Unutarnji hemoroidi: Simptomi na koje trebate reagirati

Unutarnji hemoroidi - simptomi

Unutarnji hemoroidi su čest, ali često zanemaren zdravstveni problem koji pogađa veliki broj ljudi, osobito između 45. i 65. godine života.

Iako na prvu možda ne izazivaju ozbiljne tegobe, mogu uzrokovati niz neugodnosti koje utječu na svakodnevni život.

Unutarnji hemoroidi – simptomi

Kod unutarnjih hemoroida dolazi do oteknuća vena unutar rektuma, što je posljedica pojačanog pritiska u donjem dijelu debelog crijeva. Najčešći uzrok je naprezanje tijekom pražnjenja crijeva, osobito kod osoba koje pate od kroničnog zatvora.

Važno je naglasiti da, kada se pojave unutarnji hemoroidi, simptomi često prolaze nezapaženo u početnim fazama jer ne uzrokuju bol. Ipak, karakteristični znakovi mogu uključivati:

Što su unutarnji hemoroidi drugog stupnja?

Unutarnji hemoroidi drugog stupnja predstavljaju fazu kada hemoroidi tijekom pražnjenja izbijaju van anusa, ali se sami spontano vraćaju natrag. U ovoj fazi simptomi postaju izraženiji, a krvarenje je učestalije.

Ako se na vrijeme ne tretiraju, mogu napredovati do trećeg ili čak četvrtog stupnja, kada je povratak u analni kanal moguć samo uz pomoć ruke ili kirurške intervencije.
Unutarnji hemoroidi - liječenje
FOTO: Shutterstock

Unutrašnji hemoroidi nakon poroda – česta pojava kod žena

Brojne žene iskuse unutrašnje hemoroide nakon poroda, što je posljedica pojačanog pritiska na vene zdjelice tijekom trudnoće i poroda.

Hemoroidi se najčešće javljaju u tjednima nakon poroda, kada oporavak tijela, kao i promjene u prehrani i načinu života, dodatno pogoršavaju stanje. Iako su neugodni, uglavnom su privremeni i mogu se ublažiti jednostavnim mjerama.

Unutarnji hemoroidi – liječenje i mogućnosti ublažavanja tegoba

Liječenje ovisi o težini simptoma. Kod blagih do umjerenih slučajeva simptomi se mogu ublažiti promjenom prehrambenih navika, redovitim uzimanjem tekućine i povećanjem unosa vlakana. Također, preporučuju se tople sjedeće kupke i primjena lokalnih krema ili čepića za smanjenje upale i svrbeža.

Kod težih oblika, poput unutarnjih hemoroida drugog stupnja, liječnik može predložiti minimalno invazivne zahvate kao što su gumene ligature, skleroterapija ili, u krajnjim slučajevima, kirurško uklanjanje.

Ako vas muči pitanje kako zaustaviti krvarenje hemoroida, važno je izbjegavati naprezanje tijekom pražnjenja crijeva, koristiti mekani toaletni papir ili vlažne maramice te se konzultirati s liječnikom koji će preporučiti najprikladniji tretman.

Kada potražiti liječničku pomoć?

Ako primijetite intenzivno krvarenje, bol, osjećaj pritiska ili kvržicu koja ne prolazi, ne odgađajte posjet liječniku. Pravovremena dijagnostika i terapija ključne su za sprječavanje komplikacija poput tromboziranih hemoroida, anemije ili ozbiljnijih upala.

Kako spriječiti unutarnje hemoroide?

Uz zdrave životne navike moguće je značajno smanjiti rizik od razvoja hemoroida. Neke od preporuka uključuju:

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Ruwa, R. (2024). Overview of Internal HemorrhoidsHealthline.
  2. Hemorrhoids. (2023). Mayo Clinic.
  3. Hemorrhoids. (2021). Cleveland Clinic.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu