Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Sljezov čaj – ljekovita svojstva i priprema
- 2 komentara
- 4 min čitanja
Čaj od sljeza je već stoljećima u našim životima, a zbog svojih prirodnih ljekovitih svojstva postao je veoma popularan unazad nekoliko godina. Sljezov čaj nudi određene zdravstvene beneficije, a priprema se od korijena sljeza.
U nastavku članka pročitajte više o ljekovitosti čaja od sljeza te pronađite recept za pripremu čaja od korijena sljeza.
Bijeli sljez – ljekovita svojstva
Biljka sljeza potječe iz Afrike, iako danas raste i u dijelovima Europe, a drevni Rimljani i Egipćani su u prošlosti koristili biljku sljeza kako bi nadomjestili nedostatak povrća u organizmu.
Bijeli sljez (lat. Althaea officinalis) je zeljasta biljka koja je rasprostranjena na području Europe i zapadne Azije. Ima sivkasti ljekoviti korijen, dlakave nazubljene listove te cvjetove s pet bijelih ili ružičastih latica, ističu stručnjaci s poljoprivrednog portala Plantea.
Korijen bijelog sljeza sadrži:
- 30 – 38% škroba,
- 11% pektina,
- 10% saharoze,
- 7% minerala,
- 30 – 35% sluzi.
U prošlosti je korijen bijelog sljeza bio veoma cijenjen, a danas ga najčešće možemo naći u obliku čaja. Poznat je po tome da:
- pozitivno djeluje na kašalj i bronhitis,
- se koristi kao lijek kod bronhalne astme i bolesti pluća,
- sprječava upale crijeva i želuca.
Međutim, bijeli sljez ima puno širu primjenu te se osim djelovanja u organizmu nalazi i u ljekovitim mastima kao sastavni dio. Koristi se kao lijek za varikozne vene i čireve, a njegovo umirujuće djelovanje je vrlo dobro za suhu kožu jer ju hidratizira.
Cvjetovi i listovi bijelog sljeza su također upotrebljivi, a najčešće se jedu na salatu.
Crni sljez – ljekovita svojstva
Crni sljez (lat. Malva sylvestris L.) raste na području Europe i srednje Azije, a lako ga je prepoznati po razgranatim zelenim listovima, ružičastim cvjetovima te debelom korijenu.
Cvjetovi, plodovi i listovi crnog sljeza se mogu koristiti u prehrani u obliku salata, juha i variva. Cvjetovi sadrže različite flavonoide i minerale, a listovi sadrže:
- željezo,
- vitamin C,
- beta karoten.
Korijen crnog sljeza služi za pripremu čaja, ali ne kuhanjem već namakanjem kroz par sati u hladnoj vodi.
Crni sljez se prvenstveno koristi kod slabog imuniteta respiratornog sustava. Djeluje antibakterijski i antivirusno te razrjeđuje sluz i olakšava kašljanje, a njegovo umirujuće djelovanje smiruje upaljenu sluznicu grla.
Sljezov čaj – ljekovita svojstva
Kad se na našem području govori o čaju od sljeza, najčešće se misli na čaj pripremljen od korijena bijelog sljeza. Korijen crnog sljeza se može koristiti za liječenje infekcija dišnog puta i kao lijek protiv kašlja, ističu stručnjaci sa zdravstvenog portala Healthline.
Uz to, korijen bijelog sljeza se koristi i za:
- kožne iritacije,
- brže zarastanje rana,
- poboljšanje probave,
- održavanje zdravlja kardiovaskularnog sustava,
- antibakterijsko i protuupalno djelovanje.
Istraživanja se većinom provode uz pomoć ekstrakta korijena bijelog sljeza jer je koncentriraniji, ali ispijanje čaja također može djelovati na ista zdravstvena stanja.
Iranski znanstvenici, u radu objavljenom 2017. godine, ističu da ekstrakti korijena i cvijeta bijelog sljeza imaju sljedeća svojstva:
- antibakterijsko,
- antimikotičko,
- protuupalno,
- antioksidativno.
Prije konzumacije ovog ili bilo kojeg drugog biljnog pripravka u ljekovite svrhe, obavezno se savjetujte s liječnikom ili ljekarnikom.
Sljezov čaj – recept
Za pripremu čaja od bijelog ili crnog sljeza bit će vam potrebne 2 žlice korijena sljeza koje ćete preliti sa 2,5 dcl mlake ili hladne vode. Ostavite pokriveno u vodi barem 1 do 2 sata kako bi se stvorilo dovoljno sluzi.
Kasnije čaj od sljeza malo zagrijte i prelijte po želji s medom, šećerom ili limunom. Ako imate vrećice već gotovog sljezovog čaja stavite jednu u šalicu vruće vode, pokrijte čašu i ostavite da odstoji 7 do 10 minuta.
Sljezovim čajem također možete ispirati nos, kapaljkom ili sprejalicom par puta na dan. Čaj od sljeza je vrlo djelotvoran kod začepljenosti nosa, a dovoljno siguran i blag da se može primijeniti i na maloj djeci.
Sljezov čaj protiv kašlja bi se svakako trebao naći na popisu vaših čajeva u kuhinji, no trudnicama i osobama koje uzimaju lijekove preporučujemo da se posavjetuju s liječnikom prije konzumiranja.
Više o sljezovom čaju protiv prehlade možete pročitati ovdje.
Čaj od sljeza – nuspojave
Bilo koja tvar, a posebno biljka, može djelovati na ljudski organizam s nekim nuspojavama. Međutim, sljez se pokazao generalno sigurnim za upotrebu kod većine odraslih ljudi i djece.
Stručnjaci s medicinskog portala navode da je jedna od nuspojava koje se mogu pojaviti alergija, ali se pojavljuje veoma rijetko. Ako koristite sljezove preparate na koži, prvo ih testirajte na unutarnjoj strani lakta ili zapešća.
Poseban oprez prije konzumiranja sljeza i ostalih biljnih preparata se preporučuje:
- trudnicama i dojiljama,
- dijabetičarima,
- osobama koje se pripremaju za operaciju,
- hemofiličarima.
Sljezov čaj – gdje kupiti i cijena
Čaj od sljeza možete kupiti u svim trgovinama zdrave prehrane, mješovite robe i ljekarnama. Sljezov čaj možete pronaći i u online trgovinama zdrave prehrane.
Neki od proizvoda koje možete naći na tržištu su:
- Naturavita sljezov čaj – po cijeni od 9.49 kuna,
- Holyplant sljezov čaj – 40 grama je 19.99 kuna,
- Agristar čaj bijeli sljez, korijen vrećica – 100 grama 24.99 kuna.
Čaj od sljeza možete pronaći već zapakiranog u vrećicama ili u obliku sušenog korijena. Prema uputama koje su na pakiranju pripremite sljezov čaj.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Marshmallow: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.
- Bijeli sljez. (2017) Priroda i biljke. Plantea.
- Crni sljez. (2017) Priroda i biljke. Plantea.
- Berry, J. (2019) What are the benefits of marshmallow root? Medical News Today.
- Cronkleton, E., Wilson, D.R. (2017) Everything You Need to Know About Marshmallow Root. Healthline.
- Banaee, M., Soleimany, V., Nematdoost Haghi, B. (2017) Therapeutic effects of marshmallow (Althaea officinalis L.) extract on plasma biochemical parameters of common carp infected with Aeromonas hydrophila. Vet Res Forum. 8(2): 145–153.