8 ideja za proteinski međuobrok s kojima ćete preživjeti dan
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Odabir pravih međuobroka ključan je, osobito kada osjećate glad prije sljedećeg obroka. Mary Wirtz, nutricionistička savjetnica, za portal Everyday Health predlaže da se odlučite za međuobroke s proteinima, jer oni učinkovito suzbijaju glad.
Visokoproteinske dijete, poput paleo dijete, popularne su zbog svoje sposobnosti poticanja sitosti i pomoći u mršavljenju očuvanjem čiste mišićne mase.
Iako visokoproteinska dijeta nudi prednosti, poput smanjenja rizika od kroničnih stanja povezanih s pretilošću, dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti, postoji zabrinutost oko njezinog utjecaja na kardiovaskularno zdravlje i životni vijek. Izvor proteina je bitan, a preporučuju se proteini biljnog podrijetla zbog manjeg udjela zasićenih masti.
Istraživanja pokazuju da povećanje unosa biljnih proteina može smanjiti rizik od prerane smrti. Međutim, određivanje idealnog unosa proteina ostaje diskutabilno, s čimbenicima poput dobi, spola i razine aktivnosti koji utječu na individualne potrebe.
Proteinski međuobrok – osam namirnica
Kako biste zadržali sitost tijekom dana, preporučljivo je konzumirati međuobroke bogate proteinima. Evo osam opcija.
Tvrdo kuhana jaja
Jaja su hranjiva namirnica koja sadrži visokokvalitetne proteine, bitne vitamine i minerale. Unatoč prethodnoj zabrinutosti oko sadržaja kolesterola u njima, dokazano je da jaja imaju minimalan utjecaj na razinu kolesterola u krvi.
Orašasti plodovi
Orašasti plodovi su bogati proteinima, zdravim mastima, vlaknima, vitaminima i mineralima. Pružaju stalnu energiju i potiču osjećaj sitosti zahvaljujući kombinaciji proteina i vlakana. Različite vrste orašastih plodova nude različite količine proteina.
Grčki jogurt
Grčki jogurt se procijedi kako bi se uklonio višak sirutke, što rezultira gušćom konzistencijom i većim sadržajem proteina u usporedbi s običnim jogurtom.
To je svestran međuobrok u kojem se može uživati samom ili s dodatkom voća, orašastih plodova ili meda. Jedna porcija obično sadrži više od 20 g proteina, što ga čini izvrsnom opcijom za one koji traže povećanje proteina.
Svježi sir
Svježi sir s niskim udjelom masnoće je izvor proteina koji sadrži oko 14 g proteina po porciji od pola šalice. Također je niskokaloričan i može se kombinirati s voćem, povrćem ili krekerima od cjelovitog zrna za uravnotežen međuobrok koji utažuje glad i podržava zdravlje mišića.
Pročitajte članak “Zdravi recepti sa svježim sirom: Brzo, puno proteina i bez previše kalorija! Ova su jela kao stvorena za dane kada nemate vremena“.
Umak od crnog graha
Grah je bogat izvor biljnih proteina i vlakana, što ga čini idealnim za zadovoljavanje žudnje za hranom, a istovremeno osigurava esencijalne nutrijente. Crni grah, kada se zgnječi ili pomiješa u umak, nudi gotovo osam grama proteina po porciji od pola šalice. Spajanje umaka od crnog graha sa štapićima od povrća stvara hranjiv i zasitan međuobrok.
Celer i maslac od orašastih plodova
Štapići celera u kombinaciji s maslacem od orašastih plodova nude kombinaciju proteina, vlakana i zdravih masti. Maslac od orašastih plodova, poput maslaca od kikirikija, badema ili suncokretovih sjemenki, sadrži oko sedam grama proteina na dvije jušne žlice, zajedno s nezasićenim mastima koje podržavaju zdravlje srca. Ova je grickalica i zadovoljavajuća i praktična za konzumaciju u pokretu.
Edamame
Edamame ili mlada soja bogat je izvor biljnih proteina i vlakana. Pola šalice kuhanog edamamea sadrži oko devet grama proteina i nudi hrskav proteinski međuobrok kad se posipa morskom soli. Konzumiranje edamamea u mahuni potiče pažljivo jedenje, dajući mozgu vremena da registrira sitost i potencijalno smanjuje ukupni unos kalorija.
Puding od chia sjemenki
Chia sjemenke su bogate proteinima, vlaknima, omega-3 masnim kiselinama te raznim vitaminima i mineralima. Kada se namoče u tekućinu, formiraju konzistenciju poput gela koja se može koristiti za pripremu zalogaja poput pudinga. Tipična porcija pudinga od chia sjemenki sadrži oko 10 g vlakana, a okus se može prilagoditi dodatkom voća.
Pročitajte i ove članke:
- Nisu svi proteini isti: Evo 9 najboljih i 9 najgorih izvora proteina
- Jeftini proteinski obroci: Većina populacije ne unosi dovoljno bjelančevina! Imamo recepte uz koje ćete uštedjeti vrijeme i novac
- Proteinski shake za doručak: U žurbi ste ili nemate izbora? Uključite blender! Imamo 6 jednostavnih recepata za lagani i zdravi obrok.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Libov, C. (2024). 8 Healthy High-Protein Snacks to Help You Power Through the Day. Everyday Health.
- Naghshi, S. i sur. (2020). Dietary intake of total, animal, and plant proteins and risk of all cause, cardiovascular, and cancer mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. BMJ, 370: m2412.