13 savjeta za vježbanje na otvorenom zimi
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Vježbanje na otvorenom je dobro za vaše tijelo i um, bez obzira na doba godine. Zimski treninzi mogu pomoći u borbi protiv depresije, povećanju energije i sprječavanju neželjenog debljanja, osobito ako se ove godine osjećate pomalo stagnirajuće.
Izlazak van zimi može dodatno poboljšati vaše raspoloženje. Izlazak na svjež zrak, čak i pri hladnoći, omogućuje nam ponovno povezivanje s prirodom, odvaja nas od digitalnog i betonskog svijeta te poboljšava fokus i kreativnost, kao što za Everyday Health kaže Eric Ridings, osobni trener.
Istraživanja podržavaju ove mentalne zdravstvene koristi. Studija iz 2021. godine je pokazala da su japanski stanovnici koji su provodili više vremena vani tijekom pandemije imali bolji mentalni status, mjeran samoprocjenama depresije, životnim zadovoljstvom, subjektivnom srećom, samopouzdanjem i usamljenošću.
I dalje se ne osjećate spremni suočiti s hladnijim vremenom? Evo savjeta za fitness zimi koji će vam pomoći da ostanete sigurni, topli, u formi i mentalno zdravi.
Obucite se “suho”, ne samo “toplo”
Najbrži način da izgubite tjelesnu temperaturu je da se smočite. Budući da je voda dobar provodnik topline, brzo će povući toplinu s vašeg tijela i ohladiti vas.
Ako ste hladni i mokri, mogli biste biti skloniji skratiti svoju zimsku tjelovježbu, a također ćete povećati rizik od hipotermije (ako temperatura vašeg tijela padne ispod 35 °C) ili čak od smrzavanja u uvjetima hladnog vremena, objašnjava Ridings.
Zato je važno izbjeći odjeću od pamuka, koja upija znoj i kišu i zadržava vlagu. Preporučuje se odabrati sintetičke tkanine poput poliestera, najlona i polipropilena koji se brzo suše.
Obucite se slojevito
Za vježbanje zimi nije dovoljno samo nositi odjeću koja odvodi vlagu. Trebaju vam i slojevi koji zadržavaju toplinu uz tijelo i štite vas od elemenata poput kiše, snijega i vjetra, za Everyday Health ističe Brian Calkins, osobni trener.
Evo kako se slojevito obući za zimske treninge – prvo obucite tanki osnovni sloj od sintetičke tkanine koji će povući vlagu s kože. Ako je zaista hladno, obucite srednji sloj, poput džempera s izolacijskom tkaninom, za dodatnu toplinu. Na kraju dodajte vanjski sloj (ili zaštitu) za zaštitu od vjetra, snijega i kiše.
Odaberite svijetle boje
Svijetla odjeća je bolja za vanjski trening zimi. Ne samo da je hladnije, nego dani postaju kraći i tamniji. Loša vidljivost zbog kiše, snijega ili oblačnog/tamnog neba čini vas teže uočljivima. To se odnosi i na dijeljenje puta s vozačima ili dijeljenje staze s ljubiteljima zimskih sportova.
Zaštitite svoje ekstremitete
Prsti na rukama, uši, nos i noge najviše su pogođeni hladnim temperaturama jer se krv preusmjerava u središnji dio tijela, što ostavlja manje krvi (a time i manje topline) za ruke i noge, kaže Calkins.
Da biste spriječili smrzavanje, nosite kapu ili traku za glavu i rukavice. Debele čarape također pomažu. Svi ovi dodaci trebaju biti od vune ili sintetičkih materijala, a ne pamuka, kako bi se spriječilo nakupljanje vlage na koži.
Zaštitite svoju kožu
Zrak zimi nije samo hladan, već i suh. Kako biste spriječili isušivanje kože, pijte dovoljno vode i često nanosite hidratantnu kremu.
Preporučuje se nanošenje vazelina na osjetljive dijelove kao što su nosnice, vrh nosa i uši za dodatnu zaštitu. Također, za zaštitu od vjetra razmislite o nošenju maske ili šala za lice.
Provjerite prianjanje
Zimski tereni mogu postati sklizavi ako ima snijega, kiše ili leda. Ako su ti uvjeti prisutni, držite se posutih ili posoljеnih površina.
Počnite sa zagrijavanjem
Zimi je potrebno duže zagrijavanje. Dinamičko zagrijavanje povećava protok krvi i temperaturu u mišićima, čime se smanjuje rizik od ozljeda.
Dišite ispravno
Tijekom hladnog vremena disanje može biti teže zbog suhog zraka. Udišite kroz nos kako biste zagrijali zrak, no ako to nije moguće, obavijte usta i nos šalom ili trakom od sintetičkog materijala.
Uklonite slojeve kako se zagrijavate
Najveća pogreška kod odijevanja za vježbanje zimi je nošenje previše slojeva ili da uopće ne skidate slojeve postepeno kako se zagrijavate.
Pijte dovoljno vode
Iako ljudi zimi možda ne osjećaju žeđ kao kad vježbaju na toplijim temperaturama, dehidracija može imati negativne posljedice.
Krenite u vjetar – na početku
Kako bi se smanjio utjecaj vjetra, krenite u vjetar na početku ako izvodite aktivnost poput trčanja, biciklizma ili skijanja.
Ohladite se i promijenite odjeću čim završite
Nakon treninga na hladnom zraku, važno je da se postepeno ohladite, a nakon toga promijenite odjeću kako biste se ugrijali.
Izbjegavajte određene uvjete
Unatoč svim prednostima svježeg zraka, postoje uvjeti u kojima se riskira veća ozljeda, poput leda koji povećava mogućnost klizanja.
Pročitajte i ove članke:
- Vježbanje na hladnom zraku: Je li sigurno? Može biti korisno, ali trebate obratiti pažnju na nekoliko stvari
- Trčanje po hladnom vremenu: Okrepljujuće je, ali važne su mjere opreza! Evo kako efikasno trčati tijekom zime
- Planinarenje zimi: Poseban doživljaj za koji se treba dobro pripremiti! Evo kako sigurno planinariti po snijegu.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Osam neuroloških simptoma koje uzrokuje plijesan
- Tomislav Stanić
- 2 min čitanja
- Fetters, K. A. (2024). 13 Winter Workout Tips for Exercising Outdoors No Matter the Weather. Everyday Health.
- Soga, M. (2020). A room with a green view: the importance of nearby nature for mental health during the COVID-19 pandemic. Ecological Applications, 31(2): e2248.