Je li vodica za ispiranje usta loša za vas?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Možda koristite vodicu za ispiranje usta da osvježite dah i očistite usta bez puno razmišljanja o njezinim sastojcima. No, je li korisno svakodnevno koristiti vodicu za ispiranje usta? Uz brojne dostupne opcije, može biti teško odrediti koja vodica za ispiranje usta je prava za vas.
Evo koje su komponente, prednosti, potencijalni rizici i značaj održavanja dobrog oralnog zdravlja.
Što je vodica za ispiranje usta?
Vodica za ispiranje usta, također poznata kao sredstvo za ispiranje usne šupljine, sredstvo je protiv plaka koje se obično koristi uz redovito pranje zuba i čišćenje zubnim koncem. Drži se u ustima prije nego se ispljune.
Vodica za ispiranje usta pomaže u smanjenju bakterija u ustima koje uzrokuju loš zadah i bolesti desni. Postoje različite formulacije, kao što su one koje sadrže fluor za sprječavanje karijesa i one s tvarima za ubijanje bakterija za smanjenje plaka i sprječavanje problema s desnima.
Vrste vodica za ispiranje usta
Američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) klasificira vodice za ispiranje usta kao kozmetičke, terapeutske ili oboje, na temelju njihovih sastojaka:
- antibakterijska vodica za ispiranje usta – ovi terapeutski antiseptici dizajnirani su za smanjenje rasta bakterija; zubari ih mogu propisati za stanja poput bolesti desni ili afti; uobičajeno korištene antiseptičke tekućine za ispiranje usta uključuju klorheksidin (samo na recept za kratkotrajnu upotrebu) i opcije bez recepta s eteričnim uljima
- vodica za ispiranje usta s fluorom – baš kao što pasta za zube s fluorom pomaže u borbi protiv karijesa, vodica za ispiranje usta s fluorom, koja sadrži natrijev fluorid, pomaže u zaštiti zuba od kiselina plaka i podržava zdravo oralno okruženje; cijene ovih vodica za usta kreću se 5 – 25 eura
- kozmetička vodica za ispiranje usta – koristi se uglavnom za maskiranje lošeg zadaha i pružanje osjećaja svježine; obično su s okusom mente i koštaju oko 5 – 15 eura.
Sastojci vodice za ispiranje usta
Vodice za ispiranje usta sadrže aktivne i pasivne sastojke.
Aktivni sastojci su:
- natrijev bikarbonat – neutralizira bakterijske kiseline
- klorheksidin – sastojak na recept koji djeluje na štetne bakterije
- fluorid – pomaže u sprječavanju karijesa i podržava zdravlje desni
- eterična ulja – imaju antibakterijska svojstva i dodaju okus.
Pasivni sastojci:
- alkohol – djeluje kao nositelj antiseptika, ali može uzrokovati suhoću
- arome – pojačavaju okus
- ovlaživači – održavaju usta vlažnima.
Prednosti korištenja vodice za ispiranje usta
Uključivanje vodice za ispiranje usta u vašu rutinu oralne higijene može ponuditi nekoliko prednosti osim svježeg daha. Može pomoći u sprječavanju karijesa, održavanju vlažnosti usne šupljine, kontroli plaka i nadopunjuje četkanje i čišćenje zubnim koncem.
Prije nego započnete s novim režimom ispiranja usta, posavjetujte se sa svojim stomatologom kako biste bili sigurni da zadovoljava vaše potrebe, osobito ako imate suha usta ili druga specifična stanja.
Potencijalni rizici svakodnevne uporabe
Svakodnevno korištenje vodice za usta može predstavljati rizik ovisno o formulaciji:
- vodice za ispiranje usta na bazi alkohola – mogu uzrokovati suhoću usta, iritaciju i, potencijalno, povećan rizik od raka usne šupljine zbog proizvodnje acetaldehida; neke studije pokazuju proturječne rezultate o ovom riziku, stoga je umjerenost ključna
- učinci na mikrobiom usne šupljine – redovita uporaba vodice za ispiranje usta koja sadrži klorheksidin može poremetiti ravnotežu korisnih bakterija u ustima, što dovodi do povećane proizvodnje kiseline i mogućih problema sa zubima; ova neravnoteža također može utjecati na zdravlje kardiovaskularnog sustava
- kemijska osjetljivost i alergijske reakcije – dugotrajna uporaba može uzrokovati bojenje na jeziku i zubima, povećano nakupljanje plaka i iritaciju usne šupljine. Može doći do preosjetljivosti na sastojke poput alkohola ili klorheksidina.
Znanstveno istraživanje vodice za ispiranje usta
Studije naglašavaju da, iako vodice za ispiranje usta mogu učinkovito riješiti loš zadah, plak i gingivitis, one bi trebale nadopunjavati, a ne zamijeniti, četkanje i čišćenje zubnim koncem. Istraživanja sugeriraju da česta ili produljena uporaba može dovesti do povećanih rizika, uključujući oralni rak i dijabetes, osobito kod proizvoda na bazi alkohola.
Alternative svakodnevnom korištenju vodice za ispiranje usta
Razmislite o korištenju domaćih tekućina za ispiranje usne šupljine, poput otopine slane vode, ili se usredotočite na prehranu bogatu vlaknima i dobru praksu oralne higijene. Pranje zuba dva puta dnevno pastom za zube s fluorom i svakodnevno čišćenje koncem su ključni.
Odabir prave vodice za ispiranje usta
Prilikom odabira vodice za ispiranje usta uzmite u obzir svoje specifične potrebe:
- za kontrolu plaka – potražite cetilpiridinijev klorid ili eterična ulja
- za zdravije desni – odaberite antibakterijska sredstva poput klorheksidina
- za svjež dah – odlučite se za ispiranje usta s cinkovim kloridom
- za suha usta – potražite glicerin ili aloe veru.
Pročitajte i ove članke:
- Ova navika povećava rizik od bolesti desni i raka
- Oil pulling: Metoda “iz naroda” koja za 20 minuta izvlači toksine iz organizma, njeguje zube i smanjuje nadutost
- Kako skinuti kamenac sa zuba prirodnim putem? Pomoću namirnica koje sigurno imate kod kuće! Znamo 5 načina kako to učiniti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Mahendroo, M. (2024). Is Mouthwash Bad for You? Health.
- McGrath, C. i sur. (2023). Effectiveness of Mouthwashes in Managing Oral Diseases and Conditions: Do They Have a Role? Int. Dent. J., 73(2): 69–73.
- Carr, E. i Aslam-Pervez, B. (2022). Does the use of alcohol mouthwash increase the risk of developing oral cancer? Evid. Based Dent., 23(1): 28–29.