Žuti nokti – uzroci i kako ih izbijeliti?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Ruke su, uz lice, najekspresivniji dio našeg tijela i njima često nesvjesno komuniciramo. Osim što su lijepi i uredni nokti važan dio naše prezentacije, njihovo stanje može nam reći i ponešto o našem zdravlju.
Zdravi nokti su glatki, ravni i čvrsti, ružičaste boje i bijelog ruba. Ako ste primijetili da su Vaši nokti potamnili ili promijenili boju od svjetložute, crvenkaste pa do tamnosmeđe, pokušajte tomu naći uzrok umjesto da ih skrivate tamnim lakovima za nokte.
Uzroci žutih noktiju
Promjena forme i boje noktiju ponekad je uzrokovana vanjskim faktorima i načinom života, ali ponekad može biti simptom zdravstvenih problema. Najčešći uzroci žute boje noktiju su sljedeći:
- Pušenje – dugogodišnji pušači primijetit će žutilo na noktima, posebno na onim prstima kojima drže cigaretu. Uzrok tomu je nikotin koji ostavlja žute mrlje, ne samo na noktima, nego i na koži oko noktiju.
- Lakovi za nokte – izlaganje noktiju formaldehidu i pigmentima iz laka može promijeniti boju noktiju u žute, crvenkaste, smeđe pa i zelenoplave nijanse.
- Gljivična infekcija – žutosmeđi nokti koji se ljušte, zadebljani su i nose neugodan miris gotovo su siguran znak gljivične infekcije. S obzirom na to da se bez lijekova infekcija neće povući, ako sumnjate na ovo stanje, započnite liječenje što prije jer se ponekad teško riješiti gljivica kada se prekomjerno namnože.
- Psorijaza – u nekim slučajevima psorijaza može promijeniti boju noktiju u žutu ili svijetlosmeđu.
- Bolesti jetre ili bubrega – žutica te neke bubrežne bolesti mogu povećati bilirubin u plazmi zbog čega nokti mogu požutjeti.
- Bolesti pluća – nedostatak kisika može se očitovati na noktima u vidu žutila.
- Problemi s radom štitnjače – suhi i lomljivi nokti žute boje mogu signalizirati nepravilan rad štitne žlijezde što je potrebno odmah ispitati kod liječnika.
- Nedostatak željeza i cinka – promjena boje noktiju u žuto može se dogoditi zbog vrlo usporenog rasta noktiju; s obzirom na to da su za rast noktiju odgovorni minerali kao što su željezo i cink, njihov nedostatak može uzrokovati žute nokte.
- Određeni lijekovi – lijekovi protiv akni, poneki antibiotici te kemoterapija mogu zatamniti nokte u žutosmeđu nijansu.
- Dijabetes – žuti nokti koji su pri korijenu plavičasti mogu uputiti na tzv. šećernu bolest.
- Poremećaji imunološkog sustava – žute nokte može uzrokovati i slab imunitet, ali i ozbiljne stečene imunodeficijentne bolesti poput HIV-a i hepatitisa.
- Limfedem – nakupljanje limfne tekućine u plućima dovodi do tzv. “sindroma žutih noktiju”; osim što ovo stanje uzrokuje promjenu boje, nokti mogu postati zadebljani i zakrivljeni, a pokožica sasvim nestati. Ovaj rijedak poremećaj zahvaća sve nokte i to najčešće trajno.
Kako se riješiti žutila na noktima
Ako postoji sumnja da je uzrok žutila neki medicinski problem, izvijestite o tome svog liječnika.
Žute nokte uzrokovane duhanskim dimom teško je ukloniti bez prestajanja s tom lošom navikom.
Nokte možete izbijeliti sami u udobnosti svog doma:
- pomiješajte dvije žlice limunovog soka sa šalicom tople vode i 2 čajne žličice blagog tekućeg sapuna; namačite nokte u toj tekućini 5 minuta, a zatim isperite mlakom vodom i osušite ručnikom.
- limunov sok u kombinaciji sa soli ima sličan učinak, pa možete tom smjesom trljati nokte ako nisu trenutno ispucali, listavi ili slabi.
- pomoću paste sode bikarbone – pomiješajte 1 čajnu žličicu 3 %-tnog hidrogen peroksida s 3 čajne žličice sode bikarbone dok se ne stvori glatka pasta, a zatim štapićem za uši nanesite smjesu na površinu noktiju te nakon 3 minute isperite toplom vodom i ponavljate jednom mjesečno.
- otopine za zubne proteze mogu izbijeliti nokte; držite nokte u tekućini nekoliko minuta i zatim dobro isperite.
Žutilo na noktima možete prikriti i posebnim olovkama za izbjeljivanje noktiju.
Savjeti za prevenciju žutih noktiju:
- izbjegavajte tamnije nijanse laka za nokte,
- povremeno napravite višednevnu pauzu od lakiranja noktiju,
- koristite prozirnu podlogu prije nanošenja laka u boji,
- nakon skidanja laka odstranjivačem, dobro isperite ruke pod običnom vodom kako bi uklonili ostatak acetona,
- pri kućanskim poslovima nosite gumene rukavice,
- povećajte količine željeza i cinka u svojoj prehrani,
- ako pušite, cigaretu odlažite na pepeljaru umjesto da ju stalno držite među prstima.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja