Ovaj rak je sve češći kod Generacije X i milenijalaca!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Iako je rak slijepog crijeva (apendiksa) rijetka bolest, nova istraživanja pokazuju dramatičan porast slučajeva kod mlađih generacija u SAD-u, osobito među osobama Generacije X i milenijalcima.
Analiza gotovo 5.000 slučajeva, objavljena u stručnom časopisu Annals of Internal Medicine, otkrila je kako je učestalost adenokarcinoma apendiksa više nego tri puta veća kod Generacije X u usporedbi s osobama rođenima između 1941. – 1949. godine. Kod milenijalaca je ta učestalost čak četiri puta veća.
Zabrinjavajuće je da učestalost raka slijepog crijeva utrostručuje kod Generacije X i učetverostručuje među starijim milenijalcima, ističe voditeljica istraživanja dr. Andreana Holowatyj, profesorica hematologije, onkologije i biologije raka sa Sveučilišta Vanderbilt u Nashvilleu.
No, za Everyday Health dodaje kako se ne bi trebala širiti panika jer je ova vrsta karcinoma još uvijek vrlo rijetka.
Dio šireg trenda porasta gastrointestinalnih karcinoma
Slijepo crijevo je mali, cjevasti organ smješten između tankog i debelog crijeva, a pretpostavlja se da ima ulogu u očuvanju zdravlja crijevne flore. Iako godišnje zahvaća svega 1 – 2 osobe na milijun, podaci pokazuju da broj dijagnoza raste.
U razdoblju 2000. – 2016. broj slučajeva malignih tumora apendiksa u SAD-u se više nego udvostručio, a najveći porast zabilježen je među mladima.
Ovo nije izolirani slučaj. Isti uzorak vidi se i kod drugih gastrointestinalnih karcinoma – kolorektalnog, želuca, gušterače i jednjaka, naglašava dr. Holowatyj, čiji se laboratorij bavi upravo proučavanjem ranih karcinoma koji se javljaju prije 50. godine.
Zašto obolijeva sve više mladih?
Rizik za razvoj raka obično raste s godinama, a najviši je kod osoba starijih od 60. Ipak, sve više mladih odraslih suočava se s dijagnozom raka probavnog sustava, a stručnjaci još nisu sigurni zašto.
Prema riječima onkologa dr. Ardamana Shergilla s UChicago Medicine, moguće je da se ovi karcinomi razvijaju zbog sličnih čimbenika rizika – poput pretilosti, nezdrave prehrane, konzumacije alkohola i pušenja.

Dodaje i kako genetika može igrati ulogu, a znanstvenici nastavljaju istraživanja kako bi bolje razumjeli kombinaciju čimbenika koji doprinose razvoju bolesti.
Simptomi raka slijepog crijeva – često nejasni i lako se previde
Rak slijepog crijeva teško je dijagnosticirati u ranoj fazi jer simptomi nisu specifični i često se preklapaju s drugim bolestima probavnog ili reproduktivnog sustava.
Simptomi mogu uključivati stalnu bol u trbuhu, umor ili neobjašnjiv gubitak kilograma, ističe dr. Zachary Brown, kirurški onkolog iz New Yorka. Zbog toga što se tumor ne može vidjeti kolonoskopijom, rak se često otkriva kasno, najčešće slučajno – tijekom operacije upale slijepog crijeva.
Mogući simptomi raka apendiksa uključuju:
- akutnu upalu slijepog crijeva
- nadutost
- tupu bol u donjem desnom dijelu trbuha
- nelagodu u zdjelici
- nove hernije
- opstrukciju crijeva
- promjene u radu crijeva
- pojavu cista ili masa na jajnicima.
Liječenje i prognoza
Kirurški zahvat je osnovni oblik liječenja raka slijepog crijeva, a često se koristi i kemoterapija. Takve operacije mogu trajati satima, kaže dr. Shergill.
Prognoza ovisi o vrsti raka, stadiju bolesti i širini metastaza.
Dr. Brown zaključuje:
Još uvijek učimo o ovoj bolesti. Trebat će nam više znanja o biološkim i molekularnim osobinama tumora, kao i jasnije identificirani čimbenici rizika kako bismo mogli razviti učinkovitije terapije i ranije dijagnostičke metode.
Pročitajte i ove članke:
- Rak crijeva kod mladih: Zašto broj slučajeva raste?
- Mladi s ovim rakom mogu biti pogođeni agresivnijim oblikom
- Zabrinjavajući podaci: Od teškog oblika raka krvi u Hrvatskoj obolijeva sve više mladih.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

10 namirnica koje imaju više probiotika od jogurta
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Holowatyj, A. N. i sur. (2025). Birth Cohort Effects in Appendiceal Adenocarcinoma Incidence Across the United States. Annals of Internal Medicine, 02479.
- Rauf, D. (2025). Appendix Cancer Sharply Rises Among Gen Xers, Millennials. Everyday Health.