Što stil spavanja govori o vašem dugoročnom zdravlju?
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ryanu Wongu su vikendi bili teška borba dok je pokušavao nadoknaditi san. 34-godišnji voditelj ljudskih resursa iz Cheyennea noću se često prevrće, što dovodi do iscrpljenosti tijekom dana, prenosi WebMD.
Iako je bio u iskušenju da odrijema tijekom dana, zbog toga se osjećao ošamućeno i dezorijentirano. Međutim, kada se Ryan odlučio usredotočiti na poboljšanje svoje noćne rutine, doživio je značajno poboljšanje kvalitete sna.
Zamijenivši popodnevno drijemanje smirujućom rutinom odlaska na spavanje koja uključuje čitanje, lagano istezanje i toplu kupku, Ryan je otkrio da pridržavanje ove rutine čini značajnu razliku u njegovoj kvaliteti sna.
Četiri “stila” spavanja
Utjecaj obrazaca spavanja na zdravlje istaknut je u nedavnoj studiji Sveučilišta Penn State. Istraživači su sudionicima istraživanja postavili četiri jednostavna pitanja kako bi započeli ovu analizu – koliko je njihov san bio redovit, koliko su prosječno dugo spavali, jesu li se osjećali svježima nakon buđenja i jesu li imali dnevnu pospanost.
Na temelju podataka koje su sami prijavili ispitanici su klasificirani u četiri “stila spavanja”:
- dobri spavači koji imaju redovit odmor
- osobe s nesanicom
- ljudi koji koriste vikende za dodatno spavanje
- uobičajeni “drijemači”.
Istraživači su otkrili da su desetljeće kasnije osobe koje pate od nesanice imale 10 % veću vjerojatnost da će imati ozbiljne bolesti, poput dijabetesa, poremećaja srca i krvnih žila ili depresije.
Istraživanja sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu i Medicinskog fakulteta Sveučilišta Yale također su naglasila dugoročne zdravstvene posljedice lošeg sna, uključujući kognitivni pad i povećan rizik od demencije i moždanog udara.
Kako poboljšati higijenu spavanja?
Uvođenje navika kao što je izbjegavanje vremena provedenog ispred ekrana u krevetu, ograničavanje unosa kofeina u popodnevnim satima i održavanje dosljedne rutine vježbanja može pozitivno utjecati na kvalitetu sna i cjelokupno zdravlje.
Osim toga, uspostavljanje redovitog rasporeda spavanja, optimiziranje uvjeta u spavaćoj sobi za odmor i prilagodba prehrane, poput izbjegavanja teških obroka i alkohola prije spavanja, mogu dodatno podržati bolji san.
Melissa Wolak, terapijska trenerica i kognitivna terapeutkinja, za WebMD je podijelila svoje putovanje prevladavanja poteškoća sa spavanjem uključivanjem noćnih rituala poput vođenja dnevnika, nježne joge i meditacije, zajedno s akupunkturom i dodatkom magnezija, koji su značajno poboljšali kvalitetu njezina sna.
Pročitajte i ove članke:
- Kako lakše zaspati? Evo 20 savjeta koji će vam pomoći da brzo utonete u san i spavate bolje
- Koliko sati je dovoljno spavati? Evo koliko dubokog, laganog i REM sna zapravo trebate
- Poremećaji spavanja: Ima ih čak 1/3 odraslih! Psihologinja otkriva što sve remeti san, koji simptomi upućuju na poremećaj i što učiniti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Leng, Y. i sur. (2024). Association Between Sleep Quantity and Quality in Early Adulthood With Cognitive Function in Midlife. Neurology, 102(2): e208056.
- Muclahy, L. (2024). How Your ‘Sleep Style’ Can Determine Your Long-Term Health. WebMD.
- Soomi, L. i sur. (2024). 10-year Stability of an Insomnia Sleeper Phenotype and Its Association with Chronic Conditions. Psychosomatic Medicine, 10.1097.
- Clocchiatti‐Tuozzo, S. i sur. (2023). Suboptimal Sleep Duration Is Associated With Poorer Neuroimaging Brain Health Profiles in Middle‐Aged Individuals Without Stroke or Dementia. JAHA, 123.031514.