Zašto trebate znati od čega je napravljen vaš zubni konac?
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
O PFAS ili perfluoroalkilnim tvarima naširoko se raspravlja zbog njihove prisutnosti u različitim okruženjima. Poznati kao “vječne kemikalije” zbog svoje spore razgradnje, PFAS se koriste u brojnim industrijskim i potrošačkim proizvodima.
Nedavno je proučavan zubni konac, a studije pokazuju da su žene koje su koristile određene marke imale više razine PFAS-a u krvi od drugih.
Stručnjaci procjenjuju predstavljaju li razine PFAS-a u zubnom koncu zdravstvene rizike i koje sigurnije alternative postoje. Prema Jennifer Blanton iz Stomatološke škole UTHealth Houston sastojci konca za zube uključuju teflon, najlon na bazi nafte, najlon na bazi povrća i svilu.
Sastojci konca
Teflon, napravljen od PFAS kemikalija, povezan je s nekoliko zdravstvenih problema, uključujući bolesti bubrega i jetre, rak, neplodnost, autoimune bolesti, neurotoksičnost i Alzheimerovu bolest.
Polimeri na bazi nafte poput najlona i poliestera također su zabrinjavajući zbog potencijalnih kancerogenih učinaka i učinaka na hormonske poremećaje.
PFAS su sveprisutni, nalaze se u vodi, tlu i brojnim potrošačkim proizvodima, što otežava točno određivanje glavnih izvora izloženosti.
Iako su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo doprinosi li korištenje zubnog konca značajno razini PFAS-a u tijelu, stručnjaci predlažu odabir konca bez PFAS-a ako ste zabrinuti. Preporučuju se alternative poput svilenog konca s premazom od prirodnog voska.
Korištenje zubnog konca i dalje je važno!
Unatoč zabrinutosti zbog PFAS-a, stručnjaci naglašavaju važnost nastavka korištenja konca za oralno zdravlje. Čišćenje zubnim koncem uklanja čestice hrane i naslage koje samo četkanje ne može, smanjujući rizik od karijesa i bolesti desni. Loša oralna higijena povezana je s ozbiljnim stanjima poput bolesti srca.
Oni koji traže sigurniji zubni konac trebaju provjeriti sastojke na pakiranju ili kontaktirati proizvođača. Odlučite se za konac bez teflona i materijala na bazi nafte i razmotrite opcije s voskom ili bez njega na temelju osobnih preferencija i sigurnosnih razloga.
Druge alternative za oralnu higijenu uključuju oralne irigatore, interdentalne četkice, čačkalice s koncem i airfloss uređaje.
Personalizirane preporuke pružatelja stomatološke skrbi mogu pomoći u odabiru najboljih proizvoda za oralnu higijenu prilagođenih individualnim potrebama i preferencijama.
Pročitajte i ove članke:
- Ova navika povećava rizik od bolesti desni i raka
- Zdravlje vaših usta može utjecati na rizik od ove vrste raka
- Dentalna fobija ili strah od zubara: Psihologinja otkriva koliko je realan i kako pomoći.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Blackmer, N. (2024). How Much Should You Care About What Your Dental Floss Is Made Of? Verywell Health.
- Boronow, K. E. i sur. (2019). Serum concentrations of PFASs and exposure-related behaviors in African American and non-Hispanic white women. J. Expo. Sci. Environ. Epidemiol., 29: 206–217.