Terapija crvenim svjetlom može pomoći kod ovih stanja

Terapija crvenim svjetlom

Terapija crvenim svjetlom, često nazvana fotobiomodulacija, je neinvazivni tretman koji može poboljšati razne probleme s kožom i zdravljem, uključujući akne, fine linije, bore i alopeciju.

Upotreba crvenog svjetla datira još od kraja 19. stoljeća za liječenje ožiljaka od boginja, no mehanizmi djelovanja tek su nedavno razjašnjeni. Terapija crvenim svjetlom ima značajan klinički potencijal za razne uvjete.

Terapija crvenim svjetlom – mehanizam djelovanja

Terapija crvenim svjetlom koristi crveno svjetlo s niskom valnom duljinom ili blizu infracrvenog (NIR) svjetla, koje se primjenjuje na velike površine tijela. Tijekom tretmana fotoni se apsorbiraju od strane fotosenzitivnih molekula u stanicama kože, što dovodi do smanjenja upale i potiče popravak tkiva i zacjeljivanje kože.

Prednosti terapije

Terapeutske prednosti terapije crvenim svjetlom su široke, od poboljšanja izgleda kože do olakšavanja zacjeljivanja rana. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se potpuno razumjele njezine kliničke prednosti.

Istraživanje je pokazalo da terapija crvenim svjetlom može aktivirati i liječiti oštećeno mišićno tkivo i potencijalno poboljšati sportske performanse kada se primjenjuje prije ili nakon vježbanja. Studija također sugerira da može povećati dobitke u mišićnoj masi i smanjiti upalu i oksidativni stres, iako rezultati zahtijevaju daljnje istraživanje zbog nekih metodoloških ograničenja.

Terapija crvenim svjetlom - iskustva
FOTO: Shutterstock

Terapija crvenim svjetlom može poboljšati teksturu i izgled kože. Istraživanje s 136 sudionika je otkrilo smanjenje finih linija, bora i grube kože, uz povećanu gustoću kolagena. Unatoč visokim stopama zadovoljstva među pacijentima, potrebna su daljnja istraživanja zbog mogućih pristranosti iz industrijskog financiranja.

Studija je pokazala da terapija crvenim svjetlom može učinkovito liječiti akne smanjenjem upale i ubrzavanjem zamjene keratinocita. Drugo istraživanje također ukazuje na pozitivan učinak kada se kombinira s plavim svjetlom, iako su dodatne studije potrebne kako bi se potvrdila dugotrajna učinkovitost za teške akne.

Uređaji koji koriste terapiju crvenim svjetlom na bazi lasera ponekad se koriste za oblikovanje tijela radi smanjenja masti u područjima kao što su ruke, bedra i trbuh. Međutim, klinički rezultati variraju i potrebni su rigorozniji dokazi kako bi se potvrdile ove tvrdnje.

Osobe s androgenetskom alopecijom mogu primijetiti značajna poboljšanja od terapije crvenim svjetlom. Metaanaliza koja je uključivala 11 studija pokazala je povećanje gustoće i debljine kose uz minimalne nuspojave, posebno kada se tretman provodio manje od sat vremena tjedno. Međutim, većina studija imala je industrijsko financiranje, što zahtijeva daljnja nepristrana istraživanja.

Brojna istraživanja proučavala su ulogu terapije crvenim svjetlom u zacjeljivanju rana, posebno kod dijabetičkih ulkusa na stopalima, gdje su zabilježeni pozitivni rezultati i minimalne nuspojave. To sugerira njezinu potencijalnu učinkovitost u liječenju raznih rana.

Terapija crvenim svjetlom također je istraživana za liječenje traumatskih ozljeda mozga i drugih neuroloških poremećaja. Neka istraživanja su ukazala na poboljšanja u kvaliteti sna i smanjenje simptoma PTSP-a među sudionicima s blagim traumatskim ozljedama mozga.

Osim toga, ova terapija može pomoći u ublažavanju simptoma traumatskih događaja i degenerativnih bolesti i potencijalno poboljšava kognitivne funkcije kod zdravih osoba.

terapija crvenim svjetlom - cijena
FOTO: Shutterstock

Moguće nuspojave

Iako je terapija crvenim svjetlom općenito sigurna, potencijalni rizici uključuju blago crvenilo kože, suhoću, svrbež, krastice, mjehuriće, ljuštenje i hiperpigmentaciju. Pravilna doza i profesionalna primjena značajno smanjuju ove rizike.

Prije započinjanja terapije crvenim svjetlom važno je konzultirati se sa zdravstvenim stručnjakom ili dermatologom s certifikatom odbora kako bi se odredili odgovarajuća učestalost liječenja i valna duljina za specifične uvjete.

Iako su dostupni uređaji za kućnu upotrebu, oni su često manje moćni od tretmana u uredima, a ne nude svi znanstvenu potporu. Ako razmišljate o uređaju za kućnu upotrebu, osigurajte da je odobren od strane FDA i konzultirajte se s medicinskim stručnjakom kako biste provjerili njegovu prikladnost. 

Terapija crvenim svjetlom – iskustva

Iskustva korisnika terapije crvenim svjetlom ukazuju na poboljšanje kvalitete kože, smanjenje bolova u mišićima i brži oporavak nakon ozljeda. Mnogi ističu da se osjećaju odmornije i vitalnije nakon nekoliko tretmana.

Kada je u pitanju terapija crvenim svjetlom, cijena varira ovisno o poliklinici ili salonu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Schober, L. (2023). 7 Benefits of Red Light TherapyHealth.
  2. Glass, G. E. (2021). Photobiomodulation: The Clinical Applications of Low-Level Light Therapy. Aesthetic Surgery Journal, 41(6): 723–738.
  3. Hamblin, M. R. (2016). Shining light on the head: Photobiomodulation for brain disorders. BBA Clinical, 6: 113–124.
  4. Hamblin, M. R. i sur. (2016). Photobiomodulation in human muscle tissue: an advantage in sports performance? Journal of Biophotonics, 9(11-12): 1273–1299.
  5. Matuschka, K. i Wunsch, A. (2014). A Controlled Trial to Determine the Efficacy of Red and Near-Infrared Light Treatment in Patient Satisfaction, Reduction of Fine Lines, Wrinkles, Skin Roughness, and Intradermal Collagen Density Increase. Photomedicine and Laser Surgery, 32(2): 2013.3616.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu