontracepcijske pilule. Naime, nakon prestanka uzimanja oralne kontracepcije, može biti potrebno od tri do šest mjeseci da bi se redovna ovulacija i menstruacija vratile u normalu. Kašnjenje menstruacije mogu uzrokovati i druge vrste kontracepcije (intrauterina sredstva).
Lijekovi
Određeni lijekovi mogu izazvati prestanak ili kašnjenje menstruacije, uključujući i neke vrste:
- antipsihotika,
- kemoterapijskih lijekova,
- antidepresiva,
- lijekova za regulaciju krvnog tlaka.
Životne navike
Određene životne navike mogu izazvati izostanak menstruacije, primjerice:
- Stres – psihički stres može privremeno promijeniti funkcioniranje vašeg hipotalamusa, tj. područja mozga koje kontrolira hormone koji reguliraju menstrualni ciklus. Kao rezultat toga, može doći do izostanka ovulacije i menstruacije. Redovni menstrualni ciklus obično se vraća u normalu nakon smanjenja stresa.
- Niska tjelesna težina – pretjerano niska tjelesna težina prekida mnoge hormonalne funkcije u vašem tijelu i potencijalno zaustavlja ovulaciju. Žene koje imaju poremećaj prehrane, poput anoreksije ili bulimije, često nemaju menstruaciju zbog tih abnormalnih hormonalnih promjena.
- Pretjerano vježbanje – kod žena koje sudjeluju u sportovima koji zahtijevaju visoke napore, kao što su balet, trčanje ili gimnastika, moguća je pojava amenoreje. Nekoliko kombiniranih faktora doprinosi tome, uključujući niske tjelesne masnoće, stres i visoku potrošnju energije.
Hormonska neravnoteža
Mnogi zdravstveni problemi mogu izazvati hormonsku neravnotežu, uključujući:
- Sindrom policističnih jajnika – uzrokuje relativno visoke i trajne razine hormona, dok one variraju kod normalnog menstrualnog ciklusa.
- Problemi sa štitnjačom – preaktivna (hipertireoza) ili neaktivna (hipotireoza) štitnjača može uzrokovati menstrualne nepravilnosti, uključujući i amenoreju.
- Tumor hipofize – benigni tumor hipofize može ometati hormonalnu regulaciju menstruacije.
- Prijevremena menopauza – menopauza se obično javlja u dobi između 45 i 55 godina. Kod nekih žena, opskrba jajnika jajašcima se može smanjiti i prije 40 godine, a menstruacija prestati.
Strukturalni problemi
Problemi sa spolnim organima također mogu uzrokovati amenoreju, primjerice:
- Ožiljci maternice – Asherman sindrom, stanje u kojem se tkivo ožiljka nakuplja u sluznici maternice, može se ponekad javiti nakon diletacije i kiretaže, carskog reza ili tretmana mioma uterusa.
- Oštećenja reproduktivnih organa – ponekad se javljaju problemi tijekom fetalnog razvoja, koji dovode do toga da se djevojčice rađaju s oštećenjima organa reproduktivnog sustava, kao što su maternica, vrat maternice ili vagina. Budući da se u tom slučaju reproduktivni sustav ne može normalno razvijati, moguć je potpuni izostanak menstrualnog ciklusa.
- Strukturalne abnormalnosti rodnice – opstrukcija vagine može spriječiti vidljivo menstrualno krvarenje, primjerice, ako membrana u rodnici blokira otjecanje krvi iz maternice i vrata maternice.
Testovi i dijagnoza
Tijekom postavljanja dijagnoze, vaš liječnik će provjeriti zdravlje reproduktivnih organa (vaše grudi i genitalije), kako bi utvrdio jesu li u pitanju normalne promjene tijekom puberteta.
Pronalaženje temeljnog uzroka može potrajati i zahtijevati više od jedne vrste testiranja:
- Laboratorijski testovi – možda će biti potreban niz krvnih testova, uključujući test na trudnoću, ispitivanje funkcije štitnjače, jajnika, a u slučaju pretjerane dlakavosti i promjena u glasu itd.
- Ultrazvuk – uz pomoć ultrazvuka liječnik će pregledati je li sve u redu s anatomijom vašeg reproduktivnog sustava te postoje li druge smetnje (tkiva) koje ometaju dolazak menstruacije.
- Kompjuterska tomografija (CT) – kombinira slike snimljene iz različitih kuteva, kako bi se stvorio presjek unutarnjih struktura. CT može pokazati izgledaju li vaša maternica, jajnici i bubrezi normalno.
- Magnetska rezonancija (MR) – koristi radio valove s jakim magnetskim poljem za proizvodnju iznimno detaljne slike mekih tkiva u tijelu. Vaš liječnik može zahtijevati magnetsku rezonancu ako druge slikovne pretrage nisu imale dovoljno detaljne rezultate, a postoji naznaka da je u pitanju ozbiljnije stanje.
- Histeroskopija – ako druga ispitivanja ne ukazuju na uzrok izostanak menstruacije, liječnik vam može preporučiti histeroskopiju, test u kojem se tanka, osvijetljena kamera unosi kroz vaginu i grlić maternice i provjerava njena unutrašnjost.
Liječenje amenoreje
Liječenje amenoreje ovisi o konkretnom uzroku. U nekim slučajevima, kontracepcijske tablete mogu uspostaviti normalan menstrualni ciklus.
Izostanak menstruacije uzrokovan poremećajem štitnjače ili hipofize može se liječiti lijekovima. Ako je prisutan tumor ili strukturna blokada, bit će potreban kirurški zahvat.
Prirodno liječenje hormonske neravnoteže
Današnji ubrzani životni ritam ni najmanje ne olakšava uspostavljanje hormonske ravnoteže. Živimo u obilju prerađene hrane, kemijski prezasićenih proizvoda i lijekova.
Međutim, prijeko je potrebno izboriti se za hormonalnu ravnotežu, jer oslabljeni ili pretjerani rad hormona itekako može narušiti kvalitetu života.
Mjerama prevencije i promjenom životnih navika odradit ćete najveći posao, ali je bitno poštivati pravila i nakon što se zdravstveno stanje poboljša. Možete pokušati učiniti sljedeće
- Pobrinite se da se među namirnicama u vašoj prehrani nađu: avokado, orašasti plodovi i sjemenske, mahunarke, djevičansko kokosovo ulje te ekstra djevičansko maslinovo ulje i kvalitetni proteini. Navedene namirnice povoljno utječu na vaš endokrini sustav.
- U obliku čaja crvena malina je vrlo korisna za ukupno žensko zdravlje, posebice reproduktivni sustav, pozitivno utječe i na velika krvarenja za vrijeme mjesečnice, a može pomoći i kod trudničkih mučnina i povećane proizvodnje mlijeka tijekom dojenja.
- Sarsaparilla je biljka koja izvrsno djeluje i na žene i na muškarce jer sadrži prirodni progesteron, testosteron i kortizon. Pomaže u stimulaciji estrogena, koristi se i za liječenje psorijaze te drugih kožnih oboljenja, bolesti bubrega i reumatoidnog artritisa.
- Ulje noćurka je bogato esencijalnim masnim kiselinama, posebno se učinkovitim pokazalo kod ublažavanja simptoma PMS-a, regulaciji boli u donjem dijelu leđa te kod naglih promjena raspoloženja.
- Riblje ulje sadrži Omega-3 masne kiseline koje su neophodne za plodnost i pomažu u izdržavanju trudnoće. Omega-3 mogu pomoći u smanjenju upala uzrokovanih endometriozom te u ublažavanju neugodnih simptoma menopauze.
- Maca je bogata proteinima, složenim ugljikohidratima i željezom, poboljšava libido, te je dobra za povećanje plodnosti. Ublažava simptome PMS-a, menopauze i hormonalnih poremećaja. Pomaže u borbi protiv sindroma kroničnog umora.
- Ubacite u svoju prehranu namirnice bogate jodom kao što su: alge, kelp, grah, sok brusnice, himalajska sol, jagode.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- amenoreja
- izostanak menstruacije
- jod
- maca
- menstruacija
- menstrualni ciklus
- neredovita menstruacija
- uje noćurka
Izvori:
- Amenoreja – MSD Priručnik simptomi bolesti
- Michael Weber. (2017). Secondary Amenorrhea. Healthline
- Hatav Ghasemi Tehrani, Fatemeh Mostajeran, Somayeh Shahsavari. (2014). The effect of calcium and vitamin D supplementation on menstrual cycle, body mass index and hyperandrogenism state of women with poly cystic ovarian syndrome. Journal of Research in Medical Sciences
- Susan I. Barr. (1999). Vegetarianism and menstrual cycle disturbances: is there an association? The American Journal of Clinical Nutrition