Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Macina trava: U narodnoj medicini se koristi za hormonalnu ravnotežu i povećanje plodnosti, ali ona je puno više od toga! Evo kako pripremiti čaj
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Macina trava, tetrljan ili marulja (lat. Marrubium vulgare) je zeljasta samonikla ljekovita biljka. Čaj od macine trave se u narodnoj medicini pije za olakšanje tegoba kod bolesti dišnog sustava i za postizanje hormonalne ravnoteže.
Međutim, sve tradicionalne upotrebe macine trave nisu znanstveno potvrđene. U nastavku članka pročitajte što se točno zna o ljekovitosti macine trave te naučite kako se priprema čaj od macine trave.
Macina trava – uzgoj
Macina trava je zeljasta biljka s uspravnom dlakavom stabljikom. Raste samoniklo na skoro cijeloj sjevernoj polutci, a u Hrvatskoj raste na sunčanim primorskim područjima.
Listovi su joj mali i nazubljeni, a cvjetovi maleni i bijeli. Marulja cvjeta od lipnja do srpnja, a od nje se pravi i vrlo kvalitetan med bijele boje, ističu stručnjaci s poljoprivrednog portala Plantea.
U ljekovite svrhe se koristi nadzemni dio biljke koji se suši, a mladi listovi biljke se mogu jesti i u salati.
Macina trava – dobrobiti
Evo koja su znanstveno potvrđena ljekovita svojstva marulje:
- pomaže kod problema s dišnim sustavom (bronhitis, kašalj, upala pluća, astma)
- olakšava probavne smetnje
- olakšava simptome prehlade i gripe
- štiti stanice od oštećenja slobodnim radikalima
- trenutno snižava koncentraciju glukoze u krvi
- jača imunitet i potiče rad metabolizma.
Ta svojstva macina trava posjeduje zbog ljekovitih spojeva koje sadrži. Španjolski znanstvenici sa Sveučilišta u Barceloni su 2017. proučavali ljekovito djelovanje marulje te izolirali biološki aktivne fitokemikalije u njezinom sastavu. To su:
- diterpeni – marubiin
- flavonoidi – luteolin, apigenin, ladanein, kvercetin, izokvercitrin, krizoeriol i viteksin
- fenilpropanoidni esteri – akteozid, forzitozid B, arenariozid, balotetrozid, alisonoid, marubozid, acetil i marubozid
- tanini – proantocijanidini, katehin i epikatehin
- steroli.
Macina trava – čaj
S obzirom na ljekovita svojstva koja posjeduje marulja, čaj od macine trave preporučuje se konzumirati kod hormonalne neravnoteže, kao pomoć kod začeća ili menstrualnih tegoba. Može se kombinirati s vrkutom za pojačano djelovanje i brže uravnoteženje hormona.
S obzirom na to da marulja i bilo koja druga ljekovita biljka ne mogu trenutno djelovati na ženski organizam, ovaj čaj je potrebno konzumirati minimalno mjesec dana kako bi se mogle zamijetiti pozitivne promjene.
U narodnoj medicini je preporučljivo piti čaj od macine trave tri mjeseca kako bi se poboljšala plodnost i mogućnost za začećem.
Ljekovita upotreba marulje za začeće i hormonalni disbalans je u nekim slučajevima potvrđena iskustveno, tradicionalnom narodnom medicinom, te je potrebno provesti još istraživanja njezinih svojstava.
Čaj od macine trave – priprema
Čaj od marulje možete pripremati od suhog ili svježeg biljnog materijala, ali većinom se preferira sušena macina trava.
Ako se odlučite za čaj od svježe marulje, bit će vam potrebno nekoliko dobro opranih listova jer je svježa marulja jača od sušene.
Priprema
- Jednu jušnu žlicu sušene marulje prelijte s dva decilitra kipuće vode i poklopite.
- Ostavite čaj da odstoji 5 – 10 minuta, a zatim procijedite.
Možete piti 2 – 3 šalice čaja od marulje dnevno.
Nekim osobama je okus marulje neugodan i jak, ali konzumacija hladnog čaja s malo meda ima podnošljiviji okus.
Ako macinu travu želite kombinirati s vrkutom, jednostavno napravite čaj od jednakih dijelova suhog materijala vrkute i marulje. Vrkuta će u tom slučaju također pomoći ublažiti opor okus marulje.
Macina trava – gdje kupiti?
Ako ne želite ili nemate vremena sami pripremati čaj od marulje, sušenu marulju možete kupiti u specijaliziranim trgovinama zdrave prehrane ili u biljnim ljekarnama.
Za otprilike 100 g sušene marulje trebat ćete izdvojiti oko tri eura.
Marulja – nuspojave
Ako pijete čaj od marulje bez uzimanja kratke pauze između dugotrajne konzumacije, to može izazvati hipertenziju, odnosno povišen krvni tlak.
Također, marulja može biti štetna ako je konzumirate s lijekovima koji imaju isto ili suprotno djelovanje, stoga bi bilo dobro da se posavjetujete s liječnikom ako već pijete određene lijekove.
Nadalje, marulja može djelovati abortivno ili uterotonično zbog toga je strogo zabranjena tijekom trudnoće. Pripravci od marulje mogu izazvati dermatitis.
Pročitajte i ove članke:
- Ženski čajevi: Pomažu kod depresije, PMS-a, valunga i drugih “ženskih boljki”! Evo od kojih biljaka se pripremaju
- Najbolje ayurvedske biljke za liječenje neplodnosti: Ovo su 4 biljna pomoćnika za sve češći problem kod parova
- Tri biljne tinkture za žensko zdravlje: Ove će ljekovite biljke smiriti um, djelovati kao reproduktivni tonik i pomoći protiv urinarnih infekcija.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- White Horehound: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2019). WebMD.
- Obična marulja. (2017). Priroda i biljke. Plantea.
- Villanueva, J. R. i sur. (2017). A Reassessment of the Marrubium Vulgare L. Herb’s Potential Role in Diabetes Mellitus Type 2: First Results Guide the Investigation toward New Horizons. Medicines (Basel)., 4(3): 57.