Izjeda vas žgaravica? Riješite je se
- 2 komentara
- 8 min čitanja
Žgaravica je osjećaj boli i žarenja koji se javlja u srednjem dijelu prsa ili u gornjem srednjem abdomenu. Neugodan osjećaj se dodatno pogoršava u ležećem položaju.
Povremena i blaga žgaravica nije zabrinjavajuća. Ona se liječi promjenama štetnih životnih navika i pomoću efikasnih preparata. Ako imate učestalu žgaravicu tada trebate posjetiti liječnika jer učestala žgaravica (češća od dvaput tjedno) može biti simptom teže bolesti.
Simptomi žgaravice
Žgaravica se očituje kao žarenje i bol u prsima koji se pojavljuju nakon jela, a ponekad i po noći. Za žgaravicu je simptomatično da se bol pojačava kod saginjanja i ležanja.
Katkad žgaravicu prate i sljedeći simptomi:
- Žgaravica se javlja češće od dvaput tjedno.
- Simptomi ne nestaju nakon uzimanja preparata.
- Poteškoće s gutanjem.
Kad su prisutna sva tri simptoma, tada je žgaravica najvjerojatnije posljedica gastroezofagealne refluksne bolesti (GERB), vrlo učestale smetnje probavnog sustava. Potrebno je dogovoriti pregled kod liječnika.
Zanima vas više? Pročitajte: Može i bez žgaravice!
Uzroci žgaravice
Žgaravica nastaje zbog ulaska želučane kiseline u jednjak. U normalnim okolnostima, ušće jednjaka (donji sfinkter jednjaka) se prilikom gutanja opusti kako bi hrana prošla u želudac i zatim se stisne kako ništa ne bi iz želuca dospjelo nazad u jednak.
Ako se donji sfinkter jednjaka previše opusti ili oslabi, želučane kiseline mogu dospjeti u jednjak i uzrokovati žgaravicu.
Žgaravica nema osobito impresivan popis mogućih uzroka. Kao glavni uzrok daleko prednjači gastroezofagealna refluksna bolest. U vrlo malom broju slučajeva, ispod 0.6%, žgaravica upućuje na koronarnu odnosno ishemičku bolest srca.
Žgaravica u grlu
Kod osjeta žgaravice visoko u grlu te javljanja okusa kiseline u stražnjem dijelu usta, velike su šanse da se radi o gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti, najčešćem uzroku žgaravice.
Drugi simptomi uključuju neugodan zadah, bol u prsima, povraćanje, probleme s disanjem te propadanje zuba. Kod ove bolesti, refluks kiseline je doveo do inflamacije jednjaka. Žgaravica i podrigivanje nerijetko idu ruku pod ruku kod GERB-a.
Za više informacija pročitajte: Gastroezofagealna refluksna bolest (GERB) – uzroci, simptomi i liječenje!
Funkcionalna žgaravica
Pod funkcionalnim poremećajima probavnog sustava podrazumijevamo cijeli jedan niz poremećaja različitih dijelova probavnog sustava do kojih dolazi bez jasnih patoloških promjena.
Pretpostavlja se da nastaju kao posljedica poremećaja u interakciji probavnog sustava s mozgom.
U tu skupinu spada i funkcionalna žgaravica, vrsta žgaravice kojoj uzrok nije poznat. Povezuje se s drugim funkcionalnim poremećajima probavnog trakta kao što je sindrom iritabilnog crijeva (IBS).
Funkcionalna žgaravica je primarni razlog zašto nema poboljšanja nakon tretmana inhibitorima protonske pumpe (IPP), skupinom lijekova koji smanjuju lučenje želučane kiseline.
Inhibitori protonske pumpe su unatoč tome još uvijek primaran oblik tretmana s pozitivnom reakcijom na tretman kod otprilike 50% ljudi. Funkcionalna žgaravica se dijagnosticira po načelu eliminacije. Znamo da se radi upravo o toj tegobi ako zadovoljimo sljedeće kriterije:
- Nelagoda ili bol nalik na žarenje u prsima iza prsne kosti.
- Kroz pretrage je eliminiran srčani udar i GERB kao jedan od mogućih uzroka.
- Nisu prisutni poremećaji motilnosti jednjaka.
Žgaravica i problemi sa srcem
Simptomi žgaravice katkad mogu biti zabunom zamijenjeni s bolovima uzrokovanima akutnim infarktom miokarda ili anginom. Opis boli nalik na lošu probavu i žareća bol povećavaju rizik od akutnog koronarnog sindroma, ali ne na razinu koja bi bila statistički značajna.
U skupini ljudi koja dolazi u bolnicu sa simptomima koji odgovaraju gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti, njih 0.6% može biti uzrokovano ishemičkom bolesti srca.
Kod intenzivne boli u prsima koja dolazi zajedno s otežanim disanjem te jakom boli u vilici ili ruci trebate odmah krenuti liječniku jer ti simptomi zajedno mogu značiti početak srčanog udara.
Žgaravica prehrana – uzroci žgaravice
Kod nastanka i intenziteta žgaravice, najveći značaj ima prehrana. Iz tog razloga, sastavili smo popis namirnica koje treba izbjegavati:
- Alkohol
- Crni papar
- Čokolada
- Kava
- Masna hrana
- Pržena hrana
- Kečap
- Senf
- Juice od naranče
- Pepermint
- Gazirana pića
- Umak od rajčice
- Ocat
- Agrumi
- Luk i češnjak
Žgaravica – lijek
Za liječenje žgaravice koriste se tri vrste lijekova. Premda su neki od njih dostupni bez recepta, zbog mogućih nuspojava je ipak potrebno posavjetovati se s liječnikom prije nego ih počnete trošiti.
Ti su lijekovi:
- Antacidi – (Gastal je kombinacija 2 antacida)- neutraliziraju želučanu kiselinu, djeluju odmah.
- H2 blokatori – ne djeluju tako brzo kao antacidi, ali pružaju dugotrajniji učinak.
- Inhibitori protonske pumpe – blokiraju proizvodnju želučane kiseline i omogućavaju oštećenom tkivu da se oporavi.
Žgaravica – prirodni lijekovi
Ako vas muči žgaravica, a ne volite male staklene bočice i bijele tabletice, kao prva pomoć kod žgaravice jako su dobar saveznik razni orašasti plodovi. Badem je najučinkovitiji u ublažavanju simptoma. Od plodova badema još je bolja opcija bademovo mlijeko, koje možete umutiti u smoothie s bananama, jagodama i špinatom.
Usmenom predajom se rasprostranilo i uvjerenje da mlijeko pomaže u borbi protiv žgaravice. Iako zbog blagog, neutralnog okusa mlijeko može nakratko olakšati simptome, njegov visok sadržaj kalcija i proteina zapravo pospješuje lučenje kiseline u želucu, što samo pogoršava problem.
Malo je poznato da i manjak kiseline može biti popraćen žgaravicom. U tom slučaju te u slučaju želučanih tegoba uzrokovanih poremećajem želučane peristaltike, mineralna voda ili “donat” može biti jako učinkovit lijek.
Limun – prirodni lijek protiv žgaravice
Citruse inače nije pametno konzumirati kod žgaravice, ali limun dokazano pomaže, i to protivno svim očekivanjima. Ako pomiješate žlicu limuna i pola čaše vode i to popijete, žgaravica će nestati.
Žgaravica soda bikarbona
Učinkovita u borbi protiv žgaravice je i soda bikarbona. Dovoljna je jedna žličica. Soda bikarbona je lužnata te neutralizira želučanu kiselinu. Međutim, u današnje vrijeme su sodu bikarbonu istisnuli antacidi koji u suštini djeluju na isti način.
Moderni antacidi su lakši za uzimanje i podnošljiviji od sode bikarbone, a često imaju dodatne sastojke koji ne samo da neutraliziraju kiselinu, već i štite stanice na stijenkama probavnog trakta.
Više o sodi bikarboni: Soda bikarbona za želudac i dobru probavu!
Žgaravica – čajevi
Među čajevima koji su se najviše proslavili svojim blagotvornim djelovanjem na želučane tegobe ističu se čaj od bijelog sljeza, čaj od đumbira te čaj od kamilice. Ako je riječ o žgaravici uzrokovanoj stresom, tada je kamilica broj jedan.
Na sličan način kao i sljez, i sladić i kurkuma doprinose stvaranju zaštitnog sloja uz sluznicu jednjaka, štiteći na taj način tkivo od kiseline.
Iskušajte jedan od naših recepata:
- Čaj od komorača: Stavite vodu da prokuha te joj dodajte 2 žlice sjemenki komorača. Dodajte meda kad se čaj malo ohladi i pijte po potrebi.
- Čaj od đumbira: Očistite i nasjeckajte korijen đumbira otprilike veličine palca. Prokuhajte ga u vodi, a potom ostavite da stoji četvrt sata. Pijte čaj još dok je topao jer je tada njegovo protuupalno djelovanje najizraženije.
Žgaravica u trudnoći – lijek
Žgaravica je jedna od brojnih tegoba i poteškoća s kojima se susreću žene u trudnoći. Čak i kod žena koje nisu prije iskusile žgaravicu, ona može iznenada postati učestala.
Najizraženija je u drugom tromjesečju, a nastaje zbog hormona progesterona, koji opušta glatke mišiće u tijelu. To je neophodno kako bi se smanjila aktivnost maternice i omogućio uspješan završetak trudnoće.
S dodatnim opterećenjem na unutarnje organe, tijelo katkad ne može izdržati i javlja se žgaravica. Pored badema i čaja od đumbira, preporučuje se voće papaja, puno tekućine, žvakanje žvakaćih guma, manji obroci i smanjenje stresa i naprezanja.
Od lijekova bi trebalo izbjegavati spazmolitike kako bi se spriječilo dodatno opuštanje glatkih mišića.
Pročitajte više: Žgaravica u trudnoći!
Žgaravica prehrana: hrana protiv žgaravice
Glavno je pitanje kad je posrijedi žgaravica kako se riješiti bolova i nelagode, i to po mogućnosti zauvijek. Pomnim izborom namirnica možemo u velikoj mjeri utjecati na reakcije našeg probavnog sustava.
Kao što postoji hrana koja potiče lučenje kiseline i nadražuje sluznicu jednjaka, isto tako postoji i hrana koja je neophodna ako želimo ublažiti simptome žgaravice.
Na primjer:
- Integralne žitarice – poput ječma, heljde, integralne riže i tjestenine te bio krekera.
- Alkalno voće – posebice banane, maline i jagode umjesto kiselog voća i agruma.
- Kefir, acidofil kiselo mlijeko i jogurt – fermentirani mliječni proizvodi obogaćuju crijevnu mikrofloru, pospješuju probavu i bore se protiv štetnih bakterija.
- Lisnato povrće – špinat, šparoge, blitva, brokula, celer i cvjetača spadaju u skupinu povrća koja je jako učinkovita protiv kiseline u želucu.
- Aloe vera – je poznata po svom učinku na probavni sustav. Možete pomiješati sok od aloe vere i kefir za ukusan i zdrav doručak.
Iako je zdrava prehrana vrlo važna, kad je riječ o žgaravici, kako jedemo još je važnije od toga što jedemo. Svaki obrok je važan dio dana, stoga nije dobro jesti na brzinu.
Budite opušteni kad jedete jer stres povećava lučenje kiseline u želucu. Pobrinite se da okolina u kojoj jedete bude ugodna i nemojte pretjerivati s količinom hrane. Važno je dobro prožvakati svaki zalogaj.
Umjesto jednog ili dva obilna obroka, bolje je prilagoditi navike i jesti četiri ili pet manjih obroka na dan. S manjom količinom hrane u želucu smanjen je i pritisak na sfinkter jednjaka, a samim time i šanse za žgaravicu.
7 zdravih životnih navika protiv žgaravice
- Održavajte zdravu tjelesnu težinu – višak kilograma stvara pritisak na abdomen, pritišće želudac prema dolje pa kiseline lakše ulaze u jednjak. Ukoliko ste pretili, poradite na smanjivanju tjelesne težine. Provjerite jeste li pretili.
- Izbjegavajte usku odjeću – odjeća koja vas stišće stvara pritisak u abdomenu pa kiseline lakše ulaze u jednjak.
- Izbjegavajte hranu koja potiče žgaravicu, gazirana pića, alkohol i dr.
- Jedite male obroke.
- Nemojte odmah nakon jela otići na spavanje, već pričekajte 2 do 3 sata prije nego legnete.
- Podignite uzglavlje kreveta za 10 cm – tako ćete postići da gravitacija učini svoje, a to je da istjera kiselinu nazad u želudac. Možete staviti cigle ili knjige pod nogare od kreveta.
- Ukoliko pušite, prestanite – pušenje umanjuje efikasnost donjeg sfinktera jednjaka.
Stres i žgaravica
Napetost i stres mogu pogoršati simptome žgaravice. Ako postoji mogućnost da vašu žgaravicu uzrokuje stres možete pokušati sa sljedećim:
- Aromaterapija
- Aerobna aktivnost
- Hipnoza
- Opuštajuća muzika
- Masaža
- Meditacija
Kad vas muči kronična žgaravica forum na internetu, društvene mreže i drugi oblici povezivanja mogu poslužiti kao svojevrsna grupna terapija.
Premda novi mediji nisu bez štetnih nuspojava, u slučaju kad patite od raznih oboljenja, takva mjesta će vam proširiti vidike kako biste uvidjeli da niste sami. A tko zna, možda otkrijete i neki novi lijek koji će vas zauvijek riješiti žgaravice.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Sirup od lovora protiv kašlja: Jednostavan, ali moćan lijek
-
Kreni Zdravo
- 2 min čitanja